1040 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
MEDAYA MENSUPLARI HAK ETTİĞİ İLGİYİ GÖRMÜYOR
MEDAYA MENSUPLARI HAK ETTİĞİ İLGİYİ GÖRMÜYOR
Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç.Dr. Bilal Çoban yaptığı yazılı açıklamada 10 Ocak Çalışan  Gazeteciler Gününü kutlayarak, medya mensuplarının daha iyi koşullarda hizmet vermesi gerektiğinin altını çizdi.
 
MEDYA MUTLAK SURETLE DESTEKLENMELİDİR…
 
Çoban yaptığı değerlendirmede, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri kutlanmaktadır. 
 
Gazetecilik, bilgiye ulaşıp; bilginin topluma, doğru, tarafsız şekilde aktarıldığı önemli bir meslektir. Toplumun gelişmesinde büyük sorumluluk sahibi olan bu meslek aynı zamanda demokrasinin de vazgeçilmez unsurlarının başında gelmektedir. Görsel, işitsel ve yazılı olarak topluma ulaşan gazeteciler, toplumun sesi, gözü, kulağı olmaktadırlar.
 
Bir bakıma kamusal bir görev ifade eden tüm medya mensuplarının başta yerel yönetimler olmak üzere ilgili yasalar ve mevzuatlar çerçevesine desteklenmesi gerekmektedir.
 
İlimizde halen üç ayrı Gazeteciler Cemiyeti kendi imkanları ölçüsünde üyelerine hizmet vermekte ve bu hizmeti sunarken ekonomik anlamda zorluklar yaşamaktadırlar. Bu nedenle yerel yönetimlerimizin Cemiyetlerimize daha modern altyapı imkanları ile üyelerine ve tüm şehre hizmet verebilecek fiziki mekanları oluşturması büyük önem taşımaktadır. Yine medyanın her alanında görev yapan gazetecilere özellikle ev sahibi olmalarının yolu aranarak yerel yönetimlerin öncülüğünde TOKİ işbirliği ile bu önemli imkandan yararlanmalarına fırsat verilmelidir. Eğitim, sağlık, spor ve kültürel faaliyetlerde de bu destekler mutlaka sağlanmalıdır. Verilmesi gereken bu destekler sağlanırken medyanın eleştiri özgürlüğü de asla çeşitli yollarla engellenmemelidir.
 
Bu düşüncelerle, sorumluluk bilinci ve mesleki ilkelerinden ödün vermeden zor şartlar altına mesleğini icra etme gayretinde olan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, ilimizin her alanda bir adım öde gitmesi noktasındaki gayretleri için teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ederim” dedi. 
 
HAZAR STRATEJİİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ
 
10 Ocak 2018 Çarşamba, 17:38
1040 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
MEDAYA MENSUPLARI HAK ETTİĞİ İLGİYİ GÖRMÜYOR