03 Aralık 2019 Salı, 832 kişi okudu
Yücel Can
LİMAN BAŞKANLIĞINDAN KANYONLARA
İki bin on yılı. Elazığ’da Liman Başkanlığı kurulması ile ilgili köşe yazılarımızın ilk ikisinde kıyametler kopuyordu.
 
Yorumlar, sms’ler, telefonlar Elazığ’da deniz mi var, kafayı mı yediniz, burada liman başkanlığı olur mu? Bizden çıkan bu aykırı sese rağmen liman başkanlığının kurulmasından yazılarda ve sonrasındaki desteğe kadar öncelikle herkese teşekkür ederiz. Acizane şu faninin de hayatında geride bırakmış olduğu eserde ozamanki denizcilik müsteşarYardımcısı- İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Başkan Vekili Sayın Zeki Çitçi ve o birimde çalışan hal Köyünden Yusuf Bey’e, bütün çalışanlara ve o zaman da kendisine teşekkür ettiğimiz dönemin Bakanı sayın Binali Yıldırım Bey’e teşekkür etmiştik ve de teşekkürler. 
 
Elbette ki Günışığına da. Liman Başkanlığı 06/08/2010Bitlis Tat-Van’dan Elazığ’a Açılan Liman Penceresi13/08/2010, Fırat, Hazar Ya Da Elazığ Liman Başkanlığı19/08/2010, Liman Başkanlığından Hemşeri Buluşmasına27.08.2010,Bir Başka Yelken Ve Dünya Elazığ’da 30.03.2011,Bu Liman Da10.03.2011 isimli ve tarihli köşe yazılarımız Günışığında yazara ait arşivlerdedir.
 
Ne demiştik ta o günlerde bugünleri de görerek. Özellerimiz, özelliklerimiz güzelliklerimiz, farkındalıklarımız, bize ait olanlarımız var. Harput, Hazar, Fırat, Gakkoş … gibi. Adeta klişeleşmiş ifadelerimiz var. Elazığ; coğrafi yapısı, tarımı, kültürü, sanayisi ile özellikleri ve potansiyeli olan bir ilimizdir.İçimizi ısıtan güzel tanımlamalarımız, sıfatlarımız var. Doğunun Paris’i, Bölge Şehri, cazibe merkezi … gibi.
 
Tarihe gömülmeye direnen kalaycılar, semerciler, şıracılar, şalvar-şapka ile dikkat çeken terzilerimiz gibi can çekişen güzel mesleklerimiz, markalarımız az da olsa hala var.Tadı Elazığ’dan dünyaya yayılan peynirimiz, çedenemiz, üzümümüz … var.Ama yıllardır çözümlenemeyen, kangren olmuş içimizi kanatan yıllara inat bir türlü sonlandırılmaya, yarım kalan yatırımlarımı, sorunlarımız var. Sürekli Elazığ dışına çıkan nüfus ve nüfuz göçümüz var.
 
Bir çırpıda ifade edeceğimiz Harput’la başlayan dünden bugüne bir bir biriken sıkıntılarımız var.Harput tepeden Elazığ’a hala mahzun ve kırgın bir şekilde bakıyor. Onlarca medeniyet, kültür ben ölmedim diye haykırıyor Harput’tan.Fırat sanki ağlaması görülmesin diye sessiz ve durgun akıyor artık.
 
Hazar, su ve dağın fıtratındaki yalnızlığa ağlıyor.Keban ve Maden’in yeraltındaki zenginliği varlık içinde yokluk tablosunu okutuyor.Organize Sanayi ve Hayvancılık Bölgesi, Kuzova Pompaj Sulama Projeleri tabeladan öte gitmiyor.İkinci Üniversitenin hizmete hazır hale gelmemesi gibi Fırat Üniversitesinde ihtiyaç duyulan yeni bölümler var.
 
Velhasıl. Sorunların birçoğunun geçmişi taa eskilere, hatta doğumumdan öncesine, atmışların ötesine dayanıyor.
 
İkinci Harran olacak Kuzova Pompaj Sulama Projesinden, arada kalan Üçağaç Köyünden,
DAP’tan, Havaalanından, çözüm bekleyen önemli hususlardan, zenginliği ve potansiyeli olan Elazığ’dan, eksik ve yarım kalan hizmetlerden, yatırımlardan uzanarak ezberlerin, yıllarca çözüm bekleyen yatırımların ötesinde yeni bir umut, yeni bir cazibe ve yeni bir yatırım alanı; Elazığ Liman Başkanlığına uzanmıştık.
 
Bu bir yabancı terimdi Elaziz ve bölge için.Aman Allah’ım o da ne! Elazığ’da deniz varmış da haberimiz yokmuş mu dediniz?
 
Nereden çıktı, bu Liman Başkanlığı? Ama biz inanmıştık ve bildiklerimiz de vardı.Evet belki de geç kalmış bir alan ama Elazığ’a yakıştığı kadar Elazığ’ın hakettiği bir alandır Liman Başkanlığı.
 
Denizi olmayan bir yer daha vardı ama orada liman başkanlığı vardı. Sahi Bitlis’te deniz ve liman var mıydı? Ama şu anda Bitlis Liman Başkanlığı var. Ve de bu Liman Başkanlığı Tatvan’da hizmet sunuyordu. Sadece Bitlis değil, üstelik Van ‘da bu hizmetlerden, yatırımlardan faydalanıyordu.
 
Liman Başkanlığı Bitlis’e güzellikler katmıştı, Bitlis ve Van bir başka güzel olmuş, su dünyasına ilgi artmış, balıkçılık canlanmış, Van kefaline rağbet artmış, su yelkeni burada hayat bulmuş, bir başka güzel olmuştu Bitlis.Bitlis’te bu hizmet dalga dalga yayılsın, doğudaki bir diğer Liman başkanlığı da Elazığ’da kurulsun. Çünkü Elazığ da aynı gerekçelerle dayandırılarak liman başkanlığının hizmet vermesine en büyük biradaydır.
 
Su sadece içilmez. Dünyanın yarısından çoğu su ile kapladığına göre suya bu yabancılık neden?
Kimse duymadan, elimizden alınmadan geniş su potansiyeline sahip olan Elazığ’da kurulsun Liman Başkanlığı
 
Kimilerine göre hayal, kimilerine göre nereden çıktı hayretine rağmen, çoğunluğa göre de yeni, taze, altyapısı olan, gerçekçi ve haklı sebeplere dayanan bir talep ve proje. Yeni bir hizmet ve yatırım alanı, yeni bir cazibe noktası; Elazığ Liman Başkanlığı…
 
Vaktinde bir ilimizde milletvekilliğe talip bir adayın seçim bölgesine deniz getireceği, gemileri yürüteceği vaadinden ötedir bizim talebimiz. Yani bir kere vaat değil, hakikat. Ve dahası çok önemli ve anlamlı bir yatırım. Alışılmış ve bilinen projelerin ötesindedir Elazığ Liman Başkanlığı.
 
Tamam da kardeşim burası deniz memleketi mi, uyan uyan!
 
Elazığ ne Akdeniz ne Karadeniz ne Ege ne de Marmara Bölgesinde. Üstelik burası İstanbul, Çanakkale, İzmir, Antalya, Samsun, Trabzon, Mersin hiç değil. Elazığ, Elazığ!
 
Hey hey uyan uyan be arkadaş burası Elazığ!
Eyvallah be arkadaş. Elbette ki liman deniz bölgelerinde geçerlidir. Haklısın Elazığ da Doğu Anadolu Bölgesinde ama…
 
Bir kere karşı çıkılan liman başkanlığı kabul görerek tartışılmaya başlanmıştı, şimdi önce pek ilgi duyulmayan ama sonra da İl Valimizin yalnız kalmadığı kanyonların desteklenmesi gibi. 
 
 
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
LİMAN BAŞKANLIĞINDAN KANYONLARA