485 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Maden’de Problemler Çözülmedi
Maden’de Problemler Çözülmedi
Bakır Maden için Birlik Platformu adına açıklama yapan, Süleyman Deniz Seyrek, doğal olmayan heyelan nedeniyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen bir yazıda doğal olmayan heyelan süreci hakkında her ne şartta olursa olsun, yaşayanlar istesin ya da istemesin zorla mülklerinden çıkarılabileceklerinin belirtildiğini söyledi.
 
Süleyman Deniz Seyrek yaptığı açıklamada, “27 Aralık 2019 tarihinde kamuoyuna ilgililerin duyurmadığı bir yazının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yerel makamlara iletildiğini öğrendik. Halkımızı ve İlçemizi ilgilendiren bir mevzu hakkındaki bu yazı ile ilgili herkesin bilgisinin olması gerektiği düşüncesiyle sizlerle paylaşıyoruz.
 
Bu metinde Doğal Olmayan Heyelan süreci hakkında her ne şartta olursa olsun, yaşayanlar istesin ya da istemesin zorla mülklerinden çıkarılabilecekleri belirtiliyor." dedi.
 
 METİN TAM OLARAK ŞU ŞEKİLDE
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, “6306 Sayılı Kanun'un 6/A maddesinin birinci fıkrasında, "Yıkılacak derecede riskli olan yapıların bulunduğu alanlar ile kendiliğinden çöken veya zeminin kayması, heyelan, su baskını, kaya düşmesi, yangın, patlama gibi sebeplerle ağır hasar gören veya ağır hasar görme riski bulunan yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamaları maliklerin ve ilgililerin muvafakati aranmaksızın Bakanlıkça resen yapılabilir veya yaptırılabilir. Uygulama yapılacak alanın sınırları uygulama bütünlüğü gözetilerek belirlenir." hükmü ile aynı maddenin üçüncü fıkrasında "Yapıların tahliyesinin Bakanlıkça verilen süre içerisinde yapılması mecburidir. Verilen sürede yapıların tahliye edilmemesi durumunda, kilitli olan kapıları açmak veya açtırmak da dahil olmak üzere tahliye ve yıktırmaya yönelik iş ve işlemler, gerektiğinde kolluk kuvvetlerinin de yardımıyla Bakanlıkça yapılabilir veya yaptırılabilir" hükmü yer almaktadır." denildi.
 
İŞLETMEYE TOZ KONDURULMUYOR
 
Seyrek, Doğal Olmayan Heyelana sebebiyet veren işletmeciye tek bir toz dahi kondurulmadığını ifade ederek, “Kamuoyunun bildiği bu sürecin ilk anından bugüne kadar bu heyelanın Doğal Yollar ile meydana geldiğini her yola başvurarak yetkililer kanıtlamaya çalıştı. Fakat gözü gören, aklı idrak eden ve temiz kalpli hiçbir insanı inandıramadılar. Çünkü böyle bir şeye inanmak, Mihrap Dağı ile Tokmak Tepesinin yer değiştirdiğine inanmak gibiydi.
 
VATANDAŞA ZARAR, İŞLETMEYE GÖZ YUMMA
 
Bu süreçte Kamu Kurumlarımızın ve vatandaşlarımızın milyonlarca lira zarara uğratılması göze alındı fakat Doğal Olmayan Heyelana sebebiyet veren işletmeciye tek bir toz dahi kondurulmadı. Üstelik heyelanın durdurulması yönünde Hafriyat/Pasa' nın kaldırılması talimatının verildiği söylendi fakat bu da sadece söylenmekle kaldı. Vatandaşımıza "Evlerinizi tahliye edin, AFAD Konutlarına imza atın netice de evleriniz yine sizin. Kimse evlerinizi yıkamaz.” Diyen yetkililerimizin yukarıda ortaya çıkan yazı ile yalan söyledikleri görülmekte.” Dedi.
 
ATILAN ADIMLAR HALKIMIZI KANDIRMAKTADIR
 
Bakır Maden için Birlik Platformu, adına açıklama yapan,   Süleyman Deniz Seyrek Maden halkının kandırıldığını iddia ederek, “Her atılan adımın halkımızı kandırma, halkımızı ve devletimizi zarara uğratma, bu süreçten rant sağlama, hiçbir zaman Devletimizin kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya gelmeyen Madenlileri bu duruma düşürmeye çalışıldığı ve çıkarcılığın olduğu bu süreç inatla devam ettirilmeye çalışılıyor.  
 
Bugünden sonra halkımızın tek yapması gereken 04 Mayıs, Maden Köprüsünü açtırma ve Bakır Maden için Birlik Sempozyumunda olan ruh ile dayatmalar karşısında direnç göstererek hem kendisini hem de İlçesini yem etmemek olmalıdır. Bu süreç içinde yerel siyasetçilerin ve bürokratların da kimin yanında saf tutacakları halkımızın kendilerine bakışını etkileyecektir. "Bülbülü altın kafese koymuşlar, ah vatanım demiş" sözü misali bizleri arayarak gözyaşı döken ve binlerce yıllık tarihe sahip Maden halkının hiçbir zaman böyle bir zulme maruz kalmadığını belirtiyor“ Dedi.
                                                                                                       
13 Ocak 2020 Pazartesi, 17:24
485 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Maden’de Problemler Çözülmedi