13 Mayıs 2019 Pazartesi, 1942 kişi okudu
M.NAFİZ KOCA
MADEN KONUSUNDA ŞİDDETLE MERAK ETTİKLERİM!
1- Hani şu Maden’deki heyelandan dolayı devlet heyelana sebep olana değil de vatandaşa yaptırım uygulayarak; 5 gün içerisinde evlerinizi ve iş yerlerinizi boşaltın aksi takdirde; elektriğinizi, suyunuzu, enerjinizi kesip hizmetlerden mahrum bırakacağız diyor ya!.. İşte bu konuyla ilgili Milletvekillerinden Sayın Gürsel Erol’un haricinde diğer vekiller neden bir şeyler yapmıyorlar?
 
2- Yaklaşık üç yıldan beridir süregelen bu sorun karşısında bu devlet neden vatandaşın konut ihtiyacını karşılamadı da şimdi kalkmış 5 gün süre veriyor tahliyeler için?
 
3- Mağdur vatandaş 5 gün içerisinde hangi olağanüstü gücünü kullanarak bir taraftan ev bulacak diğer taraftan tahliye kararına uyarak evini işyerini taşıyacak?
 
4- Diyelim vatandaş tahliye işlemlerini gerçekleştirdi ve evlerini, işyerlerini boşalttılar. Evleri anlamak mümkün de işyerini kapatanlar nerede ne iş yapacaklar?
 
5- Doğal afetler neticesinde devlet vatandaşın konut ihtiyacını yasal olarak karşılamak zorunda. Peki bu heyelan bir doğal afet değil, oradaki işletmenin sebep olduğu bir sunni heyelan. 
Durum bu iken vatandaşın mağduriyetliğini sözkonusu işletme değil de neden ekonomik sıkıntı içinde olan devletimiz karşılıyor?
 
6- Vatandaşa istediğiniz yerde istediğiniz kira bedeline ev tutun üç yıl boyunca kiralarınızı devlet olarak biz karşılayacağız diyorlar. 
 
Ya hu neden işletme sahipleri değil de bu kira bedellerini devlet karşılasın? Bir müteahhit bile kat karşılığı aldığı arsa üzerinde mukim olanların dairelerin teslimine kadar kiralarını üstlenirken bu işletmeye tanınan ayrıcalık neden?
 
7- Üç yıl kiralarını karşıladınız diyelim 3 yıl boyunca şehir hayatına alışan aileler tekrar düzenlerini bozup Maden’e dönerler mi?
 
8- Aileler üç yıl boyunca çocuklarını şehirde okuturken üç yılın sonunda hangi mantıkla okul kayıtlarını yeniden Maden’e taşıyarak çocuklarının eğitimlerini riske atarlar?
 
9- En çok merak ettiğim konu ise Elazığ dışında yaşayan binlerce Madenli hemşehrimiz var ve tedirgin bir halde gelişmeleri takip ediyorlar. 
 
Bu Madenli hemşehrilerimiz, özellikle de İstanbul’da yaşayan Madenliler 23 Haziran tarihinde yapılacak olan seçimde kime oy verecekler?
 
*
Evet, belki de dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Maden bu günlerde en mahzun en hüzünlü günlerini yaşıyor. 
 
Maden dağı dumandır türküsü belki de ilk kez bu kadar anlamlı çığırılıyor Madenlilerin ağzında. 
 
Maden, bugün tahakkümün kurbanı olmakla başbaşa...
 
Her seçim döneminde siyasetçilerin en süslü cümlelerinin muhatabı olan Maden ve Madenliler ne yazık ki bugün sadece bir siyasetçinin gündeminde. 
 
Sayın Gürsel Erol’un...
 
Diğerleri suskun, diğerleri dut yemiş bülbül misali sadece gelişmeleri uzaktan takip ediyorlar, tıpkı uykuları, huzurları kaçan Madenliler gibi. 
 
Aralarındaki tek fark onların uykularının ve huzurlarının yerinde olması...
 
Ah Maden ah, kimin ahını aldın da böyle yalnızlığa, böyle çaresizliğe itildin be Maden!..
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
MADEN KONUSUNDA ŞİDDETLE MERAK ETTİKLERİM!