441 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Harput Kalesi Müzeye Dönüştürülecek
Harput Kalesi Müzeye Dönüştürülecek
Elazığ'ın Harput Mahallesi’nde bulunan tarihi Harput Kalesi’nde 2014 yılından buyana yürütülen kazı çalışmalarında 125 Bin obje çıkarıldı.
 
Milattan Önce 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından yapılan Harput Kalesinde yürütülen arkeoloji kazı çalışmaları hızla ilerliyor. 
 
Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Aytaç’ın kazı başkanlığında sürdürülen çalışmalarda önemli ilerleme kaydedildi. 
 
2019 kazı çalışmaları kapsamında mevcut kazı alanlarındaki konfirmasyon işlemleri gerçekleştirildi, ayrıca 25 bin obje elde edildi. 2014 yılında başlayan ve günümüze kadar devam eden arkeoloji kazı çalışmaları kapsamında toplam 125 Bin obje elde edildiği öğrenildi. 
 
Kalede yürütülen çalışmalar bölgedeki diğer tarihi yapıların da restorasyonuna ve projelendirilmesine katkısı oldu. Şuana kadar Harput'ta hamam ve diğer yapılar için 50 milyonluk yatırım projesi hazırlanacağı bildirildi. 
 
3 CİLTLİK KİTAP HAZIRLANIYOR
 
Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Aytaç, kaledeki çalışmalarla ilgili Günışığı Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.
 
Aytaç, açıklamasında, çalışmalara ilişkin şu ifadelere yer verdi: "Şu anda Harput kalesiyle ilgili 3 ciltli kitap hazırlığımız son aşamasına doğru geldi. Özellikle kalenin bayrağın olduğu yerde saray dediğimiz yerde taş düşmeleri kışın meydana gelmişti. Bunları koruma altına aldık. Tel ızgara içine aldık. Daha güvenli bir ortam haline dönüştü, destekler verdik. Seyir teraslarını çoğaltmıştık doğu, batı, güney, kuzey. Onlar şu anda hizmete geçti ve bu sene Harput Kalesiyle başlayan kazıların sonucu olarak. Harput kale kazılarında bu sene daha çok restorasyon konservasyona ağırlık verdik kazı ekibi olarak. Özellikle bu seyir terasları tamamlandı. Kalenin üstündeki saray dediğimiz bölümün taş düşmelerinin önüne geçmek için ve önündeki statik dengeyi sağlama almak için güçlendirmeler yapıldı. Küçük buluntular taşınabilir kültür varlıklarının restorasyonlarını gerçekleştirdik. Ve bu aşamada artık kaleden özellikle 2019 yılı için Osmanlı mahallesi dediğimiz orta mahallenin projesi bitmek üzere. Kurula gitti bazı değişiklikler istediler. Umarım bu kasım toplantısında da kabul edilir."
 
"KALEYİ MÜZEYE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ"
 
 Gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde Harput Kalesinin 2008 metrekarelik alanını müze haline dönüştürmeyi hedeflediklerini aktaran Aytaç; "Bu projeyi hayata geçirebilmemiz için uygulama kaynağı bulmamız lazım. Sarayın önündeki 2200 metrekarelik alanın da restorasyon projesini çizdirmemiz gerekiyor. Kalede yeni kazılar devam eder mi? Bakanlığın haklı olarak söylediği kazın, koruyun, proje çizin, restore edin, turizme kazandırın. Bu çarkı döndürmek zorundayız. Nitekim Harput kalesinin de artık uygulama noktasına gelindi. Yeni kazı alanları açılabilir. Ama onlar yapılırken mevcutların da turizme kazandırılması gerekiyor." dedi. 
 
BİRÇOK TAŞINABİLİR KÜLTÜR VARLIĞI ÇIKTI
 
Kalede çıkarılan objelere ilişkin bilgiler veren Aytaç, "2019 kazı çalışmalarında 25 Bin ojeye ulaştık. Tabi kale olduğu için savunmaya ait silah işte gülle, mermi, askeri üniformalara ulaştık. Bunun yanında günlük yaşama ait saç iğnesinden yüzüğe kadar dama oyunundan taşa kadar aklınıza gelen bir sürü insan yaşamı buluntularına ulaştık. Tandır yapılan ekmek yapılan tandırlara kadar, onların tahıllarını sakladığı silolar. Ve her döneme ait 2700 yıllık birikime ait birçok taşınabilir kültür varlığı çıktı. Doğal kayalardan özellikle Murat dönemine ait kurban kesilen sunaklar tespit ettik, genç döneme ait yapı kalıntıları dükkan atölyeleri  var. Artuklu dönemine ait mescidimiz bulunuyor, mektep bulunuyor. Selçuklu döneminde yapıldığını bildiğimiz ama sonradan yıkılan taşları ve çinileri gelen mescit kısmı sarayın ön kısmında var. Velhasıl Harput kalesi bir mahalle olarak birçok buluntuyu günümüze kadar getirdi." ifadelerine yer verdi. 
 
KALEDE ÇIKAN OBJELER SEMPOZYUMDA TANITILACAK
 
Prof. Dr. İsmail Aytaç, kale kazısında ortaya çıkan eserlerin bir hikayesi olduğuna dikkat çekerek, "Önümüzdeki hafta Edirne’de ortaçağ kazı sonuçları sempozyumunda Harput’ta çıkan oyun taşlarıyla, oyun elemanlarıyla ilgili bilgileri sunacağım. Dama taşından tutun da mancunak denilenden tutun hala Hindistan’da oynanan onlara kadar kemikler ve zarlar var. Düğmeler var. Daha önce bir iki tane çıkınca bütünleyemiyorduk şimdi sayı çoğalınca bir bütünlemeye çıktı. Dolayısıyla her anlamda bize fikir verecek bu örnekler küçük parça gibi dursa da bütünün parçaları. Hikayeleri çok.
 
"BU SENE ZİNDANI DESTORE EDECEĞİZ"
 
 Aytaç, Kale içerisinde yer alan zindanı restore etmeyi düşündüklerini belirterek, "Bu sene zindanı restore etmeyi projesini yaptırmayı düşünüyorum. Bir de 4 nolu konut var kalenin içinde.  En azından bunların projesi hazır olsun. 4 Milyon Lira bulursak mahalleyi uygulatırız. 100 bin lira bulursak zindanın basamaklarının restorasyonunu yaparız. En azından artık o harekete geçer inşallah." şeklinde konuştu. 
 
"50 MİLYONLUK YATIRIMIN ÖNÜ AÇILDI"
 
Aytaç, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bizim tabi inanç kültürüne ait de çok farklı örnekler var her döneme ait. Bizans’a ait, daha öncesine ait. Türklerin, gelenlerin hala gök tanrıya inanların omay figürlerine kadar birçok unsuru bir arada bulabildik. Tabi bir Harput kalesinin kazıları belediyemizin Harput’taki diğer hamamları ve yapıları kazmasına ve projelendirmesine de sebep oldu. Nitekim onların da projeleri bitti ve restorasyon projeleri de kurullardan geçti. Harput’ta şu anda aşağı yukarı 50 milyonluk yatırımın da önü açıldı. Eğer bunlar birkaç yıl içerisinde restore edilirse Dünya kültür mirası yedek listesindeki Harput’u asıl listeye taşıma aşamasına geleceğiz. Birkaç proje uygulanırsa da Harput’ta turizm konusunda beklenenden öte bir yoğunluk göreceğiz."
 
250 TUR OTOBÜSÜ GELDİ
 
Harput'a çok yoğun turist akını olduğuna dikkat çeken Aytaç, "Nitekim bu sene tahminimi söylüyorum 250 civarında tur otobüsü geldi. Bundan sonra daha fazla geleceğini herhalde müdürüm daha iyi bilir sayıyı benimki bir tahmindi geçmesini bekliyoruz. Koruma amaçlı imar planı bakanlıkta son aşamada. Bu ay Aralık-Kasım ayında kurula gitmesini bekliyoruz. Böylelikle güzel mülk sahiplerinin de oraya yatırım yapmasında kanuni engel kalkmış olacaktır. Tescilli alanlarda, arkeolojik alanlarda bir çivi çakılmaz lafı doğru değil. Kurallarına göre çakılır. Yoksa hiçbir şey yapmayın diye öyle bir kural olamaz. Hiçbir kanun da yatırımın önünü kesmez. Artık Harput bundan sonra yürüyeceğini düşünüyorum. Projeler çok, yol haritası belli. Ekonomik kurultayda bunlar zaten aşama aşama yapılmıştı çizilmişti. Çoğu kurullar devam ediyor ama son 1 yıldır kurulların çalışmaları birbirinden habersiz gidiyor biraz, kopuk gidiyor. Onun yeniden bir toparlanması lazım." ifadelerine yer verdi. 
 
 
BUZLUK MAĞARASI PROJESİ 
 
"Aileler doğrultusunda farklı çalışmalar zaman kaybına sebep oluyor ve bir de buzluk projesi var belediyenin şuan. Urfa’daki tabiat varlıkları kuruluna son rötuşlarıyla gidecekti bu hafta gitmiş olması lazım. Orası önemli Kenan Peker hocanın o projesi ilk dönem dinlendirme projesi YÖK tarafından yılın projesi seçildi ve bunu Avrupa birliğine projeyi götürdüğümüzde 10 milyon Euro’ya kadar hibe alma şansımız var. Sadece buzluk mağarasının olduğu alanla değil köyleri de içine alabilecek bir proje artık dünya iklimlendirmeye doğru gitmeye başladı. Projeler noktasında artık bir yere geldik. Bunlar olmasaydı uygulamayı konuşamıyor olacaktık. Yani bazıları diyor ki niye yaptık kazdık projeleri niye yaptık. O olmazsa uygulamaya geçemiyoruz çünkü serbest bir alan değil, tarihi bir alan. Ben açıkçası şehrin karar vericilerinin bir araya gelip bu işi takip ettiğinde zamanın daha kısa olacağını düşünüyorum. Bunu çok iyi bir dille ifade ediyorum. Bununla ilgili de bir toplantı talep edeceğim. Buraya da artık herkesin sahip çıkması lazım. Ben artık çok seviyorum buranın diliyle guru guruya gadan alamla olmuyor bu iş. Bizlerin yapacağı aşamalar var. İşte sizlerin, bizlerin, müdürümün. Ondan sonraki kişilerin, kurumların, yetkililerin yapacağı aşamalar var. Biz bizimle olan kısma ancak gücümüz yeter daha fazlasına diğerlerinin sahip çıkması lazım. Yerelden destek olmazsa Ankara’daki insanlar sizin işinizi takip etmez. Bu bu kadar net yani. Zorlayarak, iterek, gündemde tutarak, tırtıklayarak sonuçlandırıyoruz."
 
 
HARPUT MARKA DEĞER
 
Harput'un bünyesinde barındırdığı potansiyellerle bir marka değer olduğunu aktaran Prof. Dr. İsmail Aytaç, " Harput turizm açısından bir marka olabilir ki öyle bir marka değeri var Harput’un zaten. Dolayısıyla Göbekli Tepe kadar turist çekmese de ya ¼ ünü çeksin yine Harput’a yeter. Onu destekleyen bir sürü unsur var. Çünkü başka unsurlarımız var. Palumuz var işte Hazar Gölümüz var. Dolayısıyla Elazığ’ın turizm kenti olma ekonomik kuruldan çıkan sonuç doğrudur. Diğerleri yapılmasın anlamını taşımaz bu, kesinlikle. Bizim farkındalık yaratacak alanlarımızdan birisidir turizm. Kültür turizmi, doğal turizmi, av turizmi her şeyimiz var. Ama yatırımlarımız biraz önce müdürümde söyledi eksiklerimiz var. Onlar tamamlanıp birbirini bütünlediğinde de beklenilenden öte bir değer kazanacağını da hesaplıyoruz."
 
DÜNYADA TURİZM HAREKETLİLİĞİ ARTACAK
 
Dünyada turizm sektörünün her geçen yıl geliştiğine dikkat çeken Aytaç; "5 yıl önce dünyanın savunmaya harcadığı yaklaşık para 1 trilyon 50 milyar dolar iken turizmdeki para 950 milyar dolardı. Ama son 2-3 yıldır turizmde dünyanın harcadığı para 1,5 trilyonu buldu. Dolayısıyla bu anlamda insanların iç ya da dış turizmde hareketliliği gittikçe artacaktır. Bizde bizim değer noktamıza kadar payı da en azından taşımak durumundayız. Buna yönelikte çalışmalar duruyor. Çok açık söyleyeyim Elazığ bu konuda bir şehir bütünü açısından biraz geç kaldı."
 
 
 
 
05 Kasım 2019 Salı, 16:47
441 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Harput Kalesi Müzeye Dönüştürülecek