1189 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
OSBÜK BÖLGE TOPLANTISI ELAZIĞ’DA YAPILDI
OSBÜK BÖLGE TOPLANTISI ELAZIĞ’DA YAPILDI
Kısa adı OSBÜK olan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu 2. Bölge Toplantısı geniş katılımla Elazığ’da yapıldı. OSBÜK heyeti toplantı öncesi Elazığ TSO’yu ziyaret ederek il ekonomi ve sanayisi hakkında Elazığ TSO Başkanı İdris Alan’la görüş alışverişinde bulundular.
 
OSBÜK Heyetinin Elazığ TSO Ziyareti…
 
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van ve Hakkari illerinin OSB Başkan ve Müdürleri ile bazı illerin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarının da bulunduğu heyeti Elazığ TSO Meclis Toplantı Salonunda ağırlayan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Elazığ TSO ile Elazığ ekonomi ve sanayisi hakkında heyete bilgiler verdi. Başkan Alan Elazığ’ın sanayi kültürü olan bir kent olduğunu belirterek sanayileşme anlamında çok önemli adımların atılmaya devam ettiğini ifade etti.
 
OSBÜK Başkanı Kütükçü, ikinci Bölge Toplantısını Elazığ’da yaptıklarını belirterek yönetim kurulu ve 23 ilin OSB temsilcileriyle birlikte Elazığ’da olduklarını ifade etti. Yapılan değerlendirmelerin ardından OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü Başkan Alan’a ziyaret anısına plaket takdim ederek, gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti.
 
Elazığ OSB’de Bölge İstişare Toplantısı…
 
Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk’ün daveti üzerine 2. Bölge toplantısını Elazığ’da yapan OSBÜK Bölge Toplantısına Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Bilim Sanayi ve Teklonoji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge illerinin OSB ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, işadamları, stk temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve medya mensupları katıldı.
 
Elazığ Sanayi Kültürü Olan Bir Şehirdir…
 
Elazığ OSB Toplantı Salonunda yapılan OSBÜK Bölge Toplantısının açılışında bir konuşma yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan Elazığ’ın sanayi kültürü ve geçmişi olan bir şehir olduğunu belirterek, “Üst düzey çok yoğun bir katılımla bugün ilimizde gerçekleştirilecek olan “OSBÜK Doğu Anadolu Bölge Toplantısı”na hoş geldiniz diyor, sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Elazığ’ın sanayi geçmişi oldukça eski yıllara dayanmakta ve tarihi Harput’ta 18 ve 19’ncu yıllarda başta ABD ve Rusya olmak üzere,  İran ve diğer komşu ülkelere özellikle deri, ipek, şarap, halı, buğday, kuru meye ihracatı yapıldığı eski kayıtlar ve salnamelerde görülmektedir.
 
Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa bağlı gelişen Elazığ’da 1987 yılında kurulan bugünkü OSB ile sanayi yatırımları yeni bir ivme kazanmıştır. Bugün Elazığ İmalat OSB’de 108 işletmemiz üretim yapmaktadır. Yine ilimizde Ar-Ge ve Yenilikçi Üretim yapan Teknokent‘te 48 firmamız bulunmaktadır. 5 ayrı Küçük Sanayi Sitesi, İŞGEM, Hayvan Ürünleri OSB ile Elazığ, sanayileşme anlamında bir yükseliş içerisine girmiştir. 2017 Eylül ayı itibarı ile toplam ihracatımız 262 Milyon dolardır.
 
İlimizin zengin tarihi birikimi, doğal güzellikleri, turizm potansiyeli, yer altı kaynakları, yetişmiş insan gücü, üniversitesi, jeopolitik konumu, ulaşım imkanları ve gelişmiş sanayi siteleriyle bu anlamda gelecek adına umut vermektedir.
 
İlimizin bu zengin potansiyeli ve avantajlarının üretime ve istihdama dönüştürülmesi noktasında Sayın Başbakanımızın Diyarbakır’da açıklamış olduğu Cazibe Merkezleri Programı ilimizde heyecanla karşılanmış ve ilk çağrı döneminde yaklaşık 330 proje sunulmuştur.
 
Talebimiz üzerine Sayın Başbakanımızın talimatı ve Sayın Bakanlarımızın yakın ilgisi ve desteği ile Teşvik Yasası kapsamında 4. Bölgede yer alan ilimizde, yatırımın OSB’de yer alması halinde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesinin önü açılmıştır.
 
Elazığ için çok önemli olan bu iki gelişmenin ardından ilimizde yatırımların artması ve Cazibe Merkezlerine gösterilen ilginin hayat bulması anlamında Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın başkanlığında ilimizde 2. İmalat OSB kurulması çalışmalarına hız verilmiştir.
 
Yer tespitinin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza yapılan müracaatımız olumlu karşılanmış ve 6 bin 600 dönümden oluşan Elazığ 2. OSB’nin kurulumu için Bakanlığın olur yazısı alınmıştır. Ben bu vesile ile Sayın Bakanımıza Elazığ iş dünyası adına buradan bir kez daha teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum.Yatırımlar için çok büyük anlam ifade eden 6. Bölge desteklerinin ilimiz için olmazsa olmazı OSB’lerdir. Bu nedenle 2. OSB Elazığ’ın kalkınma ve gelişmesinde yeni bir sürecin başlangıcı olacaktır.Bununla birlikte ilçelerimizin de kendine özgü çok önemli değerleri bulunmaktadır.
 
Kalkınmayı yerinde başlatma ve potansiyelleri değerlendirme anlamında İlimizin doğu bölgesinde bulunan Palu, Kovancılar ve Karakoçan ilçelerin istifade edebileceği bir OSB ile Baskil ve yöresi için çok değerli olan Gıda İhtisas OSB kurulması yönünde de yine desteklerinizi takdirlerinize arz ediyoruz.
 
Elazığ adına bu talebimiz, Üretim Reform Paketi kapsamında “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi” amacıyla OSB’ler için yapmış olduğunuz düzenlemeler kadar değerlidir.
 
Bu düşüncelerle, bölgemiz illerinin kalkınma ve gelişmesi noktasında çok önemli olan bu toplantının hayırlı olmasını diliyor, Sayın Bakanım başta olmak üzere, tüm katılımcılara en derin saygılarımı arz ediyorum” dedi.
 
 
OSB 5. Kısım Altyapı Açılış Töreni
 
Elazığ OSB Toplantı Salonunda yapılan Bölge İstişare toplantısının ardından çalışmaları tamamlanan Elazığ OSB 5. Kısım 1. Etap altyapı açılış töreni gerçekleştirildi. OSB Başkanı Suat Öztürk mevcut alanda 24 firmanın üretim aşamasına geldiğini yaklaşık 20 firmanın da inşaat ve kurulum çalışmalarının devam ettiğini belirterek OSB 5. Kısımda hedeflerinin 2018 yılı ilk yarısı içerisinde bu sayıyı 50’ye çıkarmak olduğunu söyledi.
 
19 Ekim 2017 Perşembe, 22:01
1189 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
OSBÜK BÖLGE TOPLANTISI ELAZIĞ’DA YAPILDI