266 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kadınlarımız, Haklarını Kullanamıyor
Kadınlarımız Haklarını Kullanamıyor
Tamer ÖREN - Günümüzde kadınların birçok yasal dayanağa sahip olduğunu belirten Av. Rabia Sıla ERDEM “ fakat kadınlarımız kendilerine yapılan baskılar sonucu sahip oldukları bu özgürlüklerini her zaman kullanamıyorlar. Bu engel toplumun her kademesinde karşımıza çıkabiliyor” dedi.
 
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle ,  ilimizin genç ve başarılı avukatlarından Rabia Sıla ERDEM ile kadınların haklarını, uğradığı şiddeti, işyerlerinde kadınlara  uygulanan mobbingi ve kadın cinayetlerini konuştuk.  
 
Günümüzde kadınların her alanda  birçok yasal hakka sahip olduğunu fakat çeşitli nedenlerle sahip oldukları bu haklarını kullanamadıklarını vurgulayan ERDEM “ Kadınlarımız pek çok hakka yasal dayanaklarla birlikte sahip olmasına karşın sosyal, siyasi, ekonomik, akademik ve ticari alanlarda baskılanmakta, sahip oldukları özgürlükleri her zaman kullanamamaktadır. Bu engel toplumun her kademesinde karşımıza çıkabilmektedir” diye konuştu.
 
Haklarının gasp edilmesi yetmediği gibi şiddete uğruyor, öldürülüyorlar
 
Kadınlar haklarının engellenmesi yetmezmiş gibi bir de artık kanayan yarahaline gelen şiddete maruz kaldıklarını vurgulayan ERDEM “Hakları engellenen, haklarını arayamayacak derecede çaresiz konuma düşürülmeye çalışılan kadınların yaşadıkları da her yıl vahim istatistik veriler olarak karşımıza çıkmaktadır. Son on yılda 2337 kadın şiddet görerek hayatını kaybederken, en çok boşanmak istedikleri ve kendi hayatlarına dair karar almak istedikleri için öldürülüyorlar. 2018 Ocak ve Şubat ayında 75 kadın öldürüldü. En büyük sebep kendi hayatlarına dair karar almak istemeleriydi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre, 2017 yılında tam 409 kadın öldürüldü. Henüz iki gün önce Mersin’de bir kişi, boşanma aşamasındaki bankacı karısını öldürdükten sonra cesedini parçalara ayırdı. Bizler bu vahim tabloların birer veri olarak kalmamasını diliyor, bu rakamların devletin ilgili organlarını, duyarlı her bir kurumu ve insanı önleyici tedbirler açısından harekete geçirmesini temenni ediyoruz” diye kaydetti.
 
Mobbinge kadınlar erkeklerden daha fazla maruz kalıyor
 
Toplumda  kadına yönelik şiddetin  her zaman fiziksel olmamakta birlikte  psikolojik olarak da kendini gösterdiğini diye getiren Rabia Sıla ERDEM “ Bunların başında da çalışma hayatında kadınlara uygulanan mobbing gelmektedir. Mobbing, kültür farkı gözetmeksizin tüm işyerlerinde ortaya çıkabileceği gibi cinsiyet farkı gözetmeksizin herkesin de maruz kalabileceği, sonuçları ağır bir durumdur. Ancak herkesin malumu olduğu üzere söz konusu mobbinge kadınların erkeklere oranla çok daha fazla uğradığını söylemek de doğru olacaktır. Pek çok kadın işyerinde, kötü ve olumsuz davranışa, şiddete, baskı ve hakarete maruz kalmaktadır. Bu durum genellikle yönetim zaafiyetinin ve organizasyon bozukluğunun daha fazla olduğu işyerlerinde disiplin getirmek, verimliliği artırmak gibi amaçlar öne sürülerek yapılmakta ve meşrulaştırılmaktadır. Çalışan kadın; kendi gelirine sahip olduğu için güçlü, yetenekli, başarılı olduğu zaman bu kez de ailesine ve çocuklarına zaman ayıramayan anne gibi bir yakıştırmaya tabi tutulduğu için ötekileştirmenin bir başka türlüsüne maruz kalmaktadır. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile ülkemizde ve dünyada her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. 
 
Dinimiz ve ülkemiz  kadına büyük önem veriyor 
 
İslam dini ve Türkiye Cumhuriyeti, kadının şahsi ve toplumsal hayatında büyük bir değişiklik meydana getirmiş, kadınlara  önemli bir değer kazandırdığını hatırlatan  ERDEM “ İslam’da kadın şefkat, merhamet, hürmet duyulması ve nezâket gösterilmesi gereken; asil, nezih bir varlıktır. Hz. Ömer, “Doğrusu biz câhiliye devrinde kadınlara hiç önem vermezdik. Nihâyet Allah(cc) İslâm’ın gelişiyle kadınlar hakkında âyetler indirmiş ve onlara birçok haklar tanımıştır.” demiştir. Nitekim, Atatürk 1923 yılında "Şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir." demiş ve akabinde pek çok inkılap ile birlikte kadının, demokratik olarak addedilen toplumlardan yıllar önce hak ve saygınlığı anayasal güvenceye kavuşmuştur. Ben de kadına şiddetin ve kadın cinayetlerinin yalnızca üçüncü sayfa haberi olarak verilip unutulmaması, bu önemli gün vesilesiyle kalıcı ve kesin önlemlerin alınması temennilerimi yineliyorum. Zaten kadın erkek fark etmeksizin verilmiş olan ve Anayasal güvence altına alınan hakların devlet ve toplum nezdinde kadınlar açısından da kararlılıkla uygulanmasını talep ediyorum. Bu konuda her bir insana duyarlılık gösterme yükümlülüğü düşmektedir. Bu gün vesilesiyle başta Anadolu’da ve zulüm altındaki coğrafyalarda bulunan cefakar ve fedakar analara teşekkür ediyor, sabırlar diliyorum. Vatanımız ve milletimiz için canını feda eden tüm vatansever kadınlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Her bir kadının tavır ve tutumlarıyla toplumlara yön verecek güçte olduğunu hatırlatarak Dünya Kadın Hakları Günü'nü kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.ac
05 Aralık 2018 Çarşamba, 17:48
266 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Kadınlarımız Haklarını Kullanamıyor