546 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
MADEN’DE SON AŞAMAYA GELİNDİ
MADEN’DE SON AŞAMAYA GELİNDİ
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Maden ilçesindeki son duruma ilişkin Günışığı Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu:
 
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Günışığı Gazetesi'ni ziyaret etti. Günışığı Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Nafiz Koca, Yazı İşleri Müdürü Şahismail Gezici ve Haber Müdürü Vedat Yetik’le görüştü. 
 
GÜNIŞIĞI MARKA BİR GAZETE
 
Gazete yönetimine ve çalışanlara başarı temennisinde bulunan Vali Kaldırım, "Günışığı Gazetesi ilimizin önemli gazetelerinden biri. Elazığ'ın yerel basını, televizyonları, gazeteciliği gerçekten son derece güçlü. Bu konuda Türkiye'de sayılı şehirlerden birisi. Hem tarihi duruşu, hem kişilikli duruşu hem de teknolojik altyapısı ve yayıncılık kalitesi açısından Elazığ çok iyi bir noktada. Günışığı da marka yerel gazetelerimizden birisi. Nafiz Bey de zaten ilimizintemayüz etmiş basın insanlarından birisi. Yazdıkları da gerçekten ses getiriyor, gündem oluşturuyor. Şehir adına da çok faydalı olduğunu düşünüyorum." dedi.
 
"ELEŞTİYE AÇIK OLMAMIZ LAZIM"
 
Basının olumlu eleştirilerine herkesin ve her kurumun açık olması gerektiğini belirten Vali Kaldırım, "Bütün kurumların amacı doğru hizmet yapmaktır. Basının buna katkı verdiğini ve vereceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Günışığı Gazetesi Elazığ'ın hem tarihi itibariyle hem de şehire, ülkeye ve basın hayatına verdiği kaktı çok kıymetli. Elazığ basın olarak zaten duruşu olan bir şehir. Elazığ kimliği ile duruşuyla, bayrağa, millete, değerlerimize,  milli duruşu, yaklaşımıyla örnek şehirlerden birisi. Her zaman Elazığ Türkiye'de ilk beş il arasında yer almıştır bu hasletlerle . Basını da hakeza bunu çok iyi temsil ediyor. Nerede vatan, millet , bayrak meselesi oldu mu basınımız da çok şükür sürekli doğru yerde durmuştur. Bunu 15 Temmuzda da gördük, Kurtuluş savaşı yıllarında da gördük. Elazığ her zaman vatandan, milletten, devletten yana tavrını koymuştur. Bu duruşu da gerçekten güzel. Aynı zamanda bağımsız ve tarafsız gazeteciliğin, kamuoyun adına yaptığı hizmetin hakkını her zaman vermiştir. O açıdan yerel basınımıza müteşekkiriz. Bunu sadece ben söylemiyorum. Diğer illeri kıyasladığımızda Elazığ basınının hem teknolojik altyapı olarak hem de yayıncılık kalitesi olarak güçlü olduğunu görüyoruz." ifadelerine yer verdi. 
 
BİRKAÇ HAFTAYA BÜTÜN ÇALIŞMALAR TAMAMLANACAK
 
Ziyarette gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Vali Kaldırım, şehrin en önemli gündem konularından biri olan maden ilçesindeki heyelan sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Vali Kaldırım, ilçedeki heyelanın Elazığ'ın en önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek; " Ben sık sık Maden'e gidiyorum. Maden kıymetli bir yer. Tarihi derinliği olan bir yer. Kadim bir yer. Bir dönem hem Osmanlı ekonomisi hem de Cumhuriyetin ilk yallarında Türkiye ekonomisine çok ciddi  katkı veren bir ilçeydi. İstihdam merkezi olmasının yanında kültürel ve sanatsal yönleriyle çok ön plana çıkmış bir yerdi. Burada yapılması gereken sadece bir heyelan afet yönetimi değil, Maden'in tekrar o eski günlerine nasıl kavuşturulur, nasıl parlak günlerine ulaşır, ekonomik olarak nasıl canlandırılır ve istihdam yaratan göç vermeyen, göç alan bir merkez haline nasıl gelinir, bunu değerlendirmek üzere bugün orada sivil toplum örgütleri, meclis üyelerimizle, muhtarlarımızla bur araya geldik. Değerlendirmeler yaptık. Güzel projeler çıktı. Heyelandan kaynaklı burası hem afet bölgesi hem de riskli alan ilan edilmişti. Bu süreçte son aşamaya gelindi. Yer tahsisi yer belirlemesi, yer seçimi konusunda tahmin ediyorum birkaç  haftaya bütün teknik çalışmalar tamamlanacak. Bugün iki bakanlığın da bir değerlendirme toplantısı vardı. Ben de telekonferansla katıldım bu toplantıya. Bu da belli olduktan sonra artık önümüzde hiçbir engel kalmıyor." diye konuştu. 
 
 
48 VATANDAŞIMIZA 250 BİN LİRAYI AŞKIN KİRA YARDIMI YAPTIK
 
Maden ilçesinde taşınma amacıyla Elazığ Valiliğine başvuruda bulunan 48 vatandaşa 250 Bin Lirayı aşkın kira yardımı yaptıklarını belirten Vali Kaldırım; "Ama bu yer seçiminden sonra daha da artacaktır. Orada afetten gelen fonun yanında Çevre Şehircilik Bakanlığımızın riskli alanlara ilişkin uyguladığı 905 Liralık kira yardımı da devreye girecektir. Yer seçimi yaptıktan sonra hızlı bir şekilde hem işyerlerinin hem de konutların yapımına ilişkin vatandaşımızın da hızlı bir şekilde bu mağduriyetin giderilmesini inşallah el birliği ile sağlamış oluruz." ifadelerine yer verdi. 
 
İLÇEYİ YENİDEN CANLANDIRMAMIZ LAZIM
 
Maden ilçesinin eski günlerine kavuşması için birtakım projeler üzerinde görüşmeler yapıldığını belirten Vali Kaldırım, şöyle konuştu. " Daha geniş perspektiften bakıldığında Maden ilçesi,  Elazığ için önemli bir merkez. Hem lojistik olarak hem güvenlik olarak hem de duruşu sağlam olan bir ilçemiz. Buranın daha çok ekonomik, turizm madencilik olarak daha iyi noktaya gelmesi, daha çok gelişmesi için neler yapılabilir bu değerlendirmeleri yaptık. Bermaz Ovası Maden merkez ve Hazar bölgesindeki turizm, organik tarım ve benzeri konular değerlendirilip kooperatifleşme gündeme geldi. İnşallah bu da sağlanırsa kooperatifleşme bir yol üzerinde turistlerin de 2 milyonu aşkın insan geliyor yaz dönemlerinde. Kış turizmi de var o bölgede. 2 milyonu aşkın insan ciddi bir hedef kitle. Buna yönelik de insanların uğrayabildiği bir yerde organik bir otantik bir pazar kurulması öngörüldü. Vatandaşlarımızın ürettiği, işlediği ürünleri değerlendirebileceği bir satış yerinin oluşturulmasını değerlendirdik. İnşallah topyekun bir yaklaşımla Maden belediye başkanımızla, kaymakamımızla sivil toplum kuruluşlarıyla, iş adamlarıyla, vatandaşlarımızla, esnafımızla bu anlayışla hareket edersek orada ekonomik olarak başarı gelir diye düşünüyorum. Maden'e doğru dokunuş yapmış olacağımızı düşünüyorum."
 
ALTERNATİF YERLER BELİRLENDİ
 
Vali Kaldırım, heyelan bölgesinde evi ve dükkanı bulunan vatandaşlar için yeni bir yerleşim alanı oluşturulacağını belirtti. Bu konuda alternatif yerler belirlendiğini aktaran Kaldırım, şunları söyledi: "Maden içinde ve Diyarbakır tarafında olan Çayırlı bölgesi, Tek Evler bölgesi, Gezin bölgesi ve merkezde kortik denilen bölge hepsi alternatif olarak değerlendirildi. Yer seçerken burada sadece tek kritere bakılmıyor. Orada güvenlik boyutu var, vatandaşın, esnafların talepleri var. Mağdur olanların talepleri var. Sivil toplum kuruluşlarının, belediyenin hepsinin talepleri farklılaşabilir. Bütün talepler alındı. Bir de malumunuz orası Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan bir bölge. Fay hattı Maden ilçesinden geçiyor. Dolayısıyla derinlemesine sondaj çalışmasının yapılması gereken bir alan. O çalışmalar da yapıldı. En son değerlendirmeler yapılıyor. Tabi son karar en nihayetinde bütün teknik çalışmalar yapıldıktan sonra siyasi bir karar olacaktır. Orada hem bakanlarımızın değerlendirmesi olacaktır hem de milletvekillerimizin değerlendirmesi olacaktır.  Saydığım tüm bu parametreler değerlendirilip Maden'i en uygun yer seçilip Madenlilerin de memnun olacağı isabetli bir karar alınacaktır."
 
İŞLETMEYE YAPTIRIM UYGULANACAK MI?
 
Maden'de yaşanan doğal olmayan heyelanın sorumlusu olarak gösterilen işletmeye herhangi bir yaptırım uygulanacak mı? şeklindeki soruyu yanıtlayan Vali Kaldırım; "Bu konuda gerekli girişimleri yaptım. Yazıyı gönderdim. onunla ilgili Enerji Bakanlığı çalışmasını yapıyor. Görüşmelerini yapıyor. enerji Bakanlığının uhdesinde olan bir konu. Bunu değerlendirip inşallah vatandaşın katkısına olacak bir sonuç elde edeceklerdir." dedi.
 
 
 
20 Eylül 2019 Cuma, 17:55
546 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MADEN’DE SON AŞAMAYA GELİNDİ