637 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
HEDEF 15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
HEDEF 15 BİN  KİŞİYE İSTİHDAM
 Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde 635 Hektar alanda 167 fabrikada 6 Bin 500 kişi istihdam ediliyor.
 
Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Suat Öztürk, Günışığı Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, Elazığ OSB’deki çalışmaları anlattı. Öztürk, altyapısı ve yeni istihdam alanları ile her geçen gün gelişen OSB’de 2020 yılında hedefin 15 bin çalışan olduğunu söyledi.
 
Türkiye’deki ekonomik şartlar, problemler, sıkıntılar ve yurtiçi, yurtdışı etkilere rağmen Elazığ’da ciddi anlamda organize ve sanayide gelişmeler olduğunu ifade eden Suat Öztürk, “Teşvikte 6. bölgeye girmemiz ciddi bir fayda sağladı. 6. bölgeden dolayı yerli yatırımcı veya il dışı yatırımcılar ciddi manada bir yatırım programlarıyla faaliyete geçenler ve ya devam edenler var. Elâzığ organize sanayi 635 hektarlık bir alan biz burada artık büyük parsellerle ilgili yeterli kalmadığımız için 5. bölgenin 2. Etabını açtık. Aşağı yukarı işlemler bitti alt yapı projeler hazır önümüzde ki sene Ocak ayında altyapısını yapacağız.” diye konuştu.
 
 5. BÖLGEDE NE YAPILIYOR 
 
Öztürk, 5.bölgede 14 yatırımcı ile görüşmelerin bittiğini, fabrika yapımlarına başlandığını ifade ederek, “5. Bölgede şuanda 5 diğer bölgelerde ciddi anlamda 14 tane Elâzığ’ın içinden veya dışarıdan gelen yatırımcılar var. İnşaatlara devam ediyorlar. bir kısmı bitmek üzere tahminen önümüzdeki Şubat’ta bitecek. Bunlardan 7-8 tanesi açılacak.  2019 da tekstilcilerden gelenler var gıda sektörü var metal sanayi var, mermer var, mobilya sektörü var aynı zamanda atıl olan fabrikaları hayata geçirme için bir uğraşımız var. Aşağı yukarı 2019 da 9 tane atıl olan kapalı olan sıkıntısı olup da devredilmesi gereken fabrikaları değiştirerek onları üretime kazandırdık. 6500 çalışanımız var organize sanayide ve organize sanayi altyapı üstyapı çalışmalar yapıldı.” diye konuştu.
 
2018 YILINA ORANLA YÜZDE 25 İSTİHDAM ARTIŞI OLMUŞ
 
OSB Başkanı Suat Öztürk, Şeker Fabrikası arsasına kurulan 5. Bölgede 32 işletme kurulduğunu belirterek, “5. Bölgenin özellikle altyapısı bitti, çevre düzenlemeleri bitti bir merkez oldu orası şu anda 32 fabrika var eskiden şeker fabrikasının orası araziydi bugün ise 23 tane fabrikası var ve kurulmaya devam edenler var. 2019 da yine tekstilde faaliyete geçen 3 tane tesisimiz var. Bunların yarattığı istihdam 1200 civarında yani işten çıkarılan olsa da krizden dolayı bazı firmalarımızda azaltmada olsa 2018 e göre düşmedik sayı olarak 2018- 2019 a kıyaslama yaptığımız zaman yüzde 25 civarında istihdam artırmışız var.” ifadelerine yer verdi.
 
5 EKSENLİ İNOVASYON MERKEZİ
 
Öztürk, Fırat Kalkınma Ajansı hibesi ile 5 eksenli İnovasyon merkezi kurduklarını belirterek, şunları kaydetti: “2019'da yaptığımız çalışmada inavasyon merkezini kuruyoruz. Fırat Kalkınma Ajansı destekli bir eğitim bölümüyle ilgili bu projenin değeri de 11-12 milyon TL değerinde. Bunun 5 Milyonu yine kalkınma ajansından hibe. İnşaatın diğer kollarını biz karşılıyoruz. İnovasyon merkezine 5 eksenli makineler burada kalıplama sistemlerinin yapılması gerçekleştirilecek. Hem eğitim verilecek, hem tasarımcıları yetiştirmek hem siyasi operatörleri yetiştirmek kalıplama sistemleri ile firmalarımıza çeşitli kalıp malzemelerimizi hazırlayabilmek, birde dolaylı olarak da savunma sanayisine bazı firmalarla işbirliği ile görüşmelerimiz netleşmiş, Elazığ’da çok butik olan bir yer açıyoruz o da bitmek üzere makinelerimiz de gelecek.” 
 
YURT DIŞINA İHRACAT YAPAN FİRMALARIMIZ VAR
 
Başkan Öztürk, Kalkınma Ajansından alınan destekle 5. Bölgenin 2. Etabında 15-20 tekstilci getirileceğini ifade ederek, “İnşallah orda en azından 15-20 tane daha tekstilciyi getireceğiz İstanbul’da çeşitli tekstil kuruluşlarıyla görüştük konuşmalar yapıyoruz. Elazığ’da olan gelişmiş sektörler çevremizde olan illerde pek yok yani mesela döküm sektörü Kayseri’den bu tarafa yoktur. Bizde en üst seviyede döküm yapan firmalar var. Bir tanesi mesela seri üretim yapan döküm firması var o işte en azından 12-13 tane ülkeye ihracat yapıyor İtalya, Fransa Almanya, İngiltere, Fas, Arabistan, gibi ülkelere ihracat yapan firmalar.” dedi.
 
 DÜNYA MARKASI FİRMALARIN YATIRIMI SÜRÜYOR
 
OSB Başkanı Öztürk, yıllardır Elazığ’a gelmelerini kimsenin hayal edemediği firmaların yatırımları olduğunu belirterek, “Yıllardır buraya gelmeyi bile kimsenin hayal etmediği bazı firmalarımız gelip yatırım yaptılar.Türkiye’nin markası aynı zamanda Dünya’nın bir markası şuanda burada Elâzığ’da yatırımı devam ediyor. Şubat ayında 500 kişilik açılacak, ardından da sonraki sene 500 kişilik açılacak. Yani burada 1000 kişilik istihdam sağlanacak. 'O firma buraya gelmez' deniliyordu. Yine büyük firmalarımızdan biri Semer, Muratgil, Yenibaşak, Saka onlar da önümüzdeki Şubat ayında açacaklar yeni bir firmayla görüştük. Onlar da 1000 kişi civarında inşaata başlayacaklar. Bu kadar olumsuzluğa rağmen Elazığ’daki yatırımları mevcut. Yine bir arkadaşımıza yer verdik. Onlar da başlıyorlar. Mesela çeşitli profiller ve alüminyum malzemeler üretecek. Ankara’da dahi böyle bir tesis yok. Aşağı yukarı 24 bin metre karelik alan yapıyorlar. İnşaata başladılar. Onların zaten mevcut yatırımları var. Yine bu bölgede olmayan damperli cam çeşitli camlar yapıyorlar. Güneydoğu'ya, Ankara’ya mal satıyorlar. Elazığ’a yatırım yapmak için 'gelip görün' dedik, 'diğer şehirleri de gidip görün' dedik. Ondan sonra fikriniz değişeceğini göreceksiniz çünkü gelip görenler öyle oldu.” diye konuştu. 
 
"OSB'DE MÜKEMMEL BİR YÖNETİM SİSTEMİ VAR"
 
Başkan Öztürk, mükemmel bir yönetim sistemi kurmaya çalıştıklarını aktararak, "Eğitim amaçlı yatırımcıya destek olabilecek yetişmiş insan gücüne yetiştirmek için burada üniversitede meslek yüksekokulları kurulmuş. Mükemmel bir yönetim sistemi var. Yine burada işyeri hekimliği ve işyeri güvenliği ofisi OSB'ye ait. İsteyen firmalara daha kaliteli hizmet veriyor 112 acili var misafirliği ağırlayabileceği restorantı, camisi var. birde yeşil organize sanayi çevrelerinde yeşil alanlar varsa tamamen ağaçlandırılmış yaklaşık 250 bin üzeri ağaç dikmişiz. 1000 üzeri de çalı grubu dikmişiz ve Türkiye'de hiçbir organize saniyede olmayan atık alan depomuz var. ÇED raporlu çevre  bakanlıktan da onaylıdır." şeklinde konuştu.
 
"ÜMİD EDİYORUM Kİ FAİZLER TEK HANEYE DÜŞER"
 
Yatırımcıların önündeki en büyük engelin yüksek faziler olduğunu anlatan Başkan Öztürk, şu ifadelere yer verdi: "Bizler faizlerin 2018'de çok yüksek olduğu dönemden geldik. 2019'un ilk üç ayı yüksekti. Ondan sonra kademeli olarak düşmeye başladı. İş adamlarını ürküten faiz oranları vardı. 2018'de yüzde 45'leri gören faiz oranlarından geldik. Bugünkü gelinen nokta önümüzdeki sürecin 3. ayından sonra ümit ediyorum ki tek haneli rakamlara düşer inşallah. Bunun meyveleri 2020'de daha çok olacaktır. Yatırımcı maliyet ne kadar düşük olursa ona göre risk alır. Maliyet yüksek olunca yatırımlar da risk alır. Bugünkü yapılan yatırımların çoğu kendi öz kaynaklarıyla yapılan yatırımdır. Bir yatırım ve finansman maliyetleri aşağı çekilirse sanayici ve işadamı daha yüksek maliyet olmayacağı için yeni kaynak bulma imkânı da bulacaktır. Devletin verdiği teşvik imkânları var. 10 Yıl kurumlar vergisi muafiyeti var. 880 Lira olan SGK maliyeti 160 Liraya düşüyor. Bu ciddi bir avantaj ."
 
"YATIRIMCILARLA GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU"
 
Elazığ'a her sektörden yatırım getirebilmenin gayreti içerisinde olduklarını belirten Öztürk, şöyle devam etti: "Biz ne kadar hangi sektörlerden olursa olsun yatırımcı çekebilirsek. Onun için de 2019'da çeşitli tanıtım çalışmalarımız oldu. Birebir görüşmelerimiz oldu. Sayın Valimizle, belediye başkanımızla beraber İstanbul'da yatırımcılarımızla görüşmelerimiz oldu. Burada bir bütünlük var. Elazığ'a yatırım yapanlara biz şunu söylüyoruz; Elazığ'da hiç bir kurum size engel olamaz. Elazığ OSB'ye yatırım yapan yatırımcı hiçbir yerle işi yok. Sadece ÇED raporu konusunda yazı alınır. Arsa tahsisini OSB yapıyor. İnşaat ruhsatını, İskan raporunu OSB veriyor. Açma ruhsatını OSB veriyor. Hiçbir kurumla irtibatı yok. Ne konusu varsa burada çözüyoruz. Eskiden emlak, tabela vergisi vardı. Bunlar kalktı." 
 
ARSANIN YÜZDE 60'INI DEVLET VERİYOR
 
Elazığ'da yatırım yapmak isteyen yatırımcıları her türlü kolaylığı sağladıklarını belirten Öztürk,"OSB'deki arsalar Devlet politikası olarak yüzde 100 bedelsiz olarak yatırımcıya veriliyordu. 2018'de çıkan yasa ile yüzde 60'ını devlet ödüyor. Altyapı hizmet bedeli olarak yüzde 40'ını yatırımcıdan alıyor. Biz de yasal olarak katılım bedeli adı altında katılım bedeli alıyoruz. Katılım bedeline baktığımız zaman Elazığ'da bu kadar hizmet veren bir organize sanayi bölgesinde metrekare için 32 Liraya alınıyor. 32 Lira çevre illere göre baktığımız zaman bu kalitede hizmet yok." diye konuştu. 
 
"BÖLGEDE BİZİM AYARIMIZDA OSB YOK"
 
Öztürk, Elazığ OSB'nin altyapı ve üst yapısıyla örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, "Ben birçok organize sanayi bölgesini gezdim. Bizim kadar düzenli, temiz, yeşili olan, altyapısı bir OSB. Bölgemizde zaten bizim ayarımızda bir OSB yok. bu kadar hizmete karşılık aidatlarımız düşük. 4-5 Dönümlük bir yerde fabrika kuran bir yatırımcıdan, 400-500 Lira gibi aidat alıyoruz. Bir apartmanda aylık aidat 200 Liradan aşağı değil. Enerji, elektrik arızada 24 saat hizmet veriyoruz. Doğalgaz ekibimiz var. İtfaiye ekibimiz var. Okulumuz var. İnavosyon merkezimiz, konferans salonumuz var." ifadelerini kullandı. 
 
"YATIRIMCI ELAZIĞ'A YÖNLENMEYE BAŞLIYOR"
 
Öztürk, "Dışarıdan gelen OSB yöneticileri Elazığ OSB'yi gördüklerinde 'bizim yapamadıklarımızı yapmışsınız' dediler. Yatırımcı da geldiğinde bunu görüyor. Fikri değişiyor. Gidip bir göreyim hesabıyla gelen yatırım konusunda Elazığ'a yönlenmeye başlıyor. OSB'yi elimizden geldiğince tanıtıyoruz. Üniversite öğrencilerini gezdiriyoruz. Buradaki restauranttan dolayı vatandaşlarımız da OSB'yi gezme imkanı buluyorlar. Bakıyorlar ki Elazığ Organize Sanayi mükemmel. 630 Hektarlık bir alanda hizmet veriyoruz. Yani 6 Milyon 300 Bin m2'lik bir alan. Bu hizmeti 58 kişi ile veriyoruz. İtfaiyesi, doktoru, iş güvenlik uzmanı gibi." şeklinde konuştu. 
 
"167 İŞLETME FAALİYET GÖSTERİYOR"
 
Elazığ OSB'de 167 işletmenin faaliyet gösterdiğini aktaran Başkan Öztürk, "Elazığ OSB'de 167 tane çalışan işletmemiz var. 2019'da kapanan 4-5 işletme oldu. İki işletme el değiştirdi. Şuanda atıl halde olan, çalışmayan 9 tane işletme var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Bu binalar kiraya verilebilir. Kalıcı yatırım yapmak isteyen birkaç yatırımcımıza bu boş binaları geçici olarak verdik. 20 sene kapalı kalan işletmeler vardı. Bunlardan ikisi çözüldü. Bu binalardan birini tekstil işletmesi aldı. 650 kişi çalışıyor şuanda. Diğer boş olan bina ise depo yapıldı. Burada da 150 kişi çalışıyor."
 
"OSB'DE ÇALIŞAN SAYISI ARTACAK"
 
OSB'de çalışan sayısının şuan 6.500 olduğunu, bu sayının 2020 yılında daha da artacağını söyleyen Öztürk, "Bizim hedefimiz 2020 yılı sonunda OSB'de çalışan sayısını 15 Bine çıkarmak.  Yeni yatırımlar var. Bu tesisler 2020 yılı içerisinde faaliyete geçecek. Çalışan sayısı da dolayısıyla artacak. Bunun yanında birkaç tane büyük tekstil yatırımını da getirirsek bu rakam daha da yükselecek." dedi. 
 
"İŞSİZLİKTE BELLİ ORANDA AZALMA OLACAK"
 
Elazığ'ın sürekli göç aldığını, bu nedenle işsizliğin yüksek olduğuna dikkat çeken Başkan Suat Öztürk, "Elazığ dışarıdan sürekli göç alan bir yer. Eskiden sermaye göçü olurdu. Son dönemde sermaye göçü durdu biraz. Elazığ'a yatırım yapılmaya başlandı. Ama nüfusa baktığınız zaman dışarıdan işsiz insan geliyor. Çevre illerden çalışmak için Elazığ'a gelen insanlar var. İşsizlik bundan dolayı artıyor. Tabi Elazığ'da en büyük istihdam kapısı Elazığ OSB'dir. Bir diğeri Ferrokrom var. Onun dışında hizmet sektörleri ve kurumlar var. Biz burada eğer 15 Bin çalışan sayısına ulaştığımız zaman işsizlik yine olacak. Ama belli oranda rakamlar aşağı inecek." şeklinde konuştu. 
 
"OSB'YE 135 HEKTARLIK BİR ALAN DAHA EKLEDİK"
 
Öztürk, "Biz Elazığ OSB'ye 135 hektarlık bir alan daha ekledik. Askeriye‘ye 50 sene önce tahsis edilmişti. Onu oradan çıkarttırdık, OSB alanına aldık. Yer seçimi devam ediyor. Altyapı, üstyapı projelerini yaptırıp 2020 yılında çalışmalara başlayacağız. 135 Hektar demek 1 Milyon 350 Bin m2 kare bir alan. Burayı da kattığınız zaman Elazığ OSB 800 Hektara çıkıyor." dedi. 
 
"İKİNCİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ETAP ETAP YAPILACAK"
 
Elazığ'da kurulan ikinci organize sanayi bölgesinde çalışmaların devam ettiğini belirten Öztürk, şunları kaydetti: "İkinci bir organize sanayi başlangıcı yapıldı. Kuruluşu yapıldı. Sayın Valimizin başkanlığında müteşebbis heyeti oluşturuldu. Orada önümüzdeki yıl belli mesafeler alır. Ama tabii ki kaynak azlığından dolayı etap etap yapılacak. Önümüzdeki yıl projelerde ve altyapıda bir başlangıç yapılır ama ileriye dönük orası Elazığ'a ihtiyaç olacaktır. Çünkü buranın genişleme alanı kalmadı. Şuanda 8 Milyon m2'lik bir organize sanayi bölgesi mükemmel bir şekilde hizmet vermektedir. 2019'un ekonomik şartlarına göre baktığımız zaman birçok yerde yatırımlar durmasına rağmen Elazığ'da son 7 ayda ciddi olarak 15 yatırım başladı. Bunların bir kısmı Ocak, Şubat aylarında bitecek. Hepsi de ciddi yatırımlar ve istihdam sağlayacak. Böyle bir imkanın yaratılmış olması Elazığ için ciddi önem taşıyor. Elazığ'ın 6. bölgeye alınmasında emeği geçen siyasilere teşekkür ediyoruz."
 
"2019 YILI İHRACAT RAKAMI 1,5 MİLYAR DOLAR"
 
Elazığ'ın ihracat rakamlarına da değinen Öztürk, "Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin 2019 yılı ihracatı tahmini olarak 150 Milyon Dolardan aşağı değildir. Tabi bazı şirketlerin merkezleri dışında olduğu için Elazığ'da görünmeyenler de var. OSB dışında da üretim yapan işletmeler var. Elazığ genelinde düşündüğümüz zaman ihracat rakamı 1,2 ila 1,5 Milyar Dolar civarındadır. Ama veriler çıktığı zaman yüksek çıkmıyor. 2018 yılı ihracat rakamı 300 Milyon Dolardı. Bu gerçek değil. Çünkü Elazığ'da üretilen ürünleri, miktarını biliyoruz. Ürün buradan gidiyor ama çeşitli illerden geçtiği için Elazığ'da görünmüyor. Mesele Ferrekrom var. Maden işletmeleri var." dedi. 
 
"DEMİRYOLU LOJİSTİK MERKEZİ TÜRKİYE'DE SADECE OSB’DE VAR"
 
Öztürk, OSB'deki Demiryolu lojistik merkezinin önemli bir avantaj sağladığını vurgulayarak, "Elazığ OSB'de Demiryolu lojistik merkezimiz var. Bu merkez Türkiye'de sadece 5 OSB'de var. Bir tanesi burası, Demir cevheri buradan yükleniyor. Bize de kira ödüyorlar. Vagonları bizim istasyona giriyor. Yüklemeyi bizim sahamızdan yapıyorlar. Bizim araçlarımızı kullanıyorlar. Bu aşağı yukarı yıllık 300 Bin ton civarında demir cevheri." ifadelerini kullandı. 
 
2020 BEKLENTİLERİ
 
2020 yılındaki beklentilerini anlatan OSB Başkanı Suat Öztürk, şöyle konuştu: "2020 yılı için şunu söyleyebilirim; Faizlerin maliyetlerinin aşağı düşmesi için bir süreç geçmesi lazım. Yüksek faizler ödeniyor.  Borcu borçla ödeyenler oldu. Üçüncü aydan sonra faizlerin tek haneye düşeceğini düşünüyorum. Dövizin bu civarlarda yürüyeceğini düşünüyorum. Beşinci aydan sonra daha canlı bir hareketliliği sağlanacağını düşünüyorum. Ekonomik sıkıntı var. İşsizlik var. Ama şu bir gerçek, Türkiye'de özel sektör yatırımları yapılıyor. Biz Elazığ OSB yönetimini teslim aldığımız 2010 yılında burası 220 hektardan oluşuyordu. 13 çalışanımız vardı. Altyapı, üst yapı yoktu. Yani 220 hektardan 10 yılda bugün 630 hektarı faal bir organize sanayi bölgesine sahibiz. O dönemde 30 küsur fabrika vardı. Bunların bir kısmı atıldı. Bugün 167 fabrikadan bahsediyoruz. Bin kişi bile çalışmayan bir organize sanayi bölgesiydi. Bugün 6500 çalışan var. Dediğim gibi 2020 yılı sonunda istihdamı 15.000'e çıkarmayı düşünüyoruz. Zaman zaman teşvik sistemlerinden dolayı zarar gördüğümüz dönemler olmuştur. Bugün gelinen nokta ortada, Organize sanayi bölgesi dışında bile farklı yerlerde tesisler kuruldu."
 
"ESKİ İŞLETMELERE DE TEŞVİK VERİLSİN"
 
Fabrikalara yönelik verilen devlet teşviklerine de değinen Başkan Öztürk, "Elbette sıkıntılar çekiyoruz. Bunları taşımak çok zor gerçekten ama çalışmaktan başka çaremiz yok. El birliği ile bu sıkıntıları aşacağız. Siyasi çekişmeler, o siyasetçilerin işi. Biz işadamları bu ülke için elimizi taşın altına koyacağız. Ama devlet destekleri tabii ki olacak. Bizim devletten isteklerimiz var. Teşvikler veriliyor ama yeni yatırımlar için. Eskilere bir şey yok. Burada haksız rekabet doğuyor. Buna ilişkin düzenleme yapılmalı." diye konuştu. 
 
 
09 Aralık 2019 Pazartesi, 17:18
637 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
HEDEF 15 BİN KİŞİYE İSTİHDAM