855 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kovancılar İlçesinde Hububat Sektörünün Sorunları, Süne İle Mücadele Toplantısı Yapıldı
Kovancılar İlçesinde Hububat Sektörünün Sorunları Süne İle Mücadele Toplantısı Yapıldı
 İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü,  Kovancılar İlçe Tarım Müdürlüğü, Kovancılar Ziraat Odası Başkanlığı ve Diyarbakır Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün birlikteliğinde Kovancılar İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda Hububat Sektörünün Sorunları ile süne ve kımıl mücadelesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.
 
   Toplantıya; İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ ile diğer Şube Müdürleri,     Kovancılar İlçe Tarım Müdürü Mahmut DEMİRKESEN, Diyarbakır Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden uzmanlar, Kovancılar Ziraat Odası Başkanı İzzet DEMİRAL, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli ile üreticiler katıldı.
 
   İl Müdürü KARAHAN toplantının amacının İlimizdeki hububat ekim alanlarında görülen sorunları  görüş ve öneriler doğrultusunda çözmek olduğunu söyleyerek;" Hububat dünya ve ülkemiz için stratejik bir ürün. Dünyada 110 milyon dekar alanda ekimi yapılıyor. Türkiye'de ise yaklaşık 7 milyon hektar civarında ekimi yapılmaktadır. İlimizde bu oran 1 milyon 40 bin dekardır.
 
   Hububatın tüketiciye ulaşan son halinin sağlıklı ve kaliteli olması için üretim aşamalarının kontrollü olması gerekir. Hastalık ve zararlılar ile mücadele kontrollü üretimin önemli bir kısmını oluşturuyor. Buğdayın en büyük zararlısı olan süne ile mücadeleyi Bakanlığımız devlet mücadelesi adı altında yıllardır yapıyor. Birkaç yıl öncesine kadar süne ile kimyasal mücadele uçakla havadan yapılıyordu, yapılan araştırmalar neticesinde bunun iyi sonuç vermediği, bunun yerine yer aletleri ile mücadelenin daha etkili olduğu anlaşıldı.  Şimdilerde ise kaliteli ve verimli buğday üretimi için Süne ile mücadelede biyolojik mücadele yöntemi geliştirilmiş, başarılı sonuçlar alınmıştır dedi.
 
  Ziraat Odası Başkanı İzzet DEMİRAL 2017 yılında süne ile mücadele çalışmalarını İl Müdürü KARAHAN'ın bizzat kendisinin takip ettiğini belirterek çalışmalarından dolayı İl Müdürü ve teknik personele teşekkür etti. DEMİRAL toplantının çiftçilere faydalı olmasını dileyerek 2018 yılı bereketli olsun dedi.
 
   Program Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ ile diğer konu uzmanlarının sunumları, çiftçilerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.
 
07 Nisan 2018 Cumartesi, 21:47
855 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Kovancılar İlçesinde Hububat Sektörünün Sorunları Süne İle Mücadele Toplantısı Yapıldı