995 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
İl Müdürlüğümüzde Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Verildi...
İl Müdürlüğümüzde Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Verildi
Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Yönetmeliği doğrultusunda Bitkisel üretim yapan kişilere Bitki Koruma Ürünü Uygulama Yetki Belgesi verilmesi için Elazığ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonunda 25.01.2018 tarihinde çiftçi eğitim toplantısı düzenlendi.
 
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce düzenlenen eğitim toplantısının açılışını yapan Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ konuşmasında " Tarımsal üretim yaparken zirai mücadele büyük önem taşımaktadır. Ancak çiftçilerimiz tarafından kolay olduğu için çok tercih edilen kimyasal mücadeleyi tek çözüm olarak kabul etmek oldukça yanlıştır. Özellikle son yıllarda mücadelede kullanılan bu kimyasalların insan sağlığına, çevreye ve doğal dengeye olan yan etkileri anlaşıldıkça bu etkileri azaltıcı yöntemler üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Bu konuda Bakanlığımız pek çok düzenlemeler getirmiştir. Bitki Koruma Ürünlerinin reçete ile satılması, Bitkisel Üretimde Kullanılan Kimyasalların Kayıt Altına alınması ve İzlenmesi, Bitki Koruma Ürünü Uygulama Yönetmeliği, Hasat Öncesi Pestisit Denetimi bunlardan bazılarıdır. Şunu Önemle belirtmek isterim ki insan hayatı ve sağlığı için çok büyük önem arzeden güvenilir gıdanın temini doğru ilacın doğru zaman ve dozda kullanıldığı, hasat ile son kullanma arasında geçmesi gereken süreye dikkat edilen, her aşaması kayıt altında olan ve izlenebilirliği sağlanmış olan tarımsal üretime bağlıdır. Bu eğitimin amacı sadece sizlere belge vermek değildir. Aynı zamanda bu hususları da sizlere hatırlatmaktır.  Tarla, bağ ve bahçelerden de hasat öncesi örnekleme yöntemiyle aldığımız numuneleri analiz ettirmekteyiz. Olumsuz çıkan numuneler için ilgililerine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda yasal işlem yapılmaktadır. Bu nedenle yapacağınız Bitki Koruma Ürünü Uygulamaları oldukça önem arz etmektedir" dedi.
 
Düzenlenen eğitimde Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube  teknik elemanları tarafından ilgili yönetmelik, Zirai Mücadele Yöntemleri, Pestisit Formulasyon Şekilleri, bunların uygulamaya hazırlanması, Kalibrasyon, Bitki Koruma Ürünü Uygulamalarının çevreye, doğal dengeye, insan sağlığına etkileri konularında sunumlar yapıldı.Yapılan genel değerlendirmenin ardından üreticilerin soruları cevaplandırılarak eğitime son verildi..
 
26 Ocak 2018 Cuma, 20:29
995 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
İl Müdürlüğümüzde Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi Eğitimi Verildi