192 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
KARAHAN;"13. Etapta Rekor Hedefliyoruz"
KARAHAN13 Etapta Rekor Hedefliyoruz
Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, Kırsal Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında Elazığ'da bugüne kadar 48 Milyon maliyetli 130 projeye 20 Milyon Lira Hibe desteği verdiklerini anımsatarak, 13. Etap Kırsal Yatırımların Desteklenmesi Projesinde bu rakamın üstüne çıkmayı hedeflediklerini vurguladı.
 
Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce,  13. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.
 
Toplantıda konuşan Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, Hükümetin 2006 yılından buyana sürdürdüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesinin başarıyla devam ettiğini kaydetti.
 
 
 
Uygulama kapsamında 13. Etap Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi başvurularının başladığını belirten Karahan, hibe desteği müracaatların 30 Eylül 2019 tarihine kadar devamm edeceğini aktardı.
 
Hükümetimizin ve Bakanlığımızın 2006 yılından beri uyguladığı ve geçen hafta itibariyle Resmi Gazetede tebliği yayımlanan 13. Etap Kırsal Yatırımlarının Desteklenmesi Projelerinin tanıtımını yapmak ve Elazığ ilimizdeki yatırımcıların, müteşebbislerin, çiftçilerin, yatırımcıların bu desteklerden istifade etmesini güçlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek üzedre...
 
Malumunuz her platformda söylüyoruz, Elazığ üç tarafı sularla çevrili olan, toprak  yapısıyla, ekolojisiyle, kültürüyle tam bir tarım ve hayvancılık kentidir. Bugün üretim potansiyeline baktığımız zaman 286 Bin Hektar tarım arazisi, 225 Bin hektar çayır mera alanı, yaklaşık 700 bin civarındaki küçükbaş hayvan varlığı, 170 Bin civarındaki büyükbaş hayvan varlığı, dönemlik 5,5 Milyon kapasiteli kanatlı sektörü, yine özele indirgediğimiz zaman yıllık 60 Bin ton civarında taze kayısı üretimi, öküz gözü, boğazkere üzümü gibi coğrafi tescilli kendi çeşitlerimizin olduğu ve yıllık 85 Bin ton civarında gerçekleştirdiğimiz üzüm üretimi, gezin fasulyesi, gezin çileği, özellikle Şavak tulum peyniri gibi birçok konuda öncülük yaptığımız ve gerçekten tarımsal potansiyel içerisinde ciddi manada yer alan bir potansiyele sahibiz. Bizler de bakanlığımızın ve hükümetimizin vermiş olduğu desteklerle sahip olduğumuz potansiyeli daha iyi bir notaya taşımak, daha da geliştirmek, günün teknolojisiyle birleştirmek ve ürettiğimiz ürünleri işlenmiş, katma değeri yüksek ve ihracata konu olabilecek ürünler haline getirmek için bu destekleri yatırımcılarla buluşturuyoruz.
 
 
 
Kırsal Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi  Programı çerçevesinde bugüne kadar Elazığ'da 130 projeye 48 Milyon civarındaki yatırıma yaklaşık 20 Milyon Lirası hibe olacak şekilde projeleri desteklemişiz. 30 Eylüle kadar sürecek olan 13. etap proje desteklerinde yüzde 50 ile hibe ile yani 'yarısı sizden yarısı bizden' sloganıyla tüm üreticilerimizi, çiftçilerimizi, yatırımcılarımızı bu desteklerden, bu fırsatlardan istifade etmeye davet ediyoruz. İnşallah ilimizde bu yıl ki 13. Etaptaki hedefimiz bugüne kadar desteklediğimiz projelerden daha fazla, sadece 13. etapta desteklemeyi planlıyoruz. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz.
 
Yüzde 50 hibe dediğimiz küçümsenmeyecek bir rakam. Bir yatırımcımız bu kapsamda 2,5 Milyon Liralık bir proje gerçekleştirdiğinde bunun yarısını biz o yatırımcımıza hibe olarak sunuyoruz. Yani geri ödemesiz bir yatırımdan bahsediyoruz.
 
Özellikle ekonomik krizin yaşandığı ve gerçekten yatırımcılarımızın ciddi manada zorluklar yaşadığı bu dönemde bu tür hibelerin bir can damarı olduğunu ve yatırımcıyı cesaretlendirdiğini biliyoruz. Bizler de bu düşünceyle yola çıkıp, ekip arkadaşlarımızla birlikte paydaşlarımızla beraber, sivil toplum kuruluşlarımızın destekleri ile inşallah bu etapta 81 il il içerisinde en fazla yatırım yapan, en fazla proje gerçekleştiren ve bu hibeleri ilimize kazandıran bir hedefi ortaya koyduk. İnşallah o hedef doğrultusunda hep beraber ilerleyeceğiz. Bu projenin başta ilimiz yatırımcılarına, bölge ve ülke ekonomisine hayır ve bereketler getirmesini diliyorum.
22 Ağustos 2019 Perşembe, 00:02
192 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
KARAHAN13 Etapta Rekor Hedefliyoruz