26 Mayıs 2015 Salı, 5136 kişi okudu
MODERNİST SOSYALİST - SOSYALİST MODERNİST
Bir arkadaşım var. İsmi Merve. Bugünlerde kurduğu üç cümleden ikisi ''Modernist Sosyalist''  tamlaması ile başlıyor. Gece gece aklıma geldi şimdi bu söz.
 
Bazı sorular geldi aklıma, sizinle hem paylaşmak hem de size de sormak amaçlı kısaca birşeyler yazmak istiyorum. Bu tamlama bende sosyalizmin moderniteye ayak uydurma düzeyini sorgulattı doğrusu. Arkadaşım bilinçaltında buna mı vurgu yapıyor bilmem, ve de sanmam da.
 
Ancak ben dediğim şeyi etraflıca düşünmeye başladım ve düşündükçe birşeyleri farketmeye başladım. Sosyalizm gerçektende moderniteye ayak uyudrmaya ihtiyaç duyuyordu gibi.
 
Sosyalizm bir düşünce-ideoloji-hayat biçimi-yönetim biçimi- ve bütün bu kavramlara yaşama geçişte hayat katan şey ekonomik temelleri muhakkak ki.
 
Bu kavramın kullanılmasıyla akıllara gelen ekonomi biçimi malum ; 'Marksizm'. Aslında sosyalizmin popüler kültüre ve moderniteye uyumu bu kavramın çağa ayak uydurma düzeyinin sorgulanması, ve de daha kapsamlı bir sonuç için de bu kavram ile kendi analojik değeri olan 'Kapitalizm' ile kıyası daha sağlıklı olacaktır. Ancak bunun bir yazıyla tatmininin zorluğu malumunuzdur. 
 
Kıyas tartışılır. Ancak su götürmez konular da vardır. Misal bırak çağa ayak uydurma konusunu, adeta çağa yön veren kavramın Kapitalizm olduğu aşikardır ne yazıkki. Peki nasıl oldu bu ? Nasıl başardı Kapitalizm ? Nasıl kazandı benim gibi düşünen insanların bile saygısını? Kazandı, çünkü ; başardı kapitalizm inandırmayı dünyayı ; sarışınların daha güzel olduğuna.
 
Başardı kapitalizm ; genç bir kızın kendi bedenini beğenmemesini ; moda dergilerini karıştıracağı on onbeş dakikaya indirgemeyi. Temel felsefesine hangimiz yenilmedik ki. Hangimizin cebinde ihtiyacımızdan fazlası yok ki ? Bu değil miydi zaten temel felsefesi olan : ''İhtyacından fazlasını satmak-tüketmek''
 
Peki sosyalizm ? Sosyalizm mi bozuldu acaba, yoksa sosyailstler mi bozuldu ?
Küçükken derdim ; ''Yahu, Marksizm böyle güçlü olsa Kapitalizm niye böyle dimdik ayakta dursun.'' !
Zaten Marx dememiş miydi ; ''Asacağımız son kapitalist bize o ipi satan kapitalist olacaktır'' diye!! Bu bir öngörü müdür, bir itiraf mıdır, varın ona sizler karar verin.
 
Kapitalizmin bize ''tatlı acı'' hediyelerinden biri olan  ''.....günü''   ler vardır ya hani, o geldi aklıma şimdi. Canım ablam Özlem Doğan ın doğumgünüydü, kutladık. Buradan kendisine tekrar ; 'İyiki varsın...' derken yukarıda sorduğum ''Sosyalizm mi bozuldu, yoksa sosyalistler mi?'' sorusunun da cevabını vermiş oluyorum ya galiba içten içe, neyselerle dolu hayatımıza bir tanesini daha ekleyelim. Neyselerimizin  keşkelerimiz olmaması ümidiyle...
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MODERNİST SOSYALİST - SOSYALİST MODERNİST