883 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
KAHRAMANA VEFA GECESİ
KAHRAMANA VEFA GECESİ
2016 yılında Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde hendek olayları sırasında düzenlenen operasyonlarda şehit olan Uz. Çvş Muammer Faruk SALGAR anısına düzenlenen Kahramana Vefa Gecesinde duygusal anlar yaşandı.
 
Kahramana vefa gecesine  Elazığ Vali yardımcısı Mustafa Gül, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, il müftüsü Yusuf Sarıkaya, İl jandarma komutanı Albay Necip Çarıkçıoğlu , İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin kaya, Ak Parti belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları, MHP Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban, Basın ve Medya Cemiyeti başkanı Nafiz Koca, MHP Kadın Kolları, siyasi parti temsilcileri, Şehit Salgar’ın ailesi, okul yöneticileri ve öğrencilerin yanı sıra Aynı operasyonda yaralanarak gazi olan Jandarma Uzman çavuş Ahmet Savurgan Ve vatandaşlar katıldı.
 
Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi M. Reşat Bulut’un sunuculuğunu yaptığı gece istiklal marşının okunmasıyla başladı.
Mezre Ortaokulu müdürü Hayri Uğur, Açılış konuşmasında, geceye katılanlara teşekkür ederek,” Biliyorum ki vatanın kutsallığını, milletin namusunu, bayrağın şanını canından üstün tutan şehitlerimizi anarken kullanacağım her kelime kifayetsiz kalacaktır. Şehitlik öyle bir mertebedir ki Allah katında kadir ve kıymeti çok yücedir. Bütün samimiyetiyle şehitliği arzulayan Peygamberimiz “Ümmetime ağır gelmeyecek olsaydı hiçbir sedyeden geri kalmaz hepsine katılırdım. Allah yolunda şehit olmak, sonra dirilip tekrar şehit olmak, yine dirilip şehit olmak isterdim.” demiştir. İslam dini vatan savunmasından kaçmayı büyük bir alaydan saymıştır. Peygamberimiz, “Vatan savunması için nöbet tutan gözleri cehennem ateşi yakmayacaktır.” Buyurmuştur. Unutmayalım ki bugün istifade ettiğimiz bu topraklar, inandığımız değerler, şehitlerimizin emanetidir. Bu emanet teslim alırken şehitlerimizi öldü diye anmak, hatırlamak, yad etmek bize yakışmaz. Nitekim Bakara Suresi’nin 154. Ayetinde “Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler.” denmektedir. Yine Muhammed Suresi’nin 4. Ayetinde “ Allah yolunda öldürülenlere gelince, Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmaz.” denilerek şehitlerimiz için büyük bir müjde vaat edilmiştir. Git evladım yıllarca ben oğulsuz kalayım, şu yaralı bağrıma kara taşlar basayım. Haydi, yavrum, haydi git ya gazi ol ya şehit, diyerek evladını vatan savunmasına gönderen aziz analar ve babalar evladınızın adı taş üstünde, taşı taş üstünde, naaşı toprakta kaldı sanmayın, şehidimizin kutsal ismi başta aziz naaşı cennette kalmıştır. Bugün şehitlerimize karşı olan en büyük görevimiz, yüreklerimizi kenetlemek, birliğimizi ve beraberliğimizi daim kılmaktır. Vatan ve bayrak uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimizi sizler ve bizlerden ayıran ecel kalplerimizi asla ayıramayacaktır. Kutsal emanetimiz olan Türk vatanı ilelebet bağımsız ve hür kalacaktır. Son olarak gecemize katkıda bulunan sayın valimize sayın belediye başkanımıza, milli eğitim müdürümüze, çok kıymetli dostlarımıza, Elazığ halkımıza ve mezre ortaokulumuzun öğretmen ve öğrencilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. “ Diye konuştu.
 
BAYRAK İNMEZ, EZAN DİNMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ
 
Şehit Uzman Çavuş Muammer Faruk Salgar için hazırlanan tanıtım videosu izletildi. Tanıtım videosunda konuşan Şehidin babası Halil Salgar, Şehidin ablası Gizem salgar Bakır ve Eşi Ayşegül Salgar’ın anlatımları izleyenleri gözyaşlarına boğdu.
Baba Halil Salgar, Bayrak inmez, Ezan dinmez, vatan Bölünmez diyerek, “ Beni alsalar şimdi giderim askere, Allah herkese Faruk gibi bir evlat versin. Ben razıydım Allah’ta razı olsun” dedi.
 
Abla Gizem Salgar Bakır, Kardeşinden razı olduğunu ifade ederek, Bizleri bu güne kadar yalnız bırakmayan Sayın Valimize, Belediye başkanımıza, Kolordu komutanımıza, İl jandarma alay komutanımız başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Ben kardeşimden razıydım, Allah’ta ondan razı olsun dedi. 
 
Şehidin Eşi Ayşegül Salgar, listede tanıştıklarını ifade ederek,” Biz listeden tanışıyoruz Faruk ile o annesini ben babamı kaybetmiştim, bir birimize hep destek olmuştuk O bana çok iyi bir arkadaş oldu, eş oldu, baba oldu, bende ona. Oğlumuz Halil Eymen oldu, oğlunu çok seviyordu, ona Eymoşum diyordu. Faruk Şehit olduğunda ben İzmir’deydim, bana yaralandığı söyledi. Baktım evimize bayrak asıyorlar ben halen yaralı sanıyordum. Hakkari’ye gitmek istedim izin vermediler. Elazığ’a geldim baktım o benden önce gelmiş. Vatan sağ olsun ben eşim ile gurur duyuyorum” dedi. 
 
Duygusal anların yaşandığı Kahramana Vefa Gecesinde şehidin tek oğlu olan Halil Eymen Salgar ise elinde Türk bayrağı ile çocuksu halleri ile geceye damgasını vurdu.
 
Elazığ Vali Yardımcısı Mustafa Gül, Şehit M. Faruk Salgar’ın babası Halil Salgar’a plaketini verdi. Belediye başkanı Mücahit Yanılmaz Şehidin Eşi Ayşegül Salgar’a plaketini verdi. İl jandarma Alay komutanı Albay Necip Çarıkçıoğlu Şehidin Ablası Gizem Salgar Bakır’a plaketini verdi.
 
Muammer Faruk Salgar ile aynı çatışmada yaralanarak gazi olan devre arkadaşı Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Savurgan’a plaketini İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk verdi.
 
Anma programı Elazığ musikisinin duayen isimlerinden Naci Sönmez’in seslendirdiği bir birinden güzel eserler ile sürdü. Programın sön bölümünde Elazığ’ın tanınmış seslerinden Emrah Güllü konseri ile sona erdi. 
30 Aralık 2018 Pazar, 22:50
883 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
KAHRAMANA VEFA GECESİ