419 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
MÜSİAD Genel Merkezinden “Yerel Medya Dönüşümü ” Çalıştayı
MÜSİAD Genel Merkezinden  Yerel Medya Dönüşümü  Çalıştayı
24-25 Kasım 2017 tarihinde, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Basın, Yayın ve Medya Sektör Kurulu tarafından Mardin’de ‘Yerel Medyada Dönüşüm ve Yeni Arayışlar’ konulu Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi.
 
MUSİAD Mardin şubesi ev sahipliğinde Yay Grand Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya, tüm Türkiye’den MÜSİAD Üyeleri katılırken,  radyo, televizyon, gazete ve internet medyalarında; , dijitalleşme ile doğan küreselleşme, basılı medyadan dijital medyaya geçiş,  yerel medyanın gücü ve önemi gibi güncel ve mühim konular iki gün boyunca kapsamlı olarak masaya yatırıldı. Ayrıca katılımcıların  sorunlar ve çözüm önerileri hususundaki fikirleri,  çözüm öneri de dikkate alındı .
 
Konuşmacılardan MÜSİAD Genel Bşk. Yrd. İsrafil KURALAY, MÜSİAD Medya Sektör Kurulu Başkanı Ömer KARATEMİZ, Anadolu Ajansı Genel Md. Yrd. Metin MUTANOĞLU, Basın İlan Kurumu Yön. Kur. üyesi Mustafa ARSLAN,  Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh ALBAYRAK ve Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan;  toplantının konularında katılımcıları  bilgilendirirken, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Nureddin KASAP ise yaptığı konıuşmada böylesi ciddi bir konunun Mardin’de masaya yatırılmasından ve yaptıkları ev sahipliğinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 
 
MÜSİAD Elazığ Şubesini Temsilen Nihat DEMİRBAĞ Katıldı
 
Toplantı dönüşünde izlenimlerini aktaran Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ, şu ifadelere yer verdi; 
Belirtmek isterim ki, toplantının konusu, katılımcıları ve etki alanı düşünüldüğünde, programın önemi net şekilde anlaşılmakta. 
 
Toplantıya Türkiye genelinden yaklaşık 220  basın mensubu, radyo, televizyon, gazete sahipleri ve özellikle basınla alakalı bir çok dernek başkanı katıldı. Konusunda uzman kişilere ilgili konularda sorunlarını aktararak fikirler aldılar.
 
Medyanın tam bağımsız olabilmesi için gelir gider dengesinin mutlaka kurulması gerektiğinin üzerinde özellikle duruldu.
Teknolojik gelişmeler ile yerel TV ‘lerin  uydu yayınına geçme oranının arttığı, kuruluşların internet yayın kanallarına da önem verdiği ve internet medyacılığının son dönemde hızla arttığı, bunun ise globalleşmeyi doğurduğu dile getirildi. 
 
Yerel televizyonları en çok rahatsız eden durumun uydu için ödenen ücret olduğu konuşuldu. Uydu parasını ödeyemediği için bazı yerel televizyonların kapandığı ve bu televizyonların izlenme oranlarının %1 civarlarına kadar düştüğü vurgulandı. 
İnternet medyacılığı kanunlarında hala eksiklikler olduğu  için bilgi kirliliğinin önüne geçmede güçlükler yaşandığı ifade edildi, hızla üzerinde çalışarak İnternet kanun sisteminin bir an önce uygulamaya alınması gerektiği belirtildi. 
 
Gazetelerin internet ve televizyonun yaygınlaşmasından ötürü basılı yayınlara artık dikkat çekilemediği ve gazete tirajlarının düşük olduğu, okur sayılarının korunması için  ise,  gazetelerin hızla dönüşüme ayak uydurması ve dijital dünyada yer kapması gerektiği de katılımcılara ifade edildi. 
 
Sosyal medya kullanıcılarının gücünün fazla olduğu, bireysel yayıncılığın günden güne arttığı ve kişisel yayın organlarının (haber portalları, youtube kanalları ve , sosyal medya hesaplarını kastediyorum) doğru kullanıldığı takdirde, bir radyo, gazete kadar yankı uyandıracağı, kitlelere çok rahat bir şekilde ulaşacağı vurgulandı. Bu bağlamda  internet mecralarındaki paylaşımların önem arz ettiği, isabetli şekilde paylaşılan bir gönderinin de yine bir gazete veya televizyondan çok daha büyük yankı uyandırabileceğinin altı çizildi. 
 
Maddi Sıkıntılar Aşılmalı 
 
Yerel Medyanın zor şartlar altında, ekonomik güçlükler içerisinde faaliyet gösterdiği tüm kamuoyunun malumu. Bu konu da es geçilmedi tabi ki. Çözüm önerileri olarak ise, 
 
*Her ilin şirketlerinin o ildeki yerel medyaya da reklam verme zorunluluğu getirilmesi
*Kamu spotlarının resmi ilana dönüştürülüp tüm medyanın faydalanmasının sağlanması
* Resmi ilan kurumunun “medya ilan kurumu” olması üzerinde çalışmalar yapılması
*Medyanın da sadece derneklerle değil yarı resmi sayılan odalar gibi onlara da mesleki oda kurulması hususları ifade edildi.  
Medya çalışanlarının da gözetilerek bir dosya hazırlanacağı, MÜSİAD Genel Başkanlığı tarafından ise bu dosyanın Başbakanlığa ve ilgili kurumlara verileceği kararlaştırılarak toplantıya nokta koyuldu. 
 
Konuşmanın başında ifade ettiğim gibi konu ve kapsam çok geniş, mühim. Bu programın,  tüm basın camiamıza olumlu somut sonuçlar doğuracağına da inanıyorum. Umarım ülkemizdeki her birey, bu konularda üzerine düşen görevleri yerine getirir ve basın camiası hak ettiği değere ulaşır” 
 
05 Aralık 2017 Salı, 15:05
419 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
MÜSİAD Genel Merkezinden Yerel Medya Dönüşümü Çalıştayı