542 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
MÜSİAD’dan “Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye” Paneli
MÜSİAD’dan Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye Paneli
MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu  tarafından, T.C Kalkınma Bakanı Sn. Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla Mersin’de, MÜSİAD Mersin Öncülüğünde, İstişare Toplantısı düzenlendi. 
 
 Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, MÜSİAD Mersin Başkanı Hakan Kayacı,  MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha, Ticaret Bölge Müdürü Fikret Erol, çok sayıda iş adamı ve sektörün önde gelen temsilcileri katılırken, MÜSİAD Elazığ’ı temsilen  ise  MİS Holding Yön. Kur. Bşk. Nihat Demirbağ katıldı. 
 
Zeytin Dalı Operasyonuna Tam Destek 
 
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Suriye topraklarında ülkemizi tehdit eden terör örgütlerine yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nı iş dünyası olarak desteklediklerini belirtti. Kaan, “Allah ordumuzu muvaffak, muzaffer eylesin. Mehmetçiğimizin sağ salim yuvalarına dönmesini Allah nasip eylesin. Operasyonun ülkemiz ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacağına dair eleştiriler son derece mesnetsiz. Biz işadamlarının operasyona desteği tam” dedi. 
 
Transit Taşımacılıkta Cezalar Hafifletilmeli
 
Transit taşımacılıkta yüksek cezaların indirilmesi gerektiğinin altını çizen Taha, “ Transit taşımacılıkta çok kalemli eşyaları daha az kaleme indirgenmeli, tek tarife uygulanmalı ve yatırımcıların gelmesini engelleyen yüksek cezalar indirilmeli. Gümrükte süre aşımından kaynaklı cezaların “gümrüklenmiş değerin” üzerinden değil, gümrükleme ücreti üzerinden verilmesi gerekiyor” gibi birçok konuyu gündeme taşıdı ve çözümleri arandı. 
 
Kaliteli Ürün Üretmek Yetmez 
 
Programda konuşan Bakan Elvan;  Lojistiğin, Türkiye'nin en önemli ve geleceği parlak sektörlerinin başında geldiğini belirterek, "Bir ürünün kaliteli üretilmesi elbette önemli ama tek başına yeterli değil. Ürünün en hızlı şekilde ve en düşük maliyetle, güvenilir  ve öngörülebilir şekilde tüketiciye ulaştırılması da önem arz ediyor. Sizler, sektörün birçok sorununu çok iyi tespit etmişssiniz, çözümleri de gayet makul. Çoğu kısa zamanda çözülebilir" diye konuştu.
 
İşbirliği  İle Çözümler  Geliyor 
 
Program dönüşünde açıklamalarda bulunan Mis Holding Yön. Kur. Bşk. Nihat Demirbağ;  açıklamasında “ MÜSİAD’ın sektörel kurulları, sektörün daha iyiye ve doğru yöne gitmesi için her biri kendi dalında ciddi araştırmalar yaparak sektörün içindeki işadamları ile sorunlar ve çözümleri belirleniyor,  hükumetimizle birlikte teşhis edilen engeller birer birer aşılıyor. Daha da önemlisi ; MÜSİAD’ın sektörel kurulları  gelişerek, büyüyerek adeta  her biri birer yeni MÜSİAD  gibi sektörlerinde çalışmaktalar.  Sektör Kurulu Başkanlarının ve sektörün içindeki işadamların yaptıkları icraatları çok faydalı buluyorum. 5 yıl içerisinde birçok sektörün ana problemleri çözülmüş olacaktır. Çünkü çok sayıda ciddi çalışmalar yapılmakta. Devlet, millet, sektör ve ihracaat kavramları ön planda tutularak ülkemiz için faydalı bir şekilde çalışılabiliyor. Hemen hemen her ay bir ilde bir sektör toplantısı yapılıp sorunlar konuşuluyor ve çözüme kavuşturuluyor. Bunlardan biri de Mersin’deki toplantımızdır”  ifadelerini  kullandı . 
 
Mersin’e  Son Teknoloji Yeni Liman Yolda  
 
Açıklamasında  lokasyonun önemine vurgu yapan Demirbağ: “ Kıtalar arası lojistik üssü veya köyü kurulması ve bu oluşumların ise, son teknoloji ile dijital dönüşüm standartlarına uygun yapılması halinde lojistik başarının elde edileceği, global pazarda nakliye avantajının yakalanacağı vurgulandı. Gelişen ve büyüyen Türkiye’mizde  ikinci  büyük limana ihtiyaç olduğu, Mersin’in bu standartlara uygun olduğu için limanın Mersin’de nereye yapılacağı hususunda çalışmaların  başlatıldığı ifade edildi. 
 
 Ayrca yine belirtmek isterim ki,  Sn. Bakanımızın programda ifade ettiği gibi kaliteli ürün üretme başlı başına yetmiyor. Bu ürünün minimum maliyetle, müşteriye pazarlanması ve  ulaştırılması da önemlidir. Pozitif ayrımcılık ile farklı lokasyondaki müteşebbislerin şartları daha da yaklaştırılmalı. Örnek olarak, uzaklıkla orantılı yakıt desteği verilebilir, cazip hibe oranları ile nakliye araçları desteklenebilir. Benzer şirketler kobi sınıfına alınabilir.  Böylece lojistik teşviklerde üreticiler arasındaki makas daha da daraltılmış olur. “ dedi. 
 
05 Şubat 2018 Pazartesi, 23:48
542 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
MÜSİAD’dan Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye Paneli