06 Kasım 2018 Salı, 563 kişi okudu
SEDAT YASAK
GENÇLİK NEREYE GİDİYOR
Son günlerde “Gençlik nereye gidiyor” sorusunu, çokça sormaya başladık.
 
Medya ve internet dünyasıyla kabuk değiştiren yeni nesil, özgürlük adı altında her türlü haltı yemeyi kendine sunulmuş bir hak olarak görüyor.
 
Geçtiğimiz günlerde İzmir’de para karşılığında gençlere her türlü iğrençliği yaptıran ve adına yarışma dedikleri bir videoda tanık olduklarımız, hepimizi fazlasıyla üzdü. 
 
Soyunup dökülenlerden tutun da, erek erkeğe öpüşenlere kadar neler yoktu ki o videoda… Ekranlara yansıyan bu tarz çirkinlikler, gelecek adına da kaygı vericiydi.
 
Bu kadarla kalsa iyi… 
 
Sosyal paylaşım sitelerinde birbiri ardına yayımlanan videolarda, gençlerimizin, sorulan sorulara verdikleri, daha doğrusu veremedikleri cevaplarsa, bu kadarı da olmaz dedirtecek türdendi.
 
Kelime i şahadetin manasını bilmeyenler, gusül abdesti nasıl alınır, sorusu karşısında da çuvallıyordu. İşin acı tarafı, bu durumu önemsemedikleri gibi, kahkaha ve gülüşmelerle de bu ayıplarını örtmeye çalışıyorlardı. 
 
Kelime i şahadetin anlamını bilmeyen kapalı bir genç bayan, sanki böyle bir soruyla hayatında ilk kez karşılaşıyormuş havasıyla, cevabı bilmediğini gönül rahatlığıyla söylerken, yüzünde en ufak bir utanma ve kızarma belirtisi de oluşmuyordu. O vakit insan sormak istiyor: “O başörtüsünü neden takıyorsun” diye…
 
Cep telefonları, iddia oyunları ve magazin dünyasıyla ilgili sorular sorduğunuzda bülbül kesilen bu gençler, konu din olunca, nerden buluyorsunuz bu soruları, türünden cevaplarla da herkeste derin bir hayal kırıklığı oluşturuyordu.
Murat Boz’un ayakkabı numarasını, kullandığı parfümü ya da dövmesinin şeklini bilenler, konu din olunca dut yemiş bülbüle dönüyordu. 
 
Kıvanç Tatlıtuğ’un tüm yaşamından kesitler sunabilenler, dört halifeye Hz Yusuf’u, Hz Hüseyin’i dahil etmekten utanmıyordu.
 Hadise’nin ailesiyle yaşadıklarını günlerce konuşanlar, Peygamber’in öğretilerini ilk kez duyduklarını söylemekten çekinmiyorlardı…
 
Red Kid’in atı Düldül’ü, köpeği Rintintin’i, Gargamel’in kedisi Azman’ı, He Man’in kaplanı Atılgan’ı, Atatürk’ün köpeği Fox’u bilenler, Peygamber’in Kasva adlı devesini ilk kez duyuyordu.
 
Ülkemizde arama motorunda en çok ziyaret edilen sitelerin porno, futbol ve magazin dünyasına ait siteler olması, çok düşündürücü…
 
Bu çarpıklıkları “Bize Nasıl Kıydınız” adlı romanında dile getiren yazar Emine Şenlikoğlu, bazı özeleştirileri hakkaniyetle yapmamıza da olanak sağlıyordu. Buna rağmen birçoğumuz kendi payımıza düşen hisseleri çıkarma konusunda yeterince gayretli olamadık. 
 
Anneler, babalar… Lütfen evlatlarınıza sahip çıkın. Onlar sadece sizin değil, bu ülkenin de geleceği… Sorgulayan, araştıran, okuyan bir gençliğin varlığına ihtiyaç var. Buna rağmen, ben görmedim bari evladım görsün, diyerek birçok konuda onları kendi haline bırakmak, gençtir, hakkıdır, türünden boş vermişlik sözcükleri sarf etmek, ileride telafisi güç yaralara ve o yaraların da öyle kolay kolay kapanmayacağına işarettir.
 
Hepiniz güttüğünüz koyunlardan sorumlusunuz, anlayışına rağmen, bir boş vermişliğin içine girmek sadece onlara değil, aile kavramının da hepten bozulmasına zemin hazırlar. Unutmayın ki, bireyin bozulması aileyi, ailenin bozulması da toplumu bozar…
 
Okuyucu Yorumları
GENÇLİK NEREYE GİDİYOR