1789 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
GÜRGÖZE: İl Merkezinde Seçmen Sayısı 20 Bin Azaldı
GÜRGÖZE İl Merkezinde Seçmen Sayısı 20 Bin Azaldı
Tamer ÖREN - 4 Ocak itibariyle askıya çıkan seçmen listeleri nedeniyle bir açıklama yapan Ak Parti Elazığ İL Başkanı Ramazan GÜRGÖZE “24 Haziran genel seçimlerinde il merkezi seçmen sayısında azalma var. Bunun nedeni göç değil. Yaklaşık 20 bin vatandaşımız oylarını köylerinde ya da beldelerinde kullanmak istemesiyle alakalı” dedi.
 
Ak Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan GÜRGÖZE, askıya çıkan seçmen listeleri nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi. Yatağa bağlı  hayatını sürdüren ve engelli vatandaşların oy kullanımlarındaki kolaylıklarından bahsederken toplantıda  en dikkat çeken açıklama ise;  Elazığ Belediye Başkanlığı için oy kullanacak seçmen sayısında yaklaşık 20 bin düşüş yaşanması oldu.
 
Yaklaşık 20 bin seçmen belde belediye başkanlığı ve muhtarlık seçimi için oylarını taşıdı
 
24 Haziran seçimlerinde Elazığ merkezde 263 bin 433 seçmen olduğunu hatırlatan GÜRGÖZE  31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde merkezde kullanılacak oy oranlarında bir miktar düşme olduğunu görüyoruz. Şu an itibariyle 243 bin 955 seçmen 38 mahallemizde ikamet eden seçmenimiz var. Merkez seçmeninde bir miktar düşme var. Bununda sebebi herhangi bir nüfus azalması değil, daha çok muhtarlık seçimleri de yapılacak, köylere, ilçelere muhtarların seçmeni kaydırması ya da vatandaşın köylerine veya mezralarına, ikamet ettiği yerlere seçmen listelerini oraya kaydırdıkları anlamına geliyor. Merkez beldelerimizde bir miktar artma olduğunu görüyoruz. Merkez 4 beldemizde daha önce 17 bin 966 seçmen var iken şimdi 19 bin 325’e çıktığını görüyoruz. Merkez köylerimizde de merkezde azalan seçmenin köylere gittiğini, merkez köylere yaklaşık 6 bin civarında bir taşınmanın olduğunu görüyoruz” diye söyledi.
 
Seyyar sandık uygulamasına devam edilecek
 
Yatağa bağlı yaşayan vatandaşlarımızın 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi seyyar sandık yöntemiyle  evlerinde oy kullanabileceklerini ifade eden  GÜRGÖZE “Vatandaşlarımız, muhtarlıklara  ilçe seçim kurullarına ya da ysk.gov.tr internet sitesinden müracaat ettiklerinde bir engelli formu doldurmaları gerekiyor. Bu formda raporla birlikte ilçe seçim kurullarına teslim edildiği taktirde 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde seyyar sandık uygulamasıyla yatağa bağımlı olan, dışarı çıkması mümkün olmayan ve bunu raporla ispat etmiş olan vatandaşlarımızın  bulundukları yerde oylarını kullanmak için seyyar sandık uygulamasına geçilmiş olacaktır. 24 Haziran’da seyyar sandık uygulaması ile oy kullanan vatandaşlarımızın yeniden kayıt yaptırmaları gerekmiyor ”diye konuştu.
 
Görme ve ortopedik engelliler  zemin katlarda oy kullanacak
 
Görme engeli ya da ortopedik engeli olduğunu vatandaşların doktor raporuyla ispat etmeleri gerektiğini vurgulayan  GÜRGÖZE  “Elinde böyle bir raporu olan vatandaşlarımız seçim günü zemin katta  kurulan sandıklarda oy kullanabilecek.  ve üst katlara gerek merdiven yoluyla ya da asansör yoluyla çıkmak zorunda kalmayacaklar.  Bu taleplerini zemin katta belirtmeleri gerekiyor” diye aktardı.
 
17 Ocak son gün
 
Seçmen listelerine son itirazın 17 Ocak olduğunu kaydeden   GÜRÖZE “17 Ocak tarihi, saat 17.00 itibariyle bu itirazlar sona erecektir. Gerek yer değiştirmesi, gerekse sandık listelerinde seçmen listelerinde isimlerinin olup olmadığının 17 Ocak’a kadar itiraz edebilirler. 18 yaş üstündeki tüm vatandaşlarımızın bulundukları yerlerdeki muhtarlıklarda isimlerinin, seçmen listelerinde isimlerinin olup olmadıklarını mutlak suretle kontrol ettirmelerini, ya da internet aracılığıyla kontrol etmeliler. Aksi halde 31 Mart’ta oy kullanamayacaklar” diye aktardı.  
06 Ocak 2019 Pazar, 23:43
1789 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
GÜRGÖZE İl Merkezinde Seçmen Sayısı 20 Bin Azaldı