787 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
KAZANIMLARLA DOLU BİR YILI GERİDE BIRAKTIK
KAZANIMLARLA DOLU BİR YILI GERİDE BIRAKTIK
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İdris ALAN, 2017 yılının Elazığ için kazanımlarla dolu bir yıl olarak geride kaldığını belirterek, “Elazığ ekonomisini, sanayisini ve sosyal hayatını köklü bir şekilde değiştirecek olan önemli atılımları atmanın huzur ve mutluluğu içindeyiz” dedi.  
 
YATIRIMLARIN ÖNÜNDEKİ TÜM ENGELLER KALDIRILDI
 
Başkan alan 2017 yılı değerlendirmesinde ilimiz ekonomi ve sanayisi için son derece önemli atılımları ve altyapıları hazırladıklarını belirterek, “1980’li yıllarda ülkemizde yeni yeni konuşulmaya başlanmış olan Organize Sanayi Bölgeleri fikrini dönemin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı çok değerli büyüğümüz Sayın Naci Koloğlu bey hayata geçirerek Ülkemizdeki ilk 10 OSB’den birinin Elazığ’a kazandırılmasına öncülük ederek, Elazığ’da özel sektör yatırımları ve sanayileşmenin önünü açmıştır. Daha sonraki süreçte yine Odamız eski Başkanlarından Sayın Suat Öztürk, Elazığ OSB’nin gelişim ve büyümesiyle birlikte tüm altyapı eksikliklerini tamamlayarak bölgeyi adeta bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Ben bu vesile ile Sayın Koloğlu ve Öztürk’e bu hizmetleri nedeniyle kalbi şükranlarımı sunuyorum.
 
İlimiz 2012 yılındaki Teşvik Yasası düzenlemesi ile âdete bir duraklama hatta geri gitme süreci içerisine girmiştir. 2015 yılında Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmemin ardından ilk ifadem bu konunun çözümü için arkadaşlarıma verdiğim söz olmuştur. Çünkü hangi işdamı ve girişimciyle görüşsek ilk ifadesi teşvik hususu idi. Bu nedenle çok yoğun bir mücadele ve işin takibi neticesinde Elazığ önce Cazibe Merkezleri Programına dahil edilmiş ardından da İlimiz OSB’de yapılacak yatırımların 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi hususu resmiyet kazanmıştır.
 
Bu gelişmenin ardından OSB’lerin yeni yatırımların adresi olacağı gerçeğinden hareketle Sayın Valimizin öncülüğünde ilimize 2. OSB kazandırılması konusunda çok hızlı bir süreç sonunda bugün tüm hazırlıkları tamamlanmış, yeri belirlenmiş ve hatta üç kurucu ortak olarak iştirak payları dahil ödenmiştir. 2018 yılında 2. OSB’nin altyapı çalışmalarını başlanarak hızlı bir şekilde sonuçlandırılacaktır. Körpe köyü mevkiinde 6.666 dönümlük bu alan Elazığ’da yatırımların ve istihdamın yeni adresi olacaktır.
 
Yine 2017 içerisinde Cazibe Merkezleri Programına ilimizden yaklaşık 330 proje başvurusu olmuş ve bu tablo ilimizdeki girişici potansiyelinin açığa çıkması anlamında çok değerli bir parametre olmuştur. Bu büyük talebin ilimizde yatırıma dönüşmesi anlamında Elazığ 2. OSB bir çekim ve cazibe merkezi olacaktır.
 
İlimiz ilçelerinin de teşviklerden istifade etmesi ve bu bölgelerimizin potansiyelinin ekonomiye kazandırılması hususunda ilimizin doğu ve batı bölgelerindeki ilçelerimizin istifade etmesi için ihtisas sanayi bölgeleri kurulması noktasında da girişimlerimiz olmuş ancak, 2017 yılı sonunda Cazibe Merkezleri Programı ile Teşvik Yasasının birleştirilerek Cazibe Merkezleri kapsamındaki 23 ilin tamamının Teşviklerde 6. Bölge desteklerinden istifade etmesi için yapılan çalışmalar bu ihtiyacı ortadan kaldırmıştır.
 
Düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde mevcut hali ile tüm ilçelerimizde teşviklerden 6. Bölge desteklerinden istifade edeceklerdir. Dolayısı ile ilçelerimizin yatırım almasının önündeki en büyük engel olan teşvik kısıtları kalkmış olacaktır.
Yine yeni düzenleme kapsamında üzerinde son üç yıldır büyük emekler verdiğimiz ve ilimizdeki yatırımların önündeki en büyük engel olarak duran, sektör kısıt, yatırım asgari tutarı ve yatırım yeri sorunu da ortadan kalkacaktır” dedi.
 
ODA OLARAK BU ŞEHRİN GELECEĞİNE YATIRIM YAPTIK
 
Başkan ALAN değerlendirmesinde 2017 yılında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Oda Üyelerinin beklenti ve sorunlarının çözümü ve şehrin geleceğine yönelik çok önemli çalışmalar ve girişimler yaptıklarını ifade ederek 2017 yılında yapılan bazı önemli çalışmalar hakkında  başlıklar itibarı ile bilgiler verdi.
 
TEŞVİK YASASI: 2012 yılından beri ilimizde yatırımların önündeki en büyük engel olan bu sorun yoğun girişimlerimiz neticesinde ortadan kaldırılmıştır.
 
2. OSB: İlimizde yatırımların merkezi olacak ve girişimciler için bir çekim merkezi olacak 2. OSB için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.
 
2. İŞGEM KAMPUSU: Odamızın üç büyük ortağı olduğu Elazığ İŞGEM ikinci kampus alanı Malatya yolunda girişimcilerin hizmetine hazır hale getirilmiştir.
 
ELAZIĞ TSO KONFERANS SALONU: Üyelerimizin ve ilimizin önemli bir ihtiyacı olan modern bir konferans salonu Odamız bünyesinde Elazığ’a kazandırılmıştır.
 
ELAZIĞ TSO SERGİ SALONU: İlimizin ve üyelerimizin ihtiyacına cevap verebilecek bir sergi salonu Odamız bünyesinde Elazığ’a kazandırılmıştır.
 
KREDİ GARANTİ FONU ELAZIĞ ŞUBESİ AÇILDI: İlimizin uzun yıllardan beri gündeminde olmasına karşın hep sözde kalan ve iş dünyası için çok önemli bir kurum olan Kredi Garanti Fonu Elazığ Şubesi yoğun girişimlerimiz neticesinde Odamız bünyesinde yoğun bir katılımla hizmete açılmıştır.
 
KOBİLERE İHTİYAÇ KREDİSİ: Odamız tarafından yapılan yoğun girişimler neticesinde çok düşük faiz oranları ile TOBB ve Odamız katkıları ile Üyelerimize 10 milyon TL kredi kullandırılmıştır.
 
SEKTÖREL SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULDU: Odamıza toplu yada şahsi olarak yapılan sektörel yada bireysel tüm sorunlarla ilgili kurumlarla temas sağlanmak suretiyle çözüme kavuşturulmuştur. 2017 yılı içerisinde sektörel olarak Odamız girişimleriyle sorunları çözülen sektörler şunlardır: Toplu taşıma sektörü, Müteahhitler ve İnşaatçılar, Oto Galericiler, Sigorta Sektörü, Medikal Sektörü, Sebze Hali, İnşaat Malzemecileri, Sürücü kursları.
 
KOSGEB DESKELERİ: Odamız tarafından yıl içerisinde ve her platformda esnaf ve sanatkarlara sıfır faizli işletme sermayesi verilmesi yönündeki girişimlerimiz meyvelerini vermiş ve ilimizde çok sayıda işletme bu desteklerden istifade etmiştir.
İTO İLE KARDEŞ ODA PROTOKOLÜ: Odamız ile Ülkemizin en eski ve en büyük sivil toplum kuruluşu olan İstanbul Ticaret Odası ile kardeş oda protokolü imzalanmış ve 2018 yılında iki oda işbirliğinde üyelerimize yönelik önemli faaliyetler yapılacaktır.
 
ODA BÜTÇESİNE 1 MİLYON KATKI: Odamız bütçesinin etkin kullanımı hususunda çok hassas ve titiz bir planlama yapılarak yıllık ortalama bir milyon TL odamız bütçesi kara geçirilmiş, Fırat Kalkınma Ajansı ve TOBB’den sağlanan maddi desteklerle önemli hizmetler yapılmıştır.
 
ELAZIĞ TSO KOVANCILAR ŞUBESİ AÇILDI: Odamız tarafından İl Protokol Üyeleri, İşadamları, STK temsilcileri, yerel yönetimler ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile Elazığ TSO Kovancılar Şubesi resmi açılışı yapılarak hizmet vermeye başlamıştır. Yaklaşık 100 yıllık tarihinde ilk kez şube açan Elazığ TSO, İlçeler bazında en fazla üyenin bulunduğu Kovancılar, Karakoçan, Palu, Alacakaya ve Arıcak ilçelerinin merkezinde yer alan Kovancılar şubesi ile üyelerin zaman kaybı yaşamadan hizmet almasına imkan sağlamıştır.
 
HİZMET BİNASI BODRUM KATLARI İNŞAATI: Hizmet binamızın üç kattan oluşan bodrum katları metruk bir halde, kaba inşaat halinden modern bir görünüme kavuşturulmuş ve kullanılabilir bir hale getirilmiştir.
 
AKREDİTE VE HİZMET KALİTE BELGESİ: Odamızın sahip olduğu TOBB Akreditasyon Belgesi ile TSE Hizmet Kalite belgelerimizin kontrolleri her iki kurumun bağımsız denetçilerince ayrı ayrı yapılmış ve Odamızın hizmet kalitesinin AB odalarıyla eş değer olduğu tescillenmiştir.
 
AB ÜLKELERİNDE TANITIM: Odamız tarafından ilimizin yatırım imkanları ve potansiyelleri üç ayrı AB ülkesinde yapılan tanıtımlarla işadamlarına anlatılmış ve ilimize yatırıma davet edilmişlerdir.
 
KOSGEB GİRİŞİMCİ DESTEKLERİ: Odamız tarafından KOSGEB desteklerinden istifade etmek suretiyle kendi işini kurmak isteyenlerin bu imkanlardan yararlanması için 5 dönem kurslar açılarak toplamda 150 kursiyere girişimcilik belgesi verilmiştir.
DMO TEDARİKÇİSİ OLMA FIRSATI: Odamız ile Devlet Malzeme Ofisi işbirliğinde Elazığ’da uygulanan pilot uygulama ile ilimiz imalatçılarının doğrudan DMO tedarikçisi olmasına imkan sağlanmıştır. 
 
BANKACILIK UYGULAMALARI: Bankacılık uygulamalarının iller arasında ayrımcılık yapılarak uygulandığı, Sicil Affına uyulmadığı, teminat hususunda ayrımcılık yapıldı, hizmet tarifelerinde keyfiyet gibi hususlar Başbakanlık, TOBB, BDDK, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Banka Genel Müdürlüklerine yazılı olarak bildirilmiştir.
 
SÜPER TEŞVİK KONUSU: Kamuoyunda Süper Teşvikler olarak adlandırılan ve özellikle tarımsal ürünlerin işlenmesi ve depolanmasını teşvik eden destekler kapsamına Elazığ’ın dahil edilmemesi üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci’yle yapılan görüşme neticesinde Elazığ programa dahil edilmiştir.
 
BİLGİLENDİRME VE EĞİTİM PROGRAMLARI: Üyelerimize yönelik olarak, konusunda uzman kuruluşlar ve ilgili bakanlıklarla işbirliği yapılarak Dış Ticaret, Finans, Kalite Yönetim Sistemleri, e-Ticaret, Müşteri Memnuniyeti, Tasarım, Ar-Ge, KOGSEB, TKDK, FKA Destekleri hususlarında çok sayıda toplantı, eğitim ve seminer verilmiştir.
 
KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLERE DESTEK: Odamız bütçe imkanları doğrultusunda ilimiz tanıtımı ile birlikte sosyal hayat, kültür ve sanata katkıları nedeniyle; Elazığ Tanıtım Günleri, Hazar Şiir Akşamları, Çayda Çıra Film Festivali, Nevruz, Hıdırellez, Ahilik Kutlamaları, Elazığspor ve çeşitli dernek, vakıf, okul ve Üniversitemiz tarafından yapılan organizasyonlara destek ve katılım sağlanmıştır.
 
ELAZIĞ TSO PROJELERİ: Odamız proje tecrübesiyle Üyelerimize ve ilimize katkı sağlamak adına, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, AB Hibe Fonları, DAP İdaresi ve Fırat Kalkınma Ajansına 6 önemli proje sunmuştur. Bu projelerimizden Ekonomi Bakanlığı ve FKA Projemiz kabul görmüş, diğer projelerimiz ise bekleme aşamasındadır.
 
ELAZIĞ TSO HİZMET BİNASI VE YENİ HİZMET ALANLARI TÖRENLE AÇILDI: Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, İl Protokol Üyeleri, Bölge Oda Başkanları, STK ve Kamu Kurumu Temsilcileri ile Oda Üyelerinin yoğun katılımı ile inşaat çalışmaları tamamlanan Elazığ TSO Yeni Hizmet Binası, Vali Murat Zorluoğlu Konferans Salonu ve Elazığ TSO Teşhir ve Tanıtım Merkezi resmi açılışı geniş bir katılımla yapıldı.
 
 “GELECEĞİ YAZAN KADINLAR” PROJESİ: TOBB, Elazığ TSO, Turkcell ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Geleceği Yazan Kadınlar Projesi’ aralarında Elazığ’ın da bulunduğu 18 ilde yaklaşık 1400 kadının katılımıyla uygulanmıştır.
 
STK, SİYASETÇİLER VE KURUMLARLA MÜŞTEREK ÇALIŞMALAR: Bu hizmet dönemi içerisinde çok sayıda STK temsilcisi, Kamu Kurum ve Kuruluş Yöneticisi, Siyasetçi, İşadamı, Medya temsilcisi, Sanatçı, Akademisyen, Dernek ve Vakıf yöneticisinin Odamızı ziyaret ve görüşme talebini olumlu karşılamış ve bu dönem içerisinde çok sayıda ikili ve grup görüşmeleri gerçekleştirmiştir.
 
FİNANS KURULUŞLARIYLA PROTOKOLLER: Odamız üyelerimizin finansmana ulaşması, uygun koşullarda kredi kullanması ve bankacılık hizmetlerinden etkin şekilde yararlanması için çok sayıda özel ve kamu bankasıyla bu hizmet döneminde protokoller imzalamıştır.
 
BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI: Odamız bu hizmet dönemi içerisinde başta TOBB olmak üzere, TSE, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, YİSAD, FKA, DMO, TPE, DAİB ve konusunda uzman çok sayıda kurum ve kuruşla iş biriliği içerisinde bilgilendirme toplantısı, konferans ve seminer düzenlemiştir.
 
KURUM VE KOMİSYONLARDA TEMSİL: Odamız tarafından yer aldığımız yaklaşık 22 ayrı komisyon, kurul ve yönetim kurulunda temsil edilerek ilimiz ve üyelerimizin menfaatlerinin korunmasına gayret gösterilmiştir. Bu dönemde Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan çeşitli etkinliklere katılım sağlanmış ve Odamız temsil edilmiştir.
 
ENFORMASYON VE BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ: TOBB başta olmak üzere, ilgili bakanlıklar ve yerel kuruluşlardan gelen ilan, duyuru ve çeşitli mevzuat değişiklikleri konularında üyelerimiz Odamız Web Sitesi, yerel medya ve sosyal medya aracılığı ile bilgilendirilmişlerdir. Bu dönemde ulusal ve yerel çok sayıda medya kuruluşunda, sosyal medyada ve dergilerde güncel konular başta olmak üzere, ilimiz sorun ve beklentileri ile iş dünyasının öncelikleri konularında röportaj, görüş ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
 
2018 ÇOK DAHA İYİ OLACAK
 
2018 yılının 2017 yılına nazaran ticaretin canlanması ve yatırımların artması noktasında çok daha iyi olacağının altını çizen Başkan Alan sözlerini şöyle sürdürdü: “2017 yılında temellerini attığımız Teşvik Yasasındaki yeni düzenleme, 2. OSB, İŞGEM 2. Kampus alanı, İlçelerimizin Teşviklerde 6. Bölge desteklerini alması ile birlikte buralarda yapılacak yatırımlarla birlikte 2018 yılı Elazığ için ticaretin canlanması ve yeni yatırımlarda dönüm noktası olacaktır. Sayın Valimizin öncülüğünde ve çok değerli girişimleriyle yabancı yatırımcılarla sağlanan temaslar ve yapılan çalışmaların da 2018 yılında meyvelerini vermesini bekliyoruz.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye genelindeki tüm Odaların bağlı bulunduğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın almış olduğu karar ile Türkiye genelinde 2017 yılında yapılması gereken seçimler 2018 yılı Nisan ayına alınmıştır. Alınan bu kararda bir değişiklik olmaz ise, Odamız da bir seçim heyecanı yaşanacaktır. Odamızda hizmette bulunduğumuz 2015-2017 döneminde yaptıklarımızı şeffaf bir şekilde tüm üyelerimizle ve kamuoyu ile paylaşmaktayız. Elazığ için bir dönüm noktası olduğuna inandığımız 2018 ve sonrasındaki 4 yıllık dönem için yeniden Yönetime adayız. Bu hizmet dönemi içerisinde başlatmış olduğumuz çalışmalar ile hedeflediğimiz projelerimizin hayata geçirilmesi için hizmete talip olacağız. Kişisel menfaat, hırs ve çıkarlar ile asla bir makam sevdası içerisinde değiliz. Yüce Allah (c.c.)’tan her zaman bu vebal isteyen makamların en iyi yapacaklara nasip olması duasında bulunuyorum. 
 
Üç yıllık hizmet dönemimiz içerisinde ülkemizin yaşamış olduğu çok büyük sorun ve ekonomik daralmalara rağmen, Odamız bütçe imkanları doğrultusunda burada sadece son bir yılını değerlendirdiğimiz faaliyetlerimizde görüldüğü gibi çok önemli hizmetler ve çalışmalar gerçekleştirdik. 2018 ve sonrası için Elazığ ekonomi ve sanayisinin sıçrama tahtasını ve zeminini hazır hale getirdik. Şimdi ise fiili olarak yatırım ve iç ticaretin canlanması için yapılması gerekenlere gelmiştir. Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım öncülüğünde tüm seçilmiş, atanmış ve sivil toplum kuruluşlarımızla el ele vererek bu süreci ilimiz lehine değerlendirmek istiyoruz. Bu noktada tüm üyelerimizin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreç içerisinde de katılımcığını ve desteklerini talep ediyoruz. 
 
Bu duygu ve düşüncelerle, 2018 yılının İlimize, Ülkemize ve İslam Alemine huzur, barış, birlik ve beraberlik getirmesi dileklerimle tüm üyelerimizin ve halkımızın yeni yılını kutluyor, sağlık, mutluluk ve esenlik dileklerimle saygılarımı sunuyorum” dedi.
 
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI
 
28 Aralık 2017 Perşembe, 16:44
787 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
KAZANIMLARLA DOLU BİR YILI GERİDE BIRAKTIK