158 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Muratçık Köyünde Tarla Günü..
Muratçık Köyünde Tarla Günü
 Muratçık köyünde 10 dekarlık alanda deneme amaçlı ekilen buğday ve arpanın hasadı yapıldı. 
 
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen tarla gününe; İl Müdürü Turan KARAHAN, GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden Dr. İrfan ERDEMCİ, Kurum ve Şube Müdürleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.
 
Çiftçilikle uğraşmanın ve üretim yapmanın zahmetli bir iş olduğunu söyleyen İl Müdürü Turan KARAHAN; “Bilimsel veriler şunu gösteriyor ki siz aynı toprak koşullarında, aynı bakımla, aynı kültürel yöntemlerle seçmiş olduğunuz çeşidi, ikliminize ve coğrafyanıza uygun seçtiğinizde daha işe başlarken yüzde yirmi beş otuz oranında bir verim artışıyla başlamış oluyorsunuz. Ancak yanlış çeşit seçtiğinizde bütün emeğiniz daha baştan kayboluyor.
 
Demonstrasyon alanında Araştırma Enstitü Müdürlüklerinden temin ettiğimiz, 18 çeşit ekmeklik buğday, 6 çeşit makarnalık buğday, 12 çeşit arpa olmak üzere toplam 36 çeşit sertifikalı buğday ve arpa tohumunun ekimini yaptık. Bugün de düzenlemiş olduğumuz tarla günüyle, bölgemiz şartlarına uygun, verim ve kalitesi yüksek hastalıklara karşı tolerant olan çeşitleri belirleyerek tanıtımını gerçekleştiriyoruz.
 
Çalışmada yer alan hatlar kalite, verim ve hastalıklar bakımında standart çeşitleri geçen hatlar, önümüzdeki yıllarda GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından tescile teklif edilecektir. Tescil edilen çeşitlerin sertifikalı tohumları üretilerek çiftçilerin hizmetine sunulacaktır” diye konuştu.
 
2013 yılında sonra ıslah programlarını değiştirdiklerini belirten Dr. İrfan ERDEMCİ, bu bölgelere yönelik olarak fakültatif ıslah buğday çalışma programları başlattıklarını İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteği ile makarnalık buğday, ekmeklik buğday ve arpa olmak üzere toplam 36 çeşidin demonstrasyonunu yaptıklarını söyledi.
 
Üretici Serkan AYKAÇ ise; köylerinde tarla günü düzenledikleri için başta İl Müdürü olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek hasadın bereketli olmasını diledi.
 
08 Temmuz 2019 Pazartesi, 23:33
158 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Muratçık Köyünde Tarla Günü