225 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR
HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR
Organ bağışının yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Bakanlığımız tarafından her yıl ilk başarılı organ naklinin yapıldığı tarih olan 3 – 9 Kasım tarihleri arasında “Organ Bağışı Haftası” düzenlenmekte ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. 
 
Tedavisi sadece organ veya dokunaklı ile mümkün olan hastalarımızın sayısı,dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmaktadır.Bugün ülkemizde 22.359 kişi böbrek, 2.129 kişi karaciğer, 1.071 kişi kalp ve 285 kişi pankreas beklemekte olup,toplam da ise 25.821 kişi organ ve doku nakline ihtiyaç duymaktadır.
 
1 kişinin bağışlayacağı organların tam 8 kişiye umut olabileceği mümkünken bağış yetersizliğin den dolayı bir çok vatandaşımız organ beklerken hayatını kaybetmektedir.
 
İlimiz genelinde 462 hastamız diyaliz hastası olarak haftanın 2 veya 3 günü diyaliz cihazlarına bağlı şekilde yaşamlarını devam ettirmektedir.
 
Bu durum hem hastalarımız hem yakınları için gerek maddi gerekse manevi olarak son derece zorlu bir yaşam şekli olarak karşımıza çıkarken, ülkemiziçin de sağlıklı ve çalışan insan gücü bakımından büyük bir kayıptır.
 
Din İşleri Yüksek Kurulu’ nun 06.03.1980 tarih ve 196 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğu bildirilmiş olup, ayrıca Maide Suresi 32. Ayet’te “Kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan edilmiştir. 
 
Vatandaşlarımızın organ bağışında bulunabilmeleri için ilimizde bulunan tüm hastanelere, aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerine başvurarak bağış formunu doldurmaları yeterlidir.
 
Yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin,enaz 2 uzman hekim tarafından beyin ölümü tespitinden sonra,yasal vasisi olan ailesi ile yapılan görüşme neticesin de organları bağışlana bilmektedir. Bu nedenle organ bağışı konusunda ailelerimizi de bilgilendirmek faydalı olacaktır.
 
Organ bağışında Avrupa’ da nakiller daha çok kadavra üzerinden yapılırken ülkemizde ne yazıkki nakiller daha çok canlı donörlerden yapılmaktadır.  
 
Bu nedenlerle sağlıklı insanlar olarak bizler budurumu gözardı etmemeli ve organ bağışı konusunda empati kurarak organ bağışının ne kadar önemli bir vatandaşlık görevi olduğunun farkına varmalıyız.
 
Elazığlı vatandaşlarımızın bu konuda gerekli ilgi ve duyarlılığı göstereceğini temenni ederken, ilimizdeki etkinliklere katılarak bizlere destek veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür eder huzurlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim. 
 
Doç. Dr. Cahit POLAT
İl Sağlık Müdürü
 
06 Kasım 2018 Salı, 15:36
225 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR