25 Şubat 2019 Pazartesi, 1488 kişi okudu
İ. Deniz Karabıyık
İMPLANT UYGULAMALARI
​Birçok hastada diş eksikliğiyle karşılaşıyoruz.Bunların çözümü için de hastalarıma birkaç tedavi seçeneği önerebiliyorum.Ancak; bunlardan en güvenli,en hızlı ve uzun ömürlü olanı implant uygulamaları.
 
​İmplant; temel olarak,diş eksikliği olan bölgelere diş kökünü taklit eden bir titanyum materyal kullanılarak diş eksikliğinin giderilmesidir.
 
​İmplantın en büyük avantajı ise komşu dişlere zarar vermeden yapılması.Çünkü, diğer alternatifler olarak gösterilen kron-köprü uygulamaları, ağızdaki sağlıklı dişlerden destek almak zorunda ve bu desteği alabilmek için de dişler bir boyut küçültülmek durumunda kalıyor.Bu da destek dişlerin ömrünü kısaltmakta..İmplant ise tam da bu noktada hasta için kurtarıcı oluyor.
 
​Bir diğer kullanım alanı ise tüm dişsiz hastalarda, total protezin kullanımını kolaylaştırmak.Tüm dişsiz hastalar özellikle alt çenede dil ve yanak hareketleri ile total protezi kullanmakta çok zorlanırlar.Ağızda sürekli protezin oynaması, çıkması, konuşma ve çiğnemede rahatsızlık vermesi sebebiyle, hasta bir süre sonra alt protezini kullanamayıp atar.
 
​Bu konunun çözümünde ise; ön bölgeye 2 adet implant yapılıp,protezin tutuculuğunu arttırıyoruz ve hasta sonrasında bu protezi rahatlıkla kullanabiliyor.
 
​Peki bu kadar avantajına rağmen neden herkes implant yaptırmak için 2-3 kere düşünmek durumunda kalıyor?
 
​Birincisi, implant yaptırmaktan korkmak, ikincisi ise implant fiyatının yüksek olması.​​İmplant yaptırmaktan korkan hastanın ilk sözleri genel olarak; dişetini yarıyorsun,kemiği deliyorsun, sonra da içine vida yerleştiriyorsun.Ben bunun ağrısına, acısına dayanamam oluyor.Halbuki implantlar,anestezi altında,hastaya herhangi bir ağrı hissi yaratmadan ve 15 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde yapılıyor.Hatta, korktuğum bu muymuş,ikincisini de şimdi yapalım diyorlar.
 
​Maliyet konusuna gelince de, Türkiye piyasasına giren implant firması sayısının ve rekabetin gün geçtikçe artması sebebiyle fiyatlar bir miktar düştü.Ancak yine de istenilen seviyede değil.Umarım ilerleyen yıllarda bu konu için de bir çözüm bulunur ve daha fazla kişiye implantı ulaştırabiliriz.​
 
​Sonuç olarak; implant, klinikte sıklıkla uyguladığımız, uzun ömürlü, başarı oranı yüksek bir uygulama.Diş eksikliği olan herkesin gönül rahatlığıyla implant yaptırmasını tavsiye ederim.
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
İMPLANT UYGULAMALARI