198 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
KIŞA GİRMEDEN TEDBİRİMİZİ ALALIM
KIŞA GİRMEDEN TEDBİRİMİZİ ALALIM
Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Oda Başkanı Şevket TORAMAN kış mevsiminin gelmesi nedeniyle yaptığı açıklamada sürücüleri uyardı;
 
1 Aralıktan – 01 Nisan 2019 tarihine kadar bütün ticari araçların Kış Lastiği takmaları zorunluluğu başlayacaktır.Özel araçlarında can ve mal güvenliği açısından Kış Lastiği takmaları faydalarına olacaktır.
 
Kış Lastiği 7 derecenin altındaki sıcaklıklara göre üretilmiş Lastik dış derinlikleri 4 mm olmalıdır.Islak ve buzlu yollarda aracın durma mesafesini sağlayan özelliklerine sahiptir.Özellikle buzlu zeminlerde kullanılan çivili lastiklerde kış lastiği yerine geçer.  
 
Bir Lastiğin gerçek bir kışlık lastik olduğunu anlamak için lastiğin yanak kısmına bakmak yeterlidir.Kışlık lastiklerde dağ içerisinde kar kristali sembolü olması gerekmektedir.Bunun yanında M ve S harfleri de olur.Kar kristali yoksa, sadece M ve S sembolü varsa bu gerçek bir kışlık lastik değildir.Dört mevsim diye tabir edilen lastiktir.Kış lastiği takmayan ticari araçlar 2019 Yılı için  715,00-TL(YediyüzonbeşTL)  Para cezası uygulanacaktır.
 
Kamyon,Çekici, Tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki lastikleri ile  Kamyonet,Minibüs ve A Türü Yetki Belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastiklerinde Kış Lastiği olması zorunludur.Uzun yola çıkacak araçların yanlarında zincir, takos v.s.malzemelerini bulundurmaları gerekmektedir.
 
Hususi araçlarda mecburiyet olmaması halinde yinede can ve mal güvenliği açısından sürüş kontrolünü kontrol altında tutabilmeleri için kış lastiği takmaları faydalarına olacaktır .
 
Esnaflarımızın mal ve can güvenliği açısından gerekli hasasiyeti göstermelerini rica ediyorum.
 
                                                                                                                             ŞEVKET TORAMAN
                                                                                                            ŞOFÖRLER ESNAF ODA BAŞKANI
 
30 Kasım 2018 Cuma, 18:17
198 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
KIŞA GİRMEDEN TEDBİRİMİZİ ALALIM