183 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kur’an Kursu Öğreticilerine Yönelik Eğitim Semineri
Kur’an Kursu Öğreticilerine Yönelik Eğitim Semineri
 
Diyanet İşleri Başkanlığının 4-6 yaş Grubu Kur’an kurslarında etkinlik ve verimliliğin artırılması ve öğreticilerin yeterliliklerinin geliştirilmesi amacıyla Elazığ İl Müftülüğü tarafından Kur’an kursu öğreticilerine yönelik eğitim semineri düzenledi.
 
“4-6 Yaş Grubu Okul Öncesi Öğretmenlerinin 21. Yüzyıl Yeterliliklerinin Geliştirilmesi” başlıklı seminer İl Müftülüğü toplantı salonunda yapıldı. Seminer öncesi Müftü Yusuf Sarıkaya’yı makamında ziyaret eden; Doç. Dr. Veli Batdı, Doç. Dr. Cemil Oruç ve Dr. Bekir Erol seminer ile ilgili konularda sohbet ettiler.
 
Müftü Sarıkaya, 4-6 Yaş Grubu Kur’an kurslarına çok büyük önem verdiklerini belirterek, ziyaretlerinden dolayı eğitimci konuklarına teşekkür etti ve seminerin faydalı olması temennisinde bulundu.
 
BATDI: “EĞİTİMİN HAYATTAN ÖRNEKLERLE SOMUTLAŞTIRILARAK VERİLMESİ GEREKİR"
 
4-6 Yaş Grubu Kur’an kurslarında görev yapan öğretmenlerin ilgi ile takip ettiği seminerde Kilis 7 Aralık Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Veli Batdı, Öğretmen Yeterliliği konusunun 21. Yüzyılda eğitimin temel konusu olduğunu ifade etti.
Okul öncesi din eğitiminin önemine değinen Doç. Dr. Batdı, eğitimin hayattan örneklerle somutlaştırılarak verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Okul öncesi din eğitimin daha kalıcı ve gerçekçi olmasının sağlanması için kullanılan yöntem ve teknikleri anlatan Batdı, öğretmenlerin karşılaştıkları problemlere karşı nasıl bir yol takip edebileceklerine ilişkin yöntemler üzerinde durdu.
 
ORUÇ: “KISSALAR BİLİMSEL DELİLLERLE DE İSPATLANIRSA, ÇOCUKLAR İLERİ YAŞLARINDA DİN-BİLİM ÇATIŞMASI YAŞAMAYACAKTIR
 
İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Cemil Oruç ise eğitimde takip edilen metot ve programlar ile materyallerin doğru kullanımı konusunu işledi.
 
Çocuklara anlatılan kıssalar bilimsel delillerle de ispatlanırsa, ileri yaşlarında din-bilim çatışması yaşamayacaklarına işaret eden Doç. Dr. Oruç; sorulara doğrudan cevap vermek yerine, çocuğun sorduğu sorulara yanıt bulmak için düşünmesi sağlanmasının daha doğru olduğunu ifade etti.
 
Doç. Dr. Oruç; konuşmasının bir bölümünü ise ülkemizde ve batıda din eğitimi alanında yapılan çalışmalara ayırdı.
 
EROL: “ÖĞRETİCİNİN VELİ VE ÖĞRENCİ İLE SAĞLIKLI İLETİŞİM KURABİLMESİ GEREKİR!”
 
Seminerin son konuşmacısı ise İl Milli Eğitim Rehberlik Araştırma Müdürü Dr. Bekir Erol oldu.
 
Dr. Erol seminerde, okul öncesi eğitimde özellikle sınıf ortamında karşılaşılabilecek problemli davranışlar ve çözüm yolları üzerinde durdu.
 
Dikkat eksikliği, kurallara uymama, derse ilgisiz kalma, şiddet uygulama, konuşma güçlüğü, kendini ifade edememe vb. sorunları olan çocuklara karşı öğretmenlerin nasıl davranması gerektiğini anlatan Dr. Bekir Erol bu gibi durumlarda öğreticinin veli ve öğrenci ile nasıl sağlıklı iletişim kurabileceğini çok iyi bilmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
01 Aralık 2019 Pazar, 13:29
183 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Kur’an Kursu Öğreticilerine Yönelik Eğitim Semineri