502 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Maden Kaderine Terk Edildi
Maden Kaderine Terk Edildi
İlçe merkezine bulunan bakır işletmesinin yüklenici firması tarafından yanlış hafriyat dökümü nedeniyle ilçenin bir bölümünün büyük bir risk altında olduğunu hatırlatan Bakır Madenliler Kadın Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfiye GÜRGÜN “ Sesimizi birçok kez duyurmaya çalıştık fakat; şuana kadar herhangi bir somut adım atılmadı. Herkes Maden’de yaşananlara uzaktan bakmakla yetiniyor. İlçe adeta kaderine terk edildi. Madenlilerin bu sessiz çığlıklarının bir an önce duyulmasını istiyoruz” dedi.
 
Gazetemize nezaket ziyaretinde bulunan Elazığ en eski ilçelerinden Maden’in ilk kadın derneğinin kurucu başkanlığı  görevini yürüten  Lütfiye GÜRGÜN ile derneğin kuruluş amacını, Maden ilçesinin çözüm bekleyen sorunlarını ve atılması gereken adımları  konuştuk.
 
Neden bu derneği kurma gereğini hissettiniz?
 
  7 göbekten Maden’de yaşamış ve hiçbir şartta ilçeyi terk etmeyen bir ailenin mensubu ve doğup büyüdüğü topraklara bağlı bir insan olarak 2 bin yıllık tarihi olan ilçemizin son yıllarda yaşadığı sıkıntılı ve sancılı süreçten çıkması için çözüm yolları bulmak adına bu derneği kurma gereksinimi duydum. Birçok kültürü  içinde barındıran ilimizdeki ilk sinemanın, ilk tenis kortunun kurulduğu ve ikinci belediye anlayışının oluştuğu ilçenin bugün geldiği bu süreci görüp de bunun göz ardı etmek bir Madenli olarak bize yakışmazdı diye düşünerek  ilçemizin kadınlara yönelik ilk derneğini kurmanın mutluğunu ve onurunu yaşıyorum. Yorucu ve stresli bir süreçten geçtikten sonra kuruluş ile birlikte çektiğimiz sıkıntılar mutluluğu getirdi. Bu derneğin tüzüğünü oluştururken sadece kadınları baz almadık. Yaşlı, genç, engelli her insana ulaşmak istedik. İnsanların sesi olmak ve onların mutluluğuna gerçekten çaba göstereceğimi inandığım için ben bu derneği kurdum.
 
Her zaman destek gördünüz mü, kendinizi yalnız hissettiğiniz oldu mu ?
 
Her zaman destek alamadım tabi. Kendimi yalnız hissettiğim çok zamanlar oldu. Derneği kurduktan sonra hep olumlu yönde destek beklerken  derneğimize yaklaşım daha çok olumsuz oldu. Derneği kurarken acaba farklı bir amaç mı var? İnsanların aklında soru işaretleri oluştu.  Dernek olarak attığımız adımlarla, yaptığımız çalışmalarla o olumsuz düşünceleri sıfıra indirmeye çalıştım. Kısmen başarılı da olduğumu söyleyebilirim.
 
Maden’in taşınması gündeme gelmişti, sizin  dernek olarak ilçenin taşınması konusunda düşünceleriniz neler?
 
Maden’in tarihi dokusu bozulmadan, ilçenin yerinde bırakılmasını istiyoruz.  Tehdit altında olan bölgeyi  Kortik, Poyraz ve Bahçelievler tarafına taşıyarak orada yeni bir yerleşim alanı oluşması en doğru karar olacaktır diye düşünüyorum.  İnsanımız farklı bir bölgeye taşınmak istemiyor orada yaşayanlar orada kalmak istiyor. Görüştüğümüz birçok kişi aynı görüşte risk olan evlerin ve işyerlerinin yol üstüne ve aşağı kesimlere taşınmasından yana. Maden’i düşünmüyorlar, biraz kendilerini düşünüyorlar. Maden taşınsa daha büyük olur, Gezin bölgesi daha gelişir diye düşünüyorlar. Karayoluna kaydırılarak da ben o potansiyelin oluşturabileceğine inanıyorum. Maden yerinde kalarak güzelleşecektir
 
Maden’in başlıca sorunu size göre nedir?
 
Maden içerisinde biz ahlarla vahlarla idare etmeye çalışıyoruz.  Geçmişte ilçemiz böyleydi, ekonomisi, kültürü böyleydi evet bunu kabul ediyoruz fakat; şuan geldiğimiz durumda sürekli nüfus kaybına uğruyoruz. Göçler oluyor, ilçeden oluşan sıkıntılar  her geçen gün daha da büyüyor.  Öncelikle şuan bakır işletmesini işleten holdingin hafriyatı yanlış yere dökmesi sonucu birçok insanımızın evini ve işyerini terk etmesi ve mağduriyeti söz konusu. Burada binlerce ton hafriyattan bahsediyoruz. Gücümüzün yettiği kadar gerekli yerlere başvurup yazışmalarımızı yaptık. Maalesef şu ana kadar kesin bir sonuç alamadık. Bu hafriyattan dolayı belli bir nokta tamamen risk altında bunun en büyük örneği tarihi taş köprümüz.  Geçmişte o kadar yapılan çalışmalar,  maden çıkarılması için çevresinde patlatılan dinamitler  hiçbir şey etkilememişti. O hafriyat nedeniyle bir kısmı yıkıldı yine hafriyata dayalı olarak birkaç tane resmi kurumun  binaları terkedilmek zorunda kalındı. Yerel seçimler sürecine girdik. Birçok kişi siyasi geleceği risk altına girmesin diye ilçenin bir bölümünü tehdit eden  hafriyatı dile getirmeye çekiniyorlar.  Şuan o çevrede yaşayan insanlarımız korku içinde ve mutsuz bir şekilde yaşıyor.  O bölgede annem-babam yaşıyor. Geçen yıl kış şartları çok kötü değildi. Bu yıl daha kötü o hafriyatın üzerine bir de tonlarca kar biniyor. O bölgede yaşayan insanlarımız her an risk altındalar ve yetkili mercilerden oraya kesin bir çözüm bulmasını bekliyoruz.  Çünkü; göz göre göre gelen görünen bir tehlike var. Bu  bir deprem ya da doğal bir heyelan değil. Tüm bu yaşananlara rağmen ilçe insanı yine de güçlü durmaya çalışıyor. İşim gereği insanları gözlemlediğimde bunun tam tersi olduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik olarak çok gergin ve sıkıntılı olabildiklerini görebiliyorum.
 
İlçenin başka ne tür problemleri var?
 
Maden’in sağlık, eğitim ve konut   konusunda da çok ciddi sıkıntıları var. İlçeye gelen hiçbir eğitimci sağlıkçı  ya da başka bir kurumda çalışanlar   ilçede kalmıyor. Çünkü kalacak yerleri yok. Polis lojmanlarımız vardı ve yıkıldı. Yıkılan lojmanların yerine yeni bir yapı yapılmadı. İnsanlar mesailerini bitirdikten sonra ilçeyi terk ediyorlar. Otomatikman bu da ilçenin ekonomisine yansıyor. Bunun yanı sıra devlet hastanemizde yeterli uzman doktor yok ve insanımız hastaneye gitmek için ulaşıma ciddi paralar ödüyorlar. Hastaneye gidiş geliş 20 lira, taksi tuttu hastaneye gitti diyelim bu defa istediği branşta doktor yok. Bu nedenle  hastaneye ulaşmak için harcadığı parayla  Elazığ  ya da Ergani’ye gidebildiği için oradaki hastanelere yöneliliyorlar. Haklı olarak vatandaşımız muayenemi uzman doktorda olurum diyor.  Bir diğer sorun öğretmen açığımız var. İlçeye gelen öğretmen en kısa sürede  ilçeyi terk etmek istiyor. Öğrenciler tam bir öğretmene alışacakken o öğretmen gidip başka bir öğretmen geliyor. Bazı branşlarda bir eğitim öğretim yılını bile tamamlamıyorlar. Ayrıca eczanelerde sıkıntımız var. İlçede sağa dönseniz sıkıntı sola dönseniz sıkıntı Elazığ’ın hiçbir ilçesinin bu kadar ağır sorunlarla karşılaştığını sanmıyorum.
 
Benim ideolojim Maden !
 
Herkesin kendine göre bir ideolojisi yaşam tarzı vardır. Benimde kendime göre ideolojim vardır ve ondan asla taviz vermem. Yaklaşan yerel seçimler öncesi gerçekten samimiyetine, sorunlarına el atacağına inandığım ve Maden’i kalkındıracağına inandığım insanla ideolojimi, bakış açılarımı bir kenara bırakarak ilçem için onunla çalışmaya, adım atmaya hazırım. Söz konusu Maden olunca benim tek ideolojim o olur. Önemli olan benim doğum büyüdüğüm toprakların yaşadığı bu çileyi kendine dert edinecek çözüm yolunu arayacak bir kişi diye inandığım kişiyle seve seve çalışırım.
10 Ocak 2019 Perşembe, 12:21
502 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Maden Kaderine Terk Edildi