2439 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
İl Özel İdaresi İl Genel Meclisinden ABD’nin Kudüs Kararına Kınama
İl Özel İdaresi İl Genel Meclisinden ABD’nin Kudüs Kararına Kınama
ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasının ardından Elazığ İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi kararı kınayan bir açıklama yaptı.
 
İl Genel Meclisi toplantısının ardından bir araya gelen İl Genel Meclisi Üyeleri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Sabuncu ile birlikte kararı kınayan bir açıklama yaptılar.
 
Meclis üyeleri adına kararı okuyan İl Genel Meclisi Metin Baki Ölçücü açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu barışına darbe vuracak, bu coğrafyayı on yıllarca sürecek bir karışıklığa ve Allah korusun savaşlara sürükleyebilecek bir karara imza atarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını kabul etmiyoruz.
 
İslam dünyası ve müslümanlar olarak bu karar bizim için yok hükmündedir. Trump’ın Tel Aviv’deki ABD Büyükelçilik binasının Kudüs’e taşınması için gerekli emri verdiğini açıklaması Ortadoğu barışının altına bir bomba koymaktır. ABD Hükümeti’nin Kudüs açıklaması İslam coğrafyasına saplanmış bir hançerdir.
 
Bu karar uluslararası hukukun ve ilgili BM Kararlarının açık bir ihlalidir. Bu hatadan bir an önce dönülmeli ve karar geri alınmalıdır. Kudüs biz müslümanlar olarak bizim haremimiz, ilk kıblemizdir ve Peygamberin Miraca çıktığı yerdir. Kudüs Filistin’dir ve İslam toprağıdır.
 
İslam Dünyasının Trump ve İsraile karşı bir araya gelme zamanı gelmiştir. Bizler Hz. Ömer’in, Selahattin Eyyubi’nin ve Osmanlı’nın bize yadigarı olan bu beldeyi bir emanet olarak biliyor ve bu emanete sahip çıkıyoruz. Bu emanetin korunması için her türlü mücadele, meşru zeminde ve yüksek sesle verilecektir ve bizde bugün bunu dillendirmek için buradayız.
 
Kudüs bizim için Kıbledir, Kudüs bizim için Miraç’tır, Kudüs bizim için onurdur, Kudüs bizim için şereftir, Kudüs bizim için namustur… Bu nedenle Kudüs özgür olana kadar mücadelemiz sürecektir.”
07 Aralık 2017 Perşembe, 12:10
2439 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
İl Özel İdaresi İl Genel Meclisinden ABD’nin Kudüs Kararına Kınama