252 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kombilerin Isı Ayarıyla Sürekli Oynanmamalı
Kombilerin Isı Ayarıyla Sürekli Oynanmamalı
Makine Mühendisi İlyas MAKİNİST ısınmada doğalgaz kullanan vatandaşlara uyarılarda bulunarak “ Vatandaşlarımızın sürekli olarak kombilerin ısı ayarıyla oynaması, kombilerin kullanım ömrünü azaltacağı gibi vatandaşların istedikleri ölçüde ısınmalarına engel olacaktır” dedi.
 
Makine Mühendisi İlyas MAKİNİST, ısınmada doğalgaz  kullanan vatandaşlara uyarılarda bulunarak  vatandaşların kışın ceplerini ısıtacak doğalgaz faturalarının daha az gelmesini sağlayacak  altın değerinde önerilerde bulundu. 
 
Kombilerin  yıllık periyodik bakımlarını mutlaka yetkili servislerine yapılması gerektiğini ifade eden MAKİNİST “ Piyasada tornavidayı, penseyi eline alan kombi bakımı yaptığını iddia ediyor. Öncelikle piyasada bulunan cihazların hepsini bir tek kişinin bilmesi mümkün değil. Müşteri cihazına baktıracaksa yetkili servisine baktırmalı çünkü; o cihazı en iyi bilen onun eğitimini alan, kurslarına giden yetkili servisidir.  Cihazın kronik bir hatası varsa, bir problemi varsa  ya da fabrikasal bir yazılım hatası varsa bunu en iyi yetkili servisi personeli bilir.  Bunlar dışında piyasada yetişen bir insanın  bunları anlama ihtimali çok düşüktür. Bakım ayarının asıl önemli kısmı  filtreler ve gaz ayarı kısmıdır. Piyasada satılan her marka kombinin gaz aralığı farklıdır.  Piyasada çalışan bu tür kişilerin en az %70’i bu tür bilgileri bilmiyordur” diye konuştu. 
 
 Yılda bir kez periyodik bakım yaptırılmalı 
 
Cihazların içinin zamanla tortulaştığını kaydeden MAKİNİST “ Petek, kombi, tesisattan suyla birlikte karışan maddeler nedeniyle suyun saflık oranı bozuluyor. Saflık oranı bozuldukça  suyun  petekten ısıyı yalıtma kısmı da azalıyor. Bunlarda ısının kontrol edilememesine, kombinin fazla enerji tüketimine doğal olarak vatandaşın fazla fatura ödemesine neden oluyor” diye aktardı. 
 
Kombilerin  ortalama ömrü 10 yıl 
 
 Gazlı cihazların ortalama ömrünün 10 yıl olduğunu ifade eden MAKİNİST “ Makineler yıprandıkça tükettikleri enerji haliyle bir daha fazla oluyor. Cihazların genel bakımları yaptırılırken daha çok gaz ayarı kısmına bakmak lazım.  Tüketicinin burada çok dikkat edeceği teknik bilgiye sahip olduğunu zannetmiyorum.  Cihazların ortalaması  KCAL‘ı 20 bin ile 24 bin ısı kaloridir.   İki kalorifer peteğinin yayacağı ısı ise maksimum 8 bin KCAL’dır. Siz 24 bin KCAL’lık bir cihazla 8 binlik bir yeri ısıtmaya çalışırsanız cihaz çalışır çalışmaz dereceyi buluyor. Bulduğu an  stop ediyor. Yani çök, kalk ya da dur kalk yapıyor. Bunları yaptıkça daha fazla gaz ve enerji tüketmiş oluyor. Bu da  daha hızlı yıpranıp ömrünü tüketmesine neden oluyor.  Dairelerde, işyerleri gibi ısı sirkülasyonu fazla  olmadığı için sürekli aynı ısıda yaktıklarında hem dengeli beslenmiş olacaklar hem de yüklü miktarda fatura gelmesini engellemiş olacaklardır. 
 
Cihazın ısı ayarıyla çok fazla oynanmamalı 
 
Kullanıcıların cihaz ısı ayarıyla çok fazla oynamamaları konusunda uyarılarda bulunan  MAKİNİST “ Isıyı kendi evinin ısınma oranına göre ayarlamalı. Örneğin; bazı daireler  güney cephelidir, ara kattadır  35 °C’de  ısınıyordur. Bazı daireler vardır, üstü boştur, son kattadır, kuzey cehpelidir ya da en alt kattadır  45 °C’de  ısınıyordur. Kullanıcılar dairenin ideal sıcaklığını yakaladıktan sonra ısı ayarıyla oynamamalıdır.  Gece yükselteyim, sabahları kısayım, evde yokum kapatayım gelince açarım demesinler.  Evinin yakalamış olduğu ısı ayarını bozmasınlar. 3-5 saat sonra yeniden açılan kombi normal çalıştığının üç-dört katı daha fazla efor sarf edecektir. Isı dengesini bulmaya çalışırken daha fazla yakmış olacak. 
 
Asıl sorun,  bireysel ısınmada 
 
Bölgemizde doğalgazla ısınan  vatandaşların yüzde 90’nının bireysel kullanıcı olduğunu hatırlatan  MAKİNİST “ Bireysel ısınma tercih eden birçok vatandaşımızda hal soba mantığıyla a  evlerini ısıtmaya çalışıyorlar.  4 odalı bir evi varsa  2 odasının peteklerini açıyor, diğerlerini kapatıyor. Bunun ara katta bir dairenin yaptığını düşünürsek ne üst katındaki ısınıyor ne de alt katındaki ısınıyor. Isı her zaman yukarıya doğru hareket eder dolayısıyla bireysel ısınmada herkes kendi tavanı ısıtır ve bu da bir üstekinin tabanı olmuş olur. Alt kat yakmadığında üst katın tabanı ısınmıyor. İnsanlarda en çok soğuğu ayaklarında hissettiği için kombiyi daha yüksek bir şekilde çalıştırıyor bu şekilde olduğu olunca vatandaşların faturası kabarık geliyor. Bireysel ısınma bizim bölgemiz insanına göre değil. Herkes, hukuken evde olsun, olmasın dairenin   boş ya da dolu olmasına bakılmaksızın oda sıcaklığını 19 °C’de  tutmak zorundadır. Buna kimse riayet etmediği haliyle kimse ısınamıyor.  Şuan birçok kullanıcı birbirlerinin hakkını gasp ediyor. Herkes dengeli yakmış olsa  faturaları biraz yükselecek fakat; o zamanda ısınmış olacaklar” diyerek sözlerini tamamladı. 
06 Aralık 2018 Perşembe, 19:07
252 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Kombilerin Isı Ayarıyla Sürekli Oynanmamalı