468 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Komedi Oyunu “Meddah” Elazığ'da İzleyiciyle Buluştu.
Komedi Oyunu Meddah Elazığda İzleyiciyle Buluştu
Oyuncu -Yazar Özkan Özgür’ün oynadığı tek kişilik komedi oyunu “Meddah” Elazığ'da izleyiciyle buluştu.
 
Oyuncu -Yazar Özkan Özgür’ün oynadığı tek kişilik komedi oyunu “Meddah” Elazığ'da izleyiciyle buluştu.
 
Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde sergilenen oyunu, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, F.Ü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Asaf Varol, Prof. Dr. Bilal Çoban, Gazeteci Murat Turan, STK Temsilcileri ve çok sayıda izleyici takip etti.
 
Oyuncu yazar Özkan Özgür’ün oynadığı Meddah, büyük beğeni toplayarak,  izleyiciden tam not aldı.
 
Oyuncu Özkan Özgür, gösterisinin ardından yaptığı açıklamada, tek kişilik gösteri ile geleneksel tiyatroyu canlandırmayı amaçladığını ifade etti.
 
"OYUNUN AMACI GÜLDÜRMEK"
 
Yaklaşık 4 yıldır Elazığ'da sahne aldığını belirten Özgür, "Daha öncesinde çok gezdik. 15 yıl kadar Elazığ dışında kaldık. 4 yıldır da Elazığ'dayım. Kültür sanat merkezimiz var. Tiyatro, drama ve diksiyon dersleri veriyoruz. Hızlı ve anlayarak okuma programları var. Kişisel gelişimle ilgili bazı programları yönetiyoruz. Kitap kulüplerimiz var. Sahne ilgili geçen yıl  3 tane stand up gösterisi yaptık. 'Soğanın cücüğü' diye bu yıl yeni bir format denedik. 'Meddah' dedik, Meddah'ı oynuyoruz. Geleneksel tiyatromuzla ilgili bir katkımız olsun, canlandıralım, destekleyelim istedik. Ama özü itibariyle zaten stand up yapıyoruz.  Malum standupçılar meddahın devamı olarak kabul ediliyor. Meddahın bir klasiği vardır, Türk tiyatrosudur. Türk tiyatrosunun dışında meddah lafını kullanan bazı Ortadoğu ülkeleri var ama sadece Ortaoyunun da bize has boyutu olan ne var dersek, meddahı söyleyebiliriz. Meddahın bir klasiği vardır; kendine ait bir kostümü, bastonu, mendili vardır. O bastonla bazen figürleri canlandırır bazı durumları detaylandırır, oyunculuğuna katar. Ama daha çok eğitsel şeyler öğretir. İbret veren hikayeler anlatır. Bizim hikayelerimiz komik hikayeler olacak. Oyunun amacı güldürmek. " diye konuştu.
 
"DAHA FAZLA ÜRÜN VERMEMİZ LAZIM"
 
Oyuna büyük ilgi olduğunu belirten Özgür, "Yani çok nitelikli bir topluluktu. Amacına ulaştı tabi uzun süredir ara vermiştik aylar geçti ve daha sık olmasını istiyorum setirci çok iyiydi yani seyircimizin algı düzeyi beklentisi çok güzeldi. Mizahı anlayan bir kitlemiz var. Daha fazla ürün vermemiz lazım. Bir sorumluluğumuz var. Elazığlılara  daha fazla mizah ürünü vermemiz lazım. Sanat ürünü de vermemiz lazım. Mizah da yapmamız lazım.  Elazığ'a güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz.  Bu da kültürel faaliyetlere bir katkı olsun diye inanıyorum. Büyüyerek devam ederiz diye umuyorum."
08 Aralık 2019 Pazar, 15:07
468 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Komedi Oyunu Meddah Elazığda İzleyiciyle Buluştu