113 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
HAYVANLAR KORUNMALI
HAYVANLAR KORUNMALI
Şehir merkezini istila eden köpeklerin, daha sağlıklı bir ortamda bakılması sağlanmalı
 
Gün geçmiyor ki hayvanlara yapılan eziyet, katliam haberleri duymayalım.  Her geçen gün bu tür vahşetler artarak devam ediyor. Nerde yanlışlık yapıyoruz? Nerede eksiğimiz var? Bu konuyu masaya yatırmamız gerekmiyor mu?
 
Günışığı Gazetesi olarak ilgililere bazı sorularımız olacak.
 
Eksik nerede? kadın haklarının bu kadar çok savunulduğu bir ülkede, kadın derneklerinin çok faal olarak çalıştığı bir ortamda, kadına şiddetin önüne neden geçilmiyor?, Hayvan haklarının çokça savunulduğu, hayvansever derneklerinin faal olduğu ve duyarlı olduğu bir ülkeden bu kadar hayvan katliamı neden yapılıyor? Merak edilen konular bunlar.
 
Yasalar mı yetersiz? Uygulamada mı hata var? Yoksa fazla gündeme geldiği için etki,  tepki meselesi mi?
 
Elazığ’dan Bakıldığında Durum Nasıl?
 
İlimizde diğer illere göre yaşanan vahşi bir olayın olmaması sevindirici. Ancak tarafımızdan tespit edilen eksiklikler ise şöyle;
 
İl Belediyesi tarafından kurulan hayvan barınağı rehabilite edilip sokakta dolaşan başıboş köpekler toplanarak bu barınaklarda daha iyi koşullarda veteriner hekim kontrolünde bakılmalı. Gerekli kısırlaştırma işlemleri yapılırken, köpeklerin daha sağlıklı bir ortamda bakılması sağlanmalı.
 
Şehir Merkezinde Köpekten Geçilmiyor
 
İl genelinde sürü halinde gezen çok sayıda köpek bulunuyor. Elazığ’ın en işlek yerlerinden olan Gazi Caddesi ve 15 Temmuz Şehitler Meydanı adeta açık hayvan barınağına dönmüş durumda. Buralarda bulunan köpekler bakımsız, vatandaşların verdikleri yiyeceklere karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Görüntü kirliliğinin yanı sıra köpek fobisi olanların korkuları da cabası.
 
15 Temmuz Şehitler Meydanı meydanında köpek pisliğinden geçilmiyor attığınız her adımda bir köpek pisliğine basmamanız içten bile değil. Yetkililer buna mutlaka sağlıklı bir çözüm bulmalılar.
 
Hayvanseverler Neden Sessiz?
 
Hayvaseverler yaşanan kötü olaylarda seslerini çıkarıyorlar, ancak o tür olaylara fırsat vermemek için her çalışma yapmaları gerekmekte. Hayvanlara yapılan eziyetler ve katliamlardan sonra meydanlara çıkan hayvan severler, bu hayvanların daha sağlıklı bir ortamda barınmalarını sağlamak için il yöneticileri ile ortak yol bulma çabası içinde olmaları daha doğru olmaz mı?
 
Elazığ’da bu kadar başıboş köpeğin dolaşmasını engellemek için her hayvan sever 1-2 tanesini sahiplenmeli, diğer bir yöntem ise belediye ye ait hayvan barınağının daha modern hale getirilerek, bu hayvanların bakımının buralarda yapılması, hasta olan hayvanların, Fırat üniversitesi, veteriner fakültesi ve hayvan hastanesinde tedavilerinin yapılması sağlanmalı. Bunlar yapıldığı taktirde, şehirdeki olumsuz manzaralar olmayacak ve hayvanların bakımları daha sağlıklı yapılmış olacak. Yani kısaca hayvanlara yapılan kötü muamelenin ardından veryansın etmek yerine o hale gelmeden önlem alınmasında fayda var.
15 Nisan 2019 Pazartesi, 11:01
113 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
HAYVANLAR KORUNMALI