239 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Hedef 1 Milyon Amatör Denizci
Hedef 1 Milyon Amatör Denizci
Tamer ÖREN - Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 1 milyon amatör denizci hedefiyle bir proje başlattığını hatırlatan Fırat Liman Başkanı Abdurrahman TÜRKEN “ Geçmiş yıllara göre belgenin alımının son derece kolaylaştığı proje kapsamında 18 yaşından büyük herkesi amatör denizci belgesi almaya davet ediyoruz” dedi.
 
Fırat Liman Başkanlığı 27 Nisan Cumartesi günü 5.sini gerçekleştirmeyi planladıkları  amatör denizcilik sınavı için müracaatların başladığını  bu belgeyi almak isteyen vatandaşların başkanlıklarına  başvuru yapabileceklerini açıkladı.  
 
Amatör denizcilik belgesi almak  için liman başkanlıklarına yoğun bir talep olduğunu ifade eden  Fırat Liman Başkanı Abdurrahman TÜRKEN “ Geçtiğimiz  Mart ayında 220 kişinin katılımıyla 5. Eğitim sınavını yaptık ve yaklaşık bin 500 kişi  bu belgeyi almaya hak kazandı. İlk 4 sınava giren kursiyerlerimize  kimliklerini teslim etmeye başladık” diye konuştu.
 
4 göl, 9 il sorumluluk alanımızda
 
Liman Başkanlığı   olarak tekne kaydı baz alındığında sorumluluk sahalarının  1 doğal , 3  tane de baraj gölünü kapsadığını ifade eden TÜRKEN “ Keban baraj gölü, Karakaya baraj gölü, Çad baraj gölü ve Hazar gölü sorumluluk alanımızdalar. Şehir bazında düşünürsek  Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep  bizim sorumluluk sahamıza giriyor. Dolayısıyla bize bu illerden talep var hatta sorumluluk alanımızda olmasına rağmen Sivas ve Batman’dan bize eğitim için geldiler” diye aktardı.
 
Amatör denizcilik belgesinin kişilere kazanımlarından bahseden TÜRKEN “ Bu belgeye sahip olan vatandaşlarımız 24 metreye  kadar özel tekneleri kullanabilecek. Bunun yanında iç sular yönetmeliğine göre 10 metreye kadar ticari amaçla kullanılan balıkçı teknelerini de kullanabilecek. Bu belgenin en büyük özelliği hem iç sularda hem de  denizlerde geçerli olması. Yani bu belgeyi alan bir vatandaşımız  Akdeniz’de, Ege’de, Marmara’da, Karadeniz’de 24 metre uzunluğa kadar özel tekneleri kullanabilecek” diye  kaydetti.
 
Amatör denizcilik belgesi almak isteyenler için bu projenin önemli bir fırsat olduğunun altını çizen  TÜRKEN  “ Bu belge geçmiş zamanlarda da veriliyordu fakat; alma şartları çok zordu. Birincisi önceden bu belgeyi almak için bakanlığımıza ait internet sitelerinden kayıt yaptırıp 24  ünite ders almanız gerekiyordu ve daha sonra belirleyeceğiniz bir sınav yerinde sınava girilmesi gerekiyordu. Bu sınav yeri olarak bizim liman başkanlığımız yok. Muhtemelen Mersin, Trabzon ya da İstanbul gibi şehirlerde girmesi gerekiyordu. Yine  hastanelerden tam teşekküllü sağlık raporu almak gerekiyordu ve ücreti de şuan alınandan çok daha fazlaydı.  Şimdi ise bakanlığımız 2023 yılına kadar 1 milyon amatör denizci hedefiyle bir proje başlattı.  Biz Fırat Liman Başkanlığı olarak   1 saatlik teorik  bir eğitim veriyoruz. Eğitim esnasında  temel bilgileri veriyoruz ve hemen ardından  bir sınav yapıyoruz.  Bir ya da 1 buçuk ay sonra başarılı vatandaşlarımıza kimliklerini teslim ediyoruz. Bu çok önemli bir fırsat denizciliğe ilgi duyan her vatandaşımızı  bu belgeyi almaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Amatör Denizcilik Sertifikası almak için istenilen belgeler ise şöyle :
 
1 adet fotoğraf
Sağlık raporu ya da  en az  B sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi
Nüfus Cüzdanı fotokopisi
Sınav ücretini     yatırdığına dair dekont
03 Nisan 2019 Çarşamba, 14:25
239 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Hedef 1 Milyon Amatör Denizci