489 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Mehmet KAYA: “Camiler, İslam Medeniyetinin Kalbidir”
Mehmet KAYA Camiler İslam Medeniyetinin Kalbidir
Elazığ Din Görevlileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet KAYA, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanan 'Camiler Ve Din Görevlileri Haftası' vesilesiyle bir mesaj yayımladı…
 
Camiler ve Din görevlilerinin önemine dikkat çeken Dernek Başkanı Mehmet KAYA mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
“1986 yılından itibaren Camiler Haftası olarak kutlanan, ancak 2003 yılında devlet bakanlığının onayıyla adı ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ olarak değiştirilen haftanın verimli geçmesi açısından 2011 yılından itibaren de ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda toplumun ihtiyacı olan bir konu belirlenmeye başlanılmış, bu konu ekseninde hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiştir.
 
2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası teması ise ‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ olarak belirlenmiştir.
 
Camiler, İslam medeniyetinin kalbidir. Medeniyetimizde hiçbir şehir, camisiz, mabetsiz düşünülemez. Peygamberimiz (s.a.s.), Medine’ye vardığında ashabıyla birlikte ilk önce Medine’nin kalbine Mescid-i Nebevi’yi inşa etmiştir.
 
Mescid-i Nebevi, Medine’nin merkezi ve medeniyetin beşiği olmuştur. İlim, irfan, ahlak, adalet, sevgi, saygı, şefkat, merhamet gibi değerler, dünyanın dört bir yanına dalga dalga bu kutlu mekândan yayılmıştır. O günden bugüne İslam beldeleri, camilerin etrafında şekillenmiştir. Hâsılı cami, şehrin ruhu olmuştur.
 
Camiler, varlığıyla İslam beldelerinin bağımsızlığının göstergesidir. Minaresiyle tevhidin sembolüdür. Ezanlarıyla şehadetin ifadesidir. Salâlarıyla bir milleti dirilten ve ayağa kaldıran merkezlerdir. Minberleriyle ilim, hikmet ve marifetin mekânıdır. Kürsüleriyle hak ve hakikatin sesidir. Mihraplarıyla gönlümüzü esir almaya çalışan günahlara, öfke, kin, nefret gibi her türlü kötülüğe karşı bir mücadele yeridir.
 
Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki temayı ‘Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler’ olarak belirlerken, aşağıdaki alt başlıklar ile de din gönüllüsü-toplum ilişkileri açısından güzel mesajlar verilmiştir.
 
“Dünyaya geldiğimiz andan İtibaren yanımızda olan birileri var”
“Günde beş vakit kurtuluş çağrısıyla yanımızda olan birileri var”
“Birlikte huzura durduğumuzda yanımızda olan birileri var;”
“Kur’an’ı öğrenmek ve anlamak istediğimizde yanımızda olan birileri var”
“En mutlu günlerimizde yanımızda olan birileri var”
“İslam’ın rehberliğine ihtiyaç duyduğumuzda yanımızda olan birileri var”
 
Camilerde İslam dininin olmazsa olmaz ibadetlerinden namaz ibadetinin huşu içerisinde ifa edilebilmesi için, samimi ve özverili bir şekilde hizmet eden din gönüllüsü; İmam-Hatip, Müezzin Kayyımların özverili çalışmaları takdire şayandır. Ecdadımız bu hizmetleri yapanlara 'Hademe-i hayrat’ yani hayra hizmet edenler demiştir.
 
Bilgi, beceri, hoşgörü, paylaşımcı özellikleri kendinde toplayan din görevlisi kardeşlerimiz, sosyal ve kültürel aktivitelerde yer alarak cemaat ve çevresine örnek teşkil etmektedirler. Toplumda sınıf ayrımı yapmadan her kesime hizmet etmenin bilinci ve şuuru ile hareket eden Müftü, Vaiz, Kuran kursu Öğreticileri, İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar, Peygamber varisleri olarak hiçbir maddi menfaatleri ön plana çıkarmadan sevgi eksenli, din hizmeti sunmaktadırlar. Bu özverili çalışmalarından dolayı tüm din görevlisi kardeşlerime teşekkür ediyor, 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftalarını kutluyorum.
 
Bu duygu ve düşüncelerle haftanın; ülkemiz, milletimiz, İslâm âlemi ve tüm insanlık için barışa vesile olmasını temenni ediyorum.
 
Camilerimizi yapan ve yaşatan hayırseverler ile bu camilerde görev yapan Din Görevlilerinden ahirete irtihal edenlere de Cenab-ı Hak’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık, başarı ve ebedi saadetler niyaz ediyorum.”
 
Mehmet KAYA – Yönetim Kurulu Başkanı
 
02 Ekim 2018 Salı, 14:36
489 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Mehmet KAYA Camiler İslam Medeniyetinin Kalbidir