189 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
KARAKOÇAN İLÇESİNDE ENERJİ SANTRALİ KURULACAK
KARAKOÇAN İLÇESİNDE ENERJİ SANTRALİ KURULACAK
 
Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde Güneş Enerji santrali kurulacak. Karakoçan Belediyesi tarafından hayata geçirilecek proje için Milli Emlak Genel Müdürlüğünce yer tahsisi yapıldı.
 
Karakoçan Belediyesi ilçede elektrik üretimi yapabilmek için Milli Emlak Müdürlüğü’nden yer tahsisi için talepte bulunmuştu. Karakoçan ilçesi Yeni Mahalle’de bulunan alanın Karakoçan Belediyesi’ne tahsisi için Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne yazı göndermiş ve süreç başlatılmıştı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü süreç içerisinde araştırmalarını yaptı ve kararını verdi. Milli Emlak Genel Müdürlüğü Karakoçan Belediyesi tarafından talep edilen arsayı, güneş enerji santrali kurulmak üzere Karakoçan Belediyesi’ne tahsis etti.
 
2 YILLIĞINA KİRAYA VERİLDİ
 
Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı kullanımına ilişkin kanın ile Enerji Piyasası düzenleme kurulu mevzuatı kapsamında ilgili idarelerden gerekli izinlerin alınması kaydıyla 5018 sayılı kanunun 47’inci maddesi ile 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkı’nda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 101’inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi uyarınca “güneş enerji santrali kurulmak üzere "Karakoçan Belediye Başkanlığı’na 2 yıl süreyle ön tahsisi uygun görüşmüştür. Söz konusun taşınmazların 2 yıl süre içerisinde yatırım projesinin hazırlanması, yatırım programına alınması ve tesis/bina inşaatına başlanılması halinde ön tahsisin hizmet sürecince devamı için kesin tahsise dönüştürülmesi yönünde talepte bulunulacaktır” denildi.
 
AKBABA: “KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ ÜRETECEĞİZ”
 
Karakoçan Belediye Başkanı Ayhan Akbaba, yaptığı açıklamada, projenin tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek, "Güneş enerji santralimizin yer tahsisi Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Sürece katkı ve desteklerinden ötürü Elazığ Milletvekillerimiz Metin Bulut, Sermin Balık, Sn Z.Tolga Ağar, Zülfü Demirbağ ve İl Başkanım Ramazan Gürgöze’ye teşekkür ediyorum. Yakın zamanda kendi Elektriğimizi kendimiz üreteceğiz” dedi.
 
"İLK AŞAMADA BELEDİYENİN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANACAK"
 
Proje tamamlandıktan sonra Enerji Piyasası Kurulu'na başvuracaklarını ifade eden Başkan Akbaba, " Güneş enerji santralimiz ilk aşamada belediyemizin ihtiyacını karşılayacak şekilde 1 MW'lık bir üretim sağlayacak. Santrali 17 dönümlük bir arazi üzerine inşa edeceğiz. Önümüzdeki süreçte ilçenin elektrik ihtiyacını da karşılamayı ümit ediyoruz. Belediyemizin şuanda 120 Bin TL elektrik gideri var. Bu tesisi kurarsak belediyemizin kasasında 120 Bin TL kalacak." diye konuştu. 
 
04 Aralık 2019 Çarşamba, 14:41
189 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
KARAKOÇAN İLÇESİNDE ENERJİ SANTRALİ KURULACAK