398 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
KOCA:’ELAZIĞ KOMŞU İLLERİNE ÖZENEN BİR KENT’
KOCA’ELAZIĞ KOMŞU İLLERİNE ÖZENEN BİR KENT’
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M. Nafiz Koca Kent konseyi Olağan Kongresinde konuştu.
 
Kent Konseyi Olağan Kongresini yaptı. Konseye başkan adayı çıkmadığı için mevcut başkan Murat Ergen tekrar başkanlığa seçildi. Olağan kongrede konuşan Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M. Nafiz Koca Kent Konseylerinin belediye başkanları ve belediyenin arka bahçesi olmamalı gerektiğini, yetkilerinin bilincinde olmaları gerektiğini söyledi.
 
Elazığ belediyesi kongre merkezinde gerçekleştirilen Kent Konseyi Olağan kongresine,Belediye Başkan vekiliAdnan Edip Karınca, Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, Memur Sen Elazığ şube başkanı İbrahim Bahşi, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu başkanları katıldı.
 
Divan başkanlığını Belediye Başkan vekiliAdnan Edip Karınca’nın yaptığı Kent Konseyi olağan kongresinde başkanlığa aday çıkmadığı için mevcut başkan Murat Ergen tekrar başkanlığa seçilirken, 
 
Konseyin yürütme kurulu üyeliklerineise  Osman Özçelik, Yavuz Köse, Necati Karataş, Ercan Sözer, Filiz Özel, Enes Çiöek, Süleyman Yapıcı ve Hasan Üstündağ Seçildiler.
 
SON BİR YIL CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPAMADIK
 
Başkan Murat Ergen son bir yıl içerisinde ciddi bir çalışma yapamadıklarını ifade ederek, “ Son bir yıl ciddi çalışmalar yapamadık bunların bir takım özel nedenleri var İki seçimin art arda gelmesi ve Çok yoğun şekilde siyasete dönmesi bizi biraz alıkoydu. Bunun dışındada bir takım sebeplerden dolayı bizim son yıl çok iyi çalıştığımızı iddia edemem biraz daha rölantiyi düşürdü. Ama inanın ki kent konseylerinin çalışma zorunluluğu Belediyelerle ortak çalışma zorunluluğu belediyelere bağlı kurulan ve belediyenin çağrısı ile kurulan bir sivil toplum kuruluşu olması sebebiyle biz En azından kanunun ve yönetmeliğin verdiği yetkiler çerçevesinde elimizden gelen Çabayı göstermeye gayret ettik.” Dedi.
 
ELAZIĞ’A KENT VİZYONU PROJESİ YAMAK İSTİYORUZ
 
Ergen Kent vizyonu projesi yapmak istediklerini ifade ederek, “ Biz Elazığ’a kent vizyonu projesi yapalım istiyoruz önümüzde ki dönemde üç ayrı toplantıdan oluşacak şehrin dinamiklerini katacağımız, Sivil Toplum örgütlerini bir araya getireceğimiz,  bu şehrin neye ihtiyacı var bunu gözlemleyebileceğimiz, araştırabileceğimiz Çalıştayı ben çok önemsiyorum böyle bir çalıştay yaparsak Ben kent konseyi başkanı olarak şunu ifade ediyorum ben Elazığ’dan iyi bir sanayi şehri çıkacağına hiç inanmıyorum halen daha inanmıyorum, ama Elâzığ’dan iyi bir turizm kenti olacağına inanıyorum, Elazığ’da modern tarımla  çok iyi bir bir tarım kenti olacağına gerçekten inanıyorum bu şu demek değildir Elazığ ‘da sanayi hiç olmasın demiyorum, Elâzığ’da sanayide olsun ama gidebileceği Kadar gitsin  elimizden geldiği kadar götürelim ama bizden sanayi kenti olacak diye boşa kürek çekerken organik tarımı bir tarafa bırakırsak aromatik  tarımı bir tarafa bırakırsak Harput’u Keban’ı, Palu’yu unutursak onların tanıtım noktasında eksik kalırsak  bu şehrin zafiyeti de devam eder.Bazen arkadaşlarıma da hep söylüyorum Elâzığ neyi ile meşhur diyesoruyorum kendi kendime çevre illerden örnek verecek olursak Malatya kayısı,  Erzincan tulum peyniri, Amasya elması,  Gaziantep yemek, Şanlıurfa balıklı Göl, hiç sordunuz mu?Elâzığ ne ile meşhur inanın ki ben bilmiyorum. Elazığ’a bir vizyon çizmek lazım bunu yapmak, kent konseyin Valiliğimizin, Sanayi ticaret odamızın esnaf ve ticaret odamızın kamu kurum ve kuruluşlarımızın işiElazığlımıza bir harita çizmek zorundayız. Ben özellikle önümüzdeki dönem bu proje için önümüzde ki dönemde Tekrar sizlerden iki yıl için izin istiyorum eğer sizler uygun görürseniz Gazi kent konseyi başkanı olarak tekrar seçerseniz benim ilk yapacağım ve üzerinde duracağım gerçekten Elazığ’ın önüne bir harita koyabilecek.  Ama nasip olmazsa başka bir arkadaşımız seçilirse bu projeyi hayata geçirmesini ben Hasseten istiyorum.” Diye konuştu.
 
Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı ve Günışığı Gazetesi Genel yayın yöneteni Mehmet Nafiz Koca yaptığı konuşmada,Elazığ özenilen değil de komşu illerine Özenen bir olma il hüviyetini adım adım yürümekte olan bir vilayet konumuna geldiğini ifade edere, “Tabi kent konseyi az önce değerli Başkanımın bahsettiği vurguladığı gibi Şehrin en önemli dinamiklerinden biridir Yeri geldiği zaman 80.000 oy alan Belediye Başkanın üstünde etkin bir role sahip olan,  yeri geldiği zaman Devletin tepe noktasında ki Valinin üstünde olan bir konum olarak biz Kent konseyini biliyoruz ve bunu önemsediğimiz için de değerli başkanımın davetine icabet etmekteyim. Tabii Elazığ doğuda bir cazibe merkeziydi eskiden şimdi de eskiden olduğu gibi Türkiye’nin siyasi ve stratejik konuma haiz olan Kentlerinden biri olma hürriyetine sahip. Ne yazık ki Bu hürriyetini her geçen gün çeşitli nedenlerle kaybetmekte ve her geçen gün Elazığ özenilen değil de komşu illerine Özenen bir olma il hüviyetini adım adım yürümekte olan bir vilayet. Bunun nedenleri farklı. Buna dışarıdan gelen niteliksiz göçlerin karşılığında Elâzığ’dan verdiğimiz nitelikli göçleri de sayabilirsiniz,  buna şu anda biz Türkiye genelinde olduğu gibi bir çok da Elazığ için tehlike olarak aksettiğimiz Suriye’den gelen Suriyeli vatandaşlarımızı sayabiliriz bunu eğitimde düşen kaliteyi de sayabilirsiniz buna ben de dahil olmak üzere basının kifayetsiz oluşunu da sayabilirsiniz, buna Zülfüyâre dokunma adına konuşuyorum salonu çoğunlukla teşkil eden dolduran ama birçoğunu tenzih ederek söylüyorum kerameti kendinden menkul olan Tabela derneklerine ve sivil toplum örgütleride sayabilirsiniz.Nihayetinde her geçen gün biraz daha geriye giden bir şehir her geçen gün komşu ili olan Malatya’yı geçtik, Bingöl ‘e ve Avrupa kenti olma hüviyeti kazanmaya namzet olan bir Tunceli’ye Öznen bir kent olduğumuzu kimse inkâr edemez. Dolayısıyla biz kent konseylerinin neminin bilincinde olduğumuz için buradayız. “ Dedi.
 
KENT KONSEYİNİN VARLIĞINDAN HABERDAR OLMADIK
 
Başkan Koca Kent Konseyinin varlığından haberdar olmadıklarını belirterek, “ Ben İlk kez bir kent konseyinin Gene Kuruluna katılıyorum Önce de sayın başkanımın da dediği gibi farklı dönemlerde Şehirde kent konseyi faaliyeti sürdürmüş ama üzülerek ifade etmekteyim ki bir basın mensubu olarak, bir gazeteci olarak Elazığ’da kent konseyinin varlığından asla haberdar olmadık sadece kent konseyi olarak sadece bizlere gönderilen haber bültenlerinden veya yapmış olduğu çalışmaları metin olarak göndermelerinden böyle bir konseyin olduğunu bildik farkına varmış olurduk. Demin değerli başkanım iki yıllık yönetiminde birçok çalışmalar yaptığını söylediler, tabi teşekkür etmek lazım.  Ancak bu çalışmalar kent konseyinin yapabileceği çalışmalar olarak algılanmamalı. Bir dernekte, normal bir vakıfta, normal bir cemiyette bile bir araya gelinir Kadın Kolları, Çocuk Komisyonu, Eğitim Komisyonu, Kültür Komisyonu gibi Komisyonu kurulur. Ancak bugüne kadar kurulan komisyonlar Elazığ ‘a ne katma değer sundular, Bu komisyonlar Türkiye genelinde 46. sıraya gelen Elazığ’ın eğitimine ne tür bir katkısı oldu.  Bu komisyonlar demin sayın başkanımın bahsettiği gibi uyuşturucuyla mücahale Komisyonu,  bu komisyonlar ilkokulu sıralarına kadar inen ve torbacıların cirit attığı okul kenarlarındaki bu uyuşturucu tacirleri ile ne kadar mücadele ettiler, bunları tartışmak bunları masaya yatırmak lazım. Az önce bahsettiğim gibi hakikaten kent konseyimizi önemsiyoruz bugüne kadar farklı şekillerde kazara gelmiş olabilir. Bugüne kadar kendi konseyleri belediyeye riyaset eden başkanlarının ya da Elazığ belediyesinin arka bahçesi misyonunu üstlenerek hareket etmiş olabilir.” Diye konuştu.
 
BELEDİYE BAŞKANLARININ VE BELEDİYENİN ARKA BAHÇESİ MİSYONUNU ÜSTLENDİLER
 
EBMC başkanı Nafiz koca Kent Konseylerinin belediyenin arka bahçesi misyonunu üstlendiklerini ifade ederek, “Ancak bugünden sonra zaten yeni bir aday da çıkmadı, tek adayla seçilecek olan ya da seçilmiş olan değerli Başkanımızdan Elazığ’la ilgili beklentilerimizi kısaca sıralamak istiyorum. Öncelikle biz kent konseyi oluşturulurken bu salonda çok değer verdiğimiz hakikaten fırsat verildiği zaman bu şehrin önünü açabilecek Projeler, programlar gerçekleştirebilecek, fırsat verildiği zaman bu şehirde hakikaten çok güzel şeyler yapabilecek gerek fikirsel gerek fiziksel olarak yapabilecek arkadaşlarımız, dostlarımız,hemşerilerimiz var. Dolasıyla bu konsey oluşturulurken şehrin diğer dinamiklerinde gelenek olarak sürdürülen şekliyle oluşturulmamalı ahbap çavuş felsefesi burada bütün güdülmemeli, sevebilirsiniz sevmeyebilirsiniz ama şehrin kalkınmasına önün açılmasına katma değer sunabileceğine inandığınız düşmanlarınız da olsa bu konseyde birlikte çalışma arkadaşları olarak onlara yer vermenizi istiyoruz. Şu ana kadar az önce bahsettiğim gibi kent konseyi hakikaten belediye başkanlarının ve belediyenin arka bahçesi misyonunu üstlendiler bazı STK’lar gibi bir defa kent konseyinde başkanından yürütme kurulu üyelerine kadar herkesin sahip olduğu yetkinin ve sahip olduğu makamın bilincinde olduğu bilincinde olarak hareket etmesini Elazığ menfaatleri açısından önemsediğimizi bilmenizi isteriz. Biraz önce söyledim kent konseyi yeri geldiği zaman 80.bine yakın oy alan Belediye Başkan’ının üstünde, yeri geldiği zaman Devletin şehirdeki gibi tepe noktasında devleti temsil eden, Sayın Valinin üzerinde,  yeri geldiği zaman Elazığ Bürokrasinin üzerinde yetkilere haiz bir konseydir, dolasıyla bu konseyin bu yetkilerin bilincinde olarak hareket etmesini istiyorum. “ Dedi.
Salonda konuşmalar sırasında arka sıralarda oturan bir vatandaş ayağa kalkarak, kent konseylerinin ne iş yaptıklarını ifade ederek eleştiride bulundu. Cemiyet başkanı Koca vatandaşın konuşmasını hatırlatarak,” Az önce arkadaşımız bir serzenişte bulundu,  yürekten konuştuğunu hepimiz hissettik ve yürekten kendilerini kutluyorum ve herkesin bu arkadaşımız gibi yüreklice çıkıp Elazığ’ın dertlerini sorunlarını, problemlerini böyle salonda haykırmalarında hakikaten arzuluyorum,  dolayısıyla kent konseyi bugüne kadar görevini Bihakkın hakkıyla idrak etmiş olup hakkıyla yerine getirmiş olunsaydı emin olun ki arkadaşımızın bahsettiği gibi Elâzığ belediyesinin ne 694 milyon TL borcu olmuş olabildi,  ne de Elazığ’da yılan hikayesine dönen stadyumun şu anda yerinde sayıyor olabilirdi ve kent konseyi bugüne kadar iktidar partisinin veya belediyelerin arka bahçesi gibi davranmamış olsaydı emin olun ki biz doğalgazı  Malatya’dan önce kullanmış olacaktık 2015 yılında evlerimizde  içmeyi planladığımız Hamza Bey barajında gelen suyu da musluklarımızdan içiyor olacaktık. Dolasıyla bunun bir vebali varsa yöneticiler kadar yöneticileri denetlemekle görevli yöneticilerin bir üstünde sivil bir otorite hürriyetine sahip olan kent konseyinin de üzerindedir.” Diye konuştu.
 
KENT KONSEYLERİ ÜZERİNE DÜŞENLERİ BİR VESİLEYLE YAPMAMIŞTIR
 
Başkan Koca Kent konseylerinin bu güne kadar üzerlerine düşenleri bir şeklide yapmadıklarını belirterek, “Az önce söyledim tekrarlıyorum şu ana kadar olan olmuştur,  şu ana kadar kent konseyleri üzerine düşenleri bir vesileyle yapmamıştır,  şu ana kadarken konseyleri ahbap çavuş ilişkileri ile teşkil edilmiş ve bu ahpap çavuş ilişkilerinde öngördüğü şekilde sadece başını kuma gömerekten Elazığ’ın sorunlarına ilgisiz kalmıştır.Ama bundan sonra kent konseyinin bu tür duyarsız, bu tür üç maymunları oynayan, bu tür problemler karşısında başını kuma gömen, bir yapıya sahip olmasına şahsen biz basın olarak buna müsaade etmeyeceğimizi buradan dek tere ediyorum.” Dedi.
 
KENT KONSEYİ ŞEHRİN HEM TARIMINI, HEM SANAYİSİNİ, HEM DE TURİZİMİNİ DÜŞÜNMELİ
 
Başkan Nafiz Koca konuşmasında, Elazığ’da kapatılan sanayi tesislerine vurgu yaparak, Kent konseyinin hem sanayi, hem tarım ,hem de turizm konularında hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade ederek, “Elazığ’ın problemleri var değerli başkanım az önceki konuşmasında her ne kadar Elâzığturizm kenti, Elazığ tarım kenti, sanayileşme olsun ama sanayileşmeyle de uğraşırken de vakitkaybetmeyelim demiş olsa da şu gerçeği unutmayalım en son 2014 yılında,  Karadeniz birlik fabrikasının kapatılmasıyla Elazığ’da kapatılan sanayisayısı 39 elimizde kalan özel olsa da bir çimento fabrikası var şu anda can çekişen bir şeker fabrikamız var siz tarımla uğraşırken, turizmle uğraşırken sanayileşmeyi de elinizin tersiyle bir kenara iterseniz şu an can çekişmekte olan şeker fabrikasında kapatılmasına vesile olmuş olacaksınız.  Şeker fabrikasının kapatılmasıyla da tarımın komple Elazığ’dan çıkmış olmasına katkı sunmuş olacak ve tarımın bitirilmesini hızlandırılmış olacaksınız. Dolasıyla kent konseyi gerek şehrin tarımını gerek hayvancılığını sanayisini veturizmini geliştirmek adına komisyonları kurmalı bu komisyonlarını kurarken de bu konularla ilgili bürokratik yapıları ve yöneticileri de harekete geçirmelidir. Bugün Elazığ’ın turizm kenti olduğumuzu her oturduğumuz yerde söylüyoruz ama sayın başkanın dediği gibi bir orciğimiz patentini alarak turizme katkı sağlayamamışsak bunun veballerinden biride kimse kusura bakmasın kent konseyinindir. Bugün elimizde hiçbir vilayete nasip olmayan dağıyla suyuyla bir Hazarbaba dağımız ve Sivrice de hazar gölümüz var. Hazar gölümüzde bir Batıkent’imiz var ve bu Batıkent’in haricinde bizim defaten basın yoluyla yöneticilerimize ve bürokrasimize Öneri olarak sunduğumuz şu Hazar gölünü gelinde Türkiye’de sadece altı vilayette olan suyun altındaki basınç odalarını kuralım, bu basınç odaları kurulduğu zaman hem sivrice dahil olmak üzere, Elazığ’ın turizmi gelişecek,  hem Elazığ’ın ekonomisi gelişecek ve bu basınç odaları aracılığıyla araştırırsanızgöreceksiniz 29 tane şekerinden tansiyonuna kadar 29 tane hastalığın tedavisi sağlanarak alternatif tıbbın gelişmesine katkı sunulacaktır.  İllede turizm de gelişmek istiyorsak alın size turizm de çok güzel bir atılım bunu yapalım.  Bu salonda 39 tane mahalle muhtarlarımızın büyük bir kısmı burada.Mahalle muhtarlarımızın bu konseylerin büyük olacağına inanıyorum, projeyi katkılarını büyük olacağını inanıyorum, sivil toplum örgütlerimizin çok değerli Başkanları ve yöneticileri burada,bunların çok büyük katkıları olacağını düşünüyorum, bu tür dinamikleri bir araya getirerek oluşturulacak olan yönetim kurulunun başında ve onlarairade gösteren kent konseyi başkanının tebrik ediyor bu konseyin şehrimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum .” Diye konuştu
 
 
 
 
 
28 Temmuz 2019 Pazar, 16:43
398 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
KOCA’ELAZIĞ KOMŞU İLLERİNE ÖZENEN BİR KENT’