09 Mayıs 2016 Pazartesi, 3098 kişi okudu
KARINCALAR YÜZEBİLİR Mİ
‘’Polis Liseyi bastııı! Polis Liseyi bastııı!’’ şeklinde konuşmalar ve bağrışmalar duyuyordum.
 
Elazığ’ın Maden ilçesinde ki Maden Ortaokulunun önünden geçerken tam karşıda bulunan Maden Lisesinin önündeki alanda ve sınıflarının içinde bir telaş bir koşuşturmaca başlamıştı. O bağrışlar çağırışlar arasında sınıfların camlarından öğrenciler kendilerini aşağıya atıyorlardı. Korku ve şaşkınlık içindeydim. İlkokul yıllarımdı yani 1980 darbesi arifesinde ki günlerden biriydi. 
 
Evet, polis arama yapmak için liseyi basmış ve öğrenciler okuldan kaçışıyorlardı. Maden Lisesi öğrencilerinin o günkü kaçışmaları, bunu çevreden izleyenlerin bağrışmaları, çığlıkları ve o an hissetmiş olduğum korku ve şaşkınlığı hala unutamıyorum. Ne zaman 1980 öncesi dense aklıma ilk gelen görüntülerden biri budur işte.
 
1980 öncesi ve sonrasında ne olduğunu anlatmayacağım. Eminim ki bunu benden daha iyi yazıp çizenler geçmişte de vardı ve bugünden sonrada olacak ve olmalı da. Şimdi bugün 1980’den hemen önce ilkokula başlayan o 7-8 yaşlarındaki çocuğun gözleri ile bugüne bakmak istiyorum. Yalnız ülkemin bu gününü o çocuğun gözleri ile anlamlandırabilecek miyim bilmiyorum?
 
‘’Allah’ım ne kadar çok bina var ve ne kadar da yüksek ve garipler. Hem pek ev gibi de durmuyorlar sanki. Ya bu arabalar? Dünyanın bütün arabalarını buraya mı topladılar acaba? Televizyonda gördüklerimi de toplasam ben bu kadar arabayı daha önce görmedim. Ne çok dükkân var bir arada böyle. Yoksa bu bir rüya mı? Ne çok oyuncak var şu ışıkları pırıl pırıl yanan dükkânda ve şu kitapların kapakları ne kadar da güzel!
 
Peki, bu sesler ve patlamalar, bu toz duman neyin nesi böyle. Elçin ve Asya (*) anne babaları ile Maden’in o güzel çarşısından çok daha büyük olan o kocaman caddede Beyoğlu’nda gezerlerken bomba patlamış diyorlar. Hastaneye götürürlerken Asya’yı, bebek arabasını o caddede unutmuşlar diyor şu televizyondaki abi. Şu etrafa saçılan kollar, bacaklar oyuncak mı yoksa? Ama hayır kan bu kan!
 
Evimizin bahçesinde ki karıncalar gibi televizyonda gördüğüm şu insanlar ve çocuklar (**) art arda dizilmiş nereye gidiyorlar böyle? Onlar da karıncalar ve akşamları İsmail dedemin taşıdığı gibi bir şeyler mi taşıyorlar yuvalarına? İsmail dedem karıncalar suya düştüklerinde onlara yardım etmemiz ve sudan çıkarmamız gerektiğini söylemişti.
 
Bir gün bahçede yalnız başlarına dolaşan karıncaları toplayıp yuvalarına getirmeye başlamıştım. Dedem bunu neden yaptığımı sormuştu. Ben de evlerinin yolunu kaybettiklerini ve onlara yardım etmeye çalıştığımı söylemiştim. Dedem kahkahalar atarak gülmüş ve sonra da bana karıncaların nereye giderlerse gitsinler yalnız olsalar da akşam evlerinin yolunu bulabileceğini söylemişti.
 
Peki, bu karınca sürüleri gibi güneşin battığı yöne doğru yürüyen insanlar, çocuklar karanlık basınca ne yapacaklar? Evlerinin yolunu bulabilecekler mi? Yağmur yağarsa, suya düşerlerse, yardıma ihtiyaçları olursa kim yardım edecek onlara?
 
Ya çocukların kıyıya vuran cansız bedenleri? Deniz çocukları neden içine almaz da kıyıya vurur böyle? Hani o masallarda yüzme bilmeyip içine düşenleri yutardı deniz? Yoksa o bebeğin kanatları vardı da uçuverip kendini kıyıya mı attı? Yoksa deniz kıyıp da yutamadı mı onu?
 
Peki, siz nasıl oluyor da bu kadar suskunsunuz? Bu yüksek yüksek evlerde oturduğunuz için mi görmüyorsunuz tüm bu olanları yoksa. Oysa 1970’li yılların sonunda O lisenin önündeki herkes bağırmıştı haklı haksız bakmadan ‘’Polis Liseyi bastııı! Polis Liseyi bastııı!’’ diye.
 
Siz neden o karıncalara yardım etmiyor onları sudan çıkmasına, evlerinin yolunu bulmalarına yardımcı olmuyorsunuz? Çocuklarınıza, torunlarınıza bu suskunluğunuzu nasıl açıklayacaksanız?
 
Sesim geliyor mu? Orda mısınız? ‘’
 
(*)http://www.hurriyet.com.tr/istiklal-caddesindeki-patlamada-yaralanan-asya-bebegin-bir-gozunu-kaybetme-ihtimali-var-40075020
 
(**)http://www.hurriyet.com.tr/suriyeliler-avrupa-ya-gitmek-icin-edirneye-akin-etti-30076137
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
KARINCALAR YÜZEBİLİR Mİ