1552 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
HARPUT’TA YAPILAN BU KAZININ AMACI NE?
HARPUT’TA YAPILAN BU KAZININ AMACI NE
HABER: Umut Atasever
 
Geçtiğimiz bahar aylarında Harput’un UNESCO listesine dâhil etme sürecinde, Harput’un tarihine katkı sağlayacağı düşünülen bir kazı çalışması başlatıldı. 
 
Bu kazı çalışması KUDEB tarafından yürütülmektedir. Kazı alanı ise Sarahatun cami ile Ulu cami arasında bulunan bir alanda yapılmaktadır. Kazı yapılan alan ve çevresi “2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu Uyarınca Elazığ Belediyesi tarafından koruma altına alındı”. Kazının amacı Osmanlı Tahrir defterlerinde adı geçen ama kayıp olan Cami-i Kebir mahallesinin gün yüzüne çıkarılmasıdır. Bu bağlamda yürütülen kazı çalışmalarında; ev temelleri, duvar ve merdiven kalıntıları, duvar içerisinde takalar, kemer kaideleri, alçı duvar süslemeleri ile sırlı seramik parçalar ve sikkeler ortaya çıkarıldı.
 
Kazı Ulu caminin hemen yanında yapılmaktadır. 19. Yüzyılda bu alanda Sürp Garabet Kilisesinin varlığı bilinmektedir.
 
 
Bu nedenle kazı yapılan alanda bir bedesten veyahut ev temelleri aramak oldukça gariptir. Sürp Garabet Kilisesinin daha önce birkaç defa yapılıp ve tekrar yıkıldığını kaynaklardan öğrenmek mümkündür.
 
 
Bu kazının yapıldığı yerde daha önce bir kilise vardı. Kazı yapılan yerde daha önce bir kilisenin olmasına rağmen ev ve bedesten kalıntıları aramak ne kadar gerçekçidir?  Bu kazının amacı Sürp Garabet kilisesinin kalıntıları ortaya çıkarmak mıdır? Kazıya başkanlık yapan kişi ve kişilerin daha önce orada bir kilisenin olduğunu bilmiyorlar mı? 
 
 
Bu kazının yapılmasının arkasında yatan asıl neden Sürp Garabet Kilisenin tekrar inşa edilmek istenmesidir. Böylelikle yüz yıl önce yıkılmış olan bu kilise tekrar canlandırılarak bölgede bir takım faaliyetler yürütülmek istenecektir. Bu faaliyetlerin önlenmesi babında yetkili kişilere büyük işler düşmektedir. 
 
 
 
02 Aralık 2017 Cumartesi, 13:49
1552 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
HARPUT’TA YAPILAN BU KAZININ AMACI NE