01 Mart 2015 Pazar, 2331 kişi okudu
MUSTAFA CEMİLOĞLU PARKI SİZE NEYLEDİ
Son yıllarda ülkemizde öyle bir akım yaratıldı ki; TÜRKÇÜLER ve MÜSLÜMANLAR…
 
Ne kadar saçma değil mi? Sanki Müslüman olan Türk olamaz, Türk olan da Müslüman olamazmış gibi.
 
Gerdirilip agresifleştirilip mesele haline getirilmesi resmen ‘anneni mi çok seviyorsun babanı mı’ sorusuna getirilmiştir.
Ben Türk’üm Türk atam Türk. Dinim İslam... 
 
Dinim diyor ki; atana, ehl-i beytine sahip çık.
 
Türkçü olmak ırkçı olmak değil soyuna sopuna sahip çıkmaktır. Türkçü olmak diğer ırklardan olanları ezmek değildir.
Ama son öğrendiğim olaylar ilimizin yöneticilerinin(rahmetlileri de dahil) bazılarının Türklüğe karşı husumetlerinin olduğunu gösteriyor…
 
Öğretmenevi karşısında bir park var, adı halk arasında Çaydaçıra Parkı olarak bilinir ancak, park girişinde ‘Mustafa Cemiloğlu Aile Çay Bahçesi’ yazmaktadır.
 
Bu park 1975-76 yılları arasında Kırım Türklerinin Büyük Lideri Mustafa Cemiloğlu’nun Rus cezaevinde, Kırım Türklerinin haklarının geri verilmesi adına dünyanın en uzun açlık grevi olan 303 günlük açlık grevine giren kişidir.
 
303 gün bir kişi aç dayanamaz diyebilirsiniz…
 
Mustafa Cemiloğlu (Mustafa Cemil Kırımoğlu) ölmesin, Türk Dünyası’nın ve Avrupa’nın daha fazla tepkisini çekmemek adına ağızdan hunilerle sıvı gıda aralıklarla veriliyordu… Ve tam 37 kiloya kadar düşmüştü…
 
Bu insan tam 7 sefer hapishaneye girdi. Sebebi ise Stalin zamanında vatanları Kırım’dan 18 Mayıs 1944 gecesi Urallar’a ve Özbekistan’a sürülen Türklerin haklarını geri istemesindendi…
 
O yıllarda Tüm Türkiye’de Mustafa Cemiloğlu için mitingler, protestolar düzenleniyordu. Elazığ basınında bu haberler günlerce yayınlandı ve Elazığ’da da mitingler yapıldı. Basın, medya, halk Mustafa Cemiloğlu’na özgürlük istiyordu. Yani kardeş kardeşi savunuyordu.
 
Ve bu günlerde Elazığ’da dönemin belediye başkanı bir karar alarak öğretmenevi önünde bulunan parkın ismini ‘Mustafa Cemiloğlu’ parkı yapmaya karar vermiştir.
 
Bu park yaklaşık 25 yıl boyunca bu isimle anılmasına rağmen dönemin belediye başkanı rahmetli Hamza Yanılmaz zamanında ‘Çayda Çıra Parkı’ olarak değiştirilmiştir!
 
Peki neden niçin? 25 yıl boyunca böyle isim varken ‘Çayda Çıra’ ismi yeni bir parka konulabilirken neden ismi değiştirildi?
Süleyman Selmanoğlu belediye başkanlığı döneminde Kırım Dernekleri parkın isminin tekrar eski ismine getirilmesi için baskı ve kamuoyu oluşturuyorlar.
 
Neticesinde belediye ‘parkın ismini değiştirdik’ diyerek şu an ki tabela ‘Mustafa Cemiloğlu Aile Çay Bahçesi’ tabelasını asıyor.
 
Geçen günlerde Kırım dernekleri şahsıma ulaştı ve ‘Mustafa Cemiloğlu’ nu tanımayanların olduğu varsayılarak belediyemizden rica edip park girişine bir rahle yaptırılıp rölyefe hayatının yazılması istendi.
 
Bimer aracılığıyla belediyemize bunu bildirdim ve cevabı geldi;
 
"Bahse konu olan Cemiloğlu parkı isminin hem Elazığımızın tanıtımına katkıda bulunmak hem öz kültürümüzün ve folklörümüzün ülkemiz ve ülkemiz dışında bilinip tanınmasına imkan sağlamak amacı ile Parkın İsminin Çaydaçıra parkı olması önerilmiş bu konuyla alakalı Basın Müdürlüğü tarafından 654 kişiyle anket yapılmış olup çoğunluğun çaydaçıra parkı olması yönünde cevap alınmıştır.
 
Konuya istinaden Cemiloğlu parkının ismi 22/08/2000 tarih ve 2000/48 kararno ile Çaydaçıra Parkı olarak değiştirilmiştir. Bilgilerinize arz ederim.’’
 
Bu cevap aslında ney biliyor musunuz? Parkın ismi resmiyette değiştirilmemiş, tabelası değiştirilip parkın isminin eski ismi getirildiği söylenmiş.
 
Biz Çayda Çıra’mızı elbette her yerde görmek isteriz ama bu var olan yerlerin isimlerini değiştirerek olmamalıydı.
Dönemin belediyesinin MUSTAFA CEMİLOĞLU ile sıkıntısı neydi, Çayda Çıra ismini koyacak yer yok mu idi ki parkın ismini değiştirmek zorunda hissetti kendini!
 
Bu saatten sonra bu konuyu sadece şahsım üzerine yürütmeyeceğim, bu konu 42 Kırım Türkleri derneğine gönderildi ve konunun üzerine gideceklerini belirttiler.
 
Mevcut belediyemizden isteğimiz şu, parkın eski isminin tekrar geri verilmesini resmiyet üzerinde de görmek, bunun yanında parkın girişine Mustafa Cemiloğlu ‘nu anlatan bir rölyefin konulması olacaktır…
 
 
 
 
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MUSTAFA CEMİLOĞLU PARKI SİZE NEYLEDİ