16 Aralık 2019 Pazartesi, 567 kişi okudu
Yücel Can
FIRAT MI HAZAR MI
Elazığ’da liman başkanlığı mı olur, neden olmasın gibi tartışmalara o zamanın Denizcilik Müsteşarlığı ile ilgili kanun tasarısının sadece bir paragrafında… deniz ve iç sular potansiyelinin geliştirilmesini ve işletilmesini sağlamak… ifadesinden Müsteşarlığın yetkili ağızları deniz, su kültürünün gelişmesi ve turizminde canlılık kazandırılması kanaatinin gölde deniz kültürünü geliştirme amacıyla Bitlis’te kurulan liman başkanlığı en güzel örnekti.
 
Bitlis-Tatvan’da kurulan liman başkanlığı, Elazığ için güzel bir örnekti. Tatvan Liman Başkanlığı, Bitlis ve Van İllerine ne kazandırmıştı?  
.
Yörede suya olan yabancılık ortadan kalkmaya başlamış, balıkçılıkta canlanma görülmüş, su ve deniz kültürü kendini hissettirmeye başlamış. Sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Dünyanın da gözü Bitlis’e, Van’a çevrilmişti.
 
Van’da Denizcilik Meslek Lisesi kurulmuş, Bitlis- Tatvan’da Denizcilik Meslek Yüksek Okulu açılması planlanmış, burada vapurla yolcu taşımacılığına başlanmış, denizlerde kutlanan Kabotaj Bayramı ilk defa burada kutlanmış, tersane kurularak aynı zamanda tekneler imal edilmesi programlanmış, su oyunları ve yelken yarışları yapılmaya başlanmış, su kültürüne yakınlaşma başlamıştır.
 
Tatvan’dan Van’a, su dünyasına açılan pencere hayli hayli daha avantajlı olan Elazığ’a açılabilirdi.
 
Cazibe merkezi, bölge şehri, huzur adası, etrafı sularla çevrili olan suyu cennetten gelen Fırat nehri ve Keban Barajının ismi bile yetmez miydi?
 
Murat, Munzur, Karasu ve Peri sularının birleşmesinden meydana gelen Fırat Nehri ve üzerindeki baraj gölleri, su dünyasının Mezopotamya ovalarından geçip Basra Körfezine dökülen uzun yolculuğu, Keban Baraj Gölüne dökülen Çırçır, Fırat üzerinde kurulan baraj gölü olan Karakaya Barajı, Gölcük diye bilinen Hazar Gölü-Mavi Bayraklı Hazar, Cip Baraj Gölü, Kral kızı ve Özlüce.
 
Balıkçılık, feribot taşımacılığı… Ağınlılar, Kebanlılar, Baskilliler, Sivriceliler, Çemişgezekliler, Pertekliler; Elazığ, Tunceli, Erzincan, Malatya ilk bakışta liman başkanlığından faydalanacaklar arasında…
 
…Samimi, gayretli çalışmalar ile doğacak çocuğa verilecek güzel bir isim misali liman başkanlığına da güzel bir isim yaşırdı. Fırat ya da Hazar Liman Başkanlığı. Hummalı bir çalışma sonrası denizi olmayan(!) Elazığ’da Mersin’e bağlı olarak Elazığ’da Fırat Liman Başkanlığı KURULMUŞTU.
 
Yeni bir alan, yeni bir hizmet türü, yeni bir yatırım Elazığ’a neler getirdi, Tatvan’da yapılan yenilik ve yatırımlar Elazığ’da oldu mu, yoksa sadece tabeladan öte gidemedi mli dersiniz/
 
Elazığ’da kurulan Fırat Liman başkanlığından haberdar olmayanları bu müjdeyi yeniden haber verelim, liman başkanlığının ne anlama geldiğine kulaklarımızı kaldıralım ve neler yapmamız gerektiğinin farkındalığı ile Fırat Liman Başkalığını kanyonlarla buluşturulalım.
 
Tam zamanı şimdi
 
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
FIRAT MI HAZAR MI