215 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Kadın Ve Üretim Merkezi'nin Açılışı Yapıldı
Kadın Ve Üretim Merkezinin Açılışı Yapıldı
Toprağın Kadınları yarışmasında dünya birincisi olan Mimar Özgül Öztürk'ün duvarları nefes alan, toprak yapıdan yağmuru depolayan, güneş enerjisi ile elektrik üretimi sağlayan ‘Kadın Eğitim ve Üretim Merkezi’nin açılışıyapıldı.
 
Açılışa Elazığ Valisi Çetin Oktay  Kaldırım,  Elazığ Milletvekili Sermin Balık, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, KAGİDER Genel Başkan Yardımcısı Füsun Usta, Kadın Girişimci Mimar Özgül Öztürk ve  çok sayıda davetli katıldı.
 
Açılış töreninde konuşan Kadın Girişimci Mimar Özgül Öztürk, "Bu yol babamın anısına yürüdüğüm bir yoldu" diyerek göz yaşlarına hakim olamadı.
 
Öztürk “Keban’daki kadınlara bir parça da olsa dokunabilmek hayaliyle yola çıktım. Kadınlar da burayı sahiplendi ve son bir haftadır Keban halkının çok güzel çalışmaları oldu. Burayla ilgili ileriye  dönük hayalim kadın kooperatifi olmasıdır. Öncelikle “ Anadolu Meleği” adıyla dernekleşip alabileceğimiz hibe ve destekleri alabilmek ve daha kurumsal bir çatı üzerinden satışlarımızı yapabilmek üzere sonrasında ise kooperatifleşmesi bizim temel gayemiz olacaktır” dedi.
 
KAGİDER Genel Başkan Yardımcısı Füsun Usta ise, “KAGİDER 17 yıldır Kadın İstihdamı için çalışıyor. Onları ekonomik yönden, girişimcilik eğitimleri ile geliştiren bir dernektir. KAGİDER’in ihracat ve ticaretle ilgili yaptığı eğitimlerle ilgili çeşitli etkinlikleri vardır. Kadınlarımıza online eğitim hizmeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı.
 
ARSLAN: KEBAN’DA ÖZE  DÖNÜŞ HİKAYESİ
 
Daha sonra bir konuşma yapan ETSO Başkanı Asilhan Arslan “Aslında bugün Keban’da öze  dönüş hikayesi yaşıyoruz.Özgül hanım İstanbul’da bir turizm fuarında bize projesini aktarmıştı.  Biz gerçekten çok etkilendik ve kendisine destek olacağımızı ifade ettik. Oda inandı, yılmadı, Elâzığ’ımıza bu eseri kazandırdı. Önemli olan bu eserlerin, bu yapıların yaşatılabilmesi, bu işlerin sürdürülebilir olmasıdır” ifadelerinde bulundu.
 
ATLI: RABBİM EMEKLERİNİZİ ZAYİ ETMESİN
 
Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Kadın Eğitim Ve Üretim Merkezi’nde emeği katkısı olanlara teşekkür ettiği konuşmasında “Hepinizin emeklerine sağlık. Rabbim sizlerden razı olsun. Bundan sonraki süreçte siz hanımlar üretimi burada yapacaksınız ve Keban girişindeki stantlarda da satışınızı yapacaksınız. Rabbim emeklerinizi zayi etmesin” dedi.
BALIK: ÇOK BÜYÜK BİR EMEK
Elazığ Milletvekili Sermin Balık “Ekolojik hayata destek veren, tamamen doğal olarak  yapılmış bir  bina, bir taraftan kadınlar için, kadının üretimi için yapılmış çok büyük bir destek, kadınları hayatta daha gösterilir kılmak için kadınlara hakkettiği değeri verebilmek için çok büyük bir emek. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
 
KALDIRIM: "ÇOK ÖZEL BİR PROJE
 
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım , çok özel bir projenin sonuçlarını görmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Keban, derin kültürü, tarihi yapısıyla, doğal güzellikleri ile muhteşem bir destinasyona sahiptir. İlçemizi yılda ortalama bir milyon insan ziyaret ediyor. Bu değerleri daha iyi tanıtıp gün yüzüne çıkarttığımız zaman ve yeni bir destinasyonla turizm sektörünün hizmetine sunduğumuz zaman bu rakamlar hem misliyle katlanacak hem de Keban’a gelen insanların ilçemize katma değer kazandırmaları sağlanacaktır. Bunun sonucunda da daha çok üretim ve daha çok kadının üretime geçmesi, yöresel gastronomi, musiki ve geleneksel ürünleri daha çok ortaya çıkarması getirisinde bulunacaktır. Bu proje de gerçekten özel bir proje. Bu projeler dünyada çok trend ve sürdürülebilirliği olan projelerdir.  Bu tür yapılar çok talep ediliyor. Kendine has hikayesi olan ve özellikle kadın elinin değdiği, sürdürülebilir kılınan, kendi döngüsünü sağlamış, enerjisini kendi üreten ve tamamen yerel materyallerin, ürünlerin üretildiği ve satıldığı mekanlar gerçekten çok büyük ilgi görüyor. Bu açıdan hem sahiplenenleri hem de katkı verenleri tebrik ediyorum” dedi.
 
 Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirilerek Kadın Eğitim Ve Üretim Merkezi’nin açılışı yapıldı.
 
08 Aralık 2019 Pazar, 13:14
215 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Kadın Ve Üretim Merkezinin Açılışı Yapıldı