3570 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
“FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİKLERİMİZDİR, BİZ ETLE TIRNAK GİBİYİZ”
FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİKLERİMİZDİR BİZ ETLE TIRNAK GİBİYİZ
Ak Parti Elazığ Milletvekili Adayı Serpil Bulut, Annemler Size Gelecek Projesiyle doğu ve batıda yaşayan aileler arasında bir köprü oluşturulacağını belirterek, bu sayede doğu batı ayrımının ortadan kalkacağını söyledi. Projenin ilk ayağının Diyarbakır’da gerçekleştirildiğini aktaran Bulut,”Bizim farklılıklarımız zenginliklerimizdir. Biz et ile tırnak gibiyiz. Bu projeyle amacımız bunu kanıtlamak.  9-10 Mayıs’ta Arıcak ilçesinde yapılacak olan Ters Lale Festivali’ne burada çocukları eğitim gören iki ayrı aileyi misafir edeceğiz ve bu dalga dalga tüm ülkeye yayılacak” dedi.
 
Bulut sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu hafta sonu nasip olursa 9 Mayıs’ta Arıcak'ta yapılacak olan Ters Lale Festivali'nde Annemler Size Gelecek Projesinin ikinci ayağını da gerçekleştireceğiz. Annemler Size Gelecek Projesi ülkemizin batısı ve doğusu arasındaki yıkılmaya yüz tutmuş kardeşlik köprülerini yeniden yapmak yeniden onarmak yeniden restore edebilmek amacıyla planlanmış bir projeydi. Projemizin temel hedefi bölgelerimiz arasındaki etnik farklılıkları mezhep farklılıklarını kimlik farklılıklarını maalesef yıllardır bize sanki farklılıkmış ötekiymiş izlenimi verdirilen bizi birbirimizden ayırmaya bölmeye parçalamaya çalışmak amacıyla gündeme getirilen en büyük zenginliğimiz olan o farklı kimliklerimizi tekrar gerçek anlamına ulaştırabilmek.
 
Son zamanlarda yaptığımız çalışmalarda bölgemize gelen üniversite öğrencilerinin özellikle Batıdan, Kuzeyden, Karadeniz’den, Trakya'dan, Ege'den, İç Anadolu'dan gelen Akdeniz'den gelen ağırlıklı olarak Türk kimliği taşıyan öğrencilerimizin ailelerinin doğu ve güneydoğudaki Kürt, Zaza, Alevi, Çerkez bütün bunların sayılarını artırabiliriz.
 
Bu kimliklere sahip olan farklı yapıdaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, farklı etnik özelliğe sahip olan ailelere karşı önyargılar taşıdığını fark etmiştik. Öğrencilerimiz ne yazık ki eğitimlerini gördükleri bu şehirde farklı etnik kökene sahip olan ailelerimizle farklı etnik kökene sahip olan ama aynı davanın Türkiye Cumhuriyeti davasının mücadelesini veren öğrenci arkadaşlarıyla birliktelik oluşturmakta zorlanıyorlardı. Biz bu projeyle farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu ve aynı hedefe aynı ideale tek vatan tek bayrak tek millet idealine temel anlamda halk anlamında toplumsal anlamda aynı mücadeleyi verdiğimizi göstermeye çalışıyoruz. Bunun için de annelerimiz olmazsa olmazımız.
 
Çocuklarımızı bazı alışmışlıktan kaynaklanan kültürel farklılıkların ayrımcılığa sebep olan kazanılmış ayrıcalık duygularıyla bu bölgeye gönderdiklerini önyargılarla bölgeye gönderdiklerini biliyoruz. İşte o annelerimize bölgemizde yaşayan etnik kökeni farklı annelerimizin de sadece anne olmak açısından bir farklılığı olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz. Bu aşamada 9 Mayıs'ta Ters Lale Festivalini de bu çalışmanın bir parçası haline getirdik. İnşallah bu aktivitemizde birisi Kocaeli’den birisi Aydın'dan 2 farklı aileyi üniversite öğrencisi ailelerimizi çocukları üniversite öğrencisi olan iki aileyi Arıcak’ta misafir edeceğiz.
 
Hem festivale eşlik edecekler hem Arıcak’taki muhteşem kültürümüzü geleneklerimizi misafirlik ölçüsünde yansıtacak olan o iki ailemizin iki yüreği geniş gönlü geniş ailemizin misafiri olacaklar. Onların evinde yatacaklar onların ekmeğini paylaşacaklar, döşeğini yorganını paylaşacaklar, kadim dostluklarımızın tekrar hazırlanmasına vesile olacaklar. Bu aktivitenin ikinci ayağını inşallah 10 Mayıs Pazar günü Elazığ’daki kültürel ve tarihi bölgelerimizi bu ailelerimize gezdirerek tamamlayacağız ve ardından gelen ailelerimizi inanıyorum ki önyargılarını kırmış, bu bölgede yaşayan her annenin her ailenin kendileri gibi bu topraklarda evlatlarının geleceği için samimi mücadele verdiklerine inanmış olarak geri dönmelerini sağlayacağız. Bizim bölgemizde Kürt sorunu yok bizim bölgemizde Türk sorunu yok, bizim bölgemizde Sunni sorunu yok Alevi sorunu yok Zaza sorunu yok.
 
Bizler bir bütünüz bir vücudun parçalarıyız etle tırnak gibiyiz ayrılamayız. Öyleyse Batıdaki kardeşlerimiz de yıllarca bize bizim ülkemiz üzerine oynanan oyunların en önemli ayağını oluşturan bölgemizi aslında bu durumda mağdur eden bu süreçte bunun önlenmesi için vereceğimiz bu çaba ile nasip olursa doğu batı aileleri arasında yeni etnik bir köprü oluşturacağız, yeni bir kardeşlik projesi oluşturacağız. Biz bunun ilk ayağını Diyarbakır’da yapmıştık ve çok güzel verim almıştık. Şimdi ikinci ve üçüncü ayağını yapacağız. Bu aktiviteyi destekleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız yine üst düzeyde bölgemizde temsil edilecek.
 
Bu aktiviteye sponsorluk sağlayan Halk Sigorta Genel Müdür Yardımcısı yine kendisi bu programa eşlik edecek ve inşallah çözüm sürecinin en önemli ayağı olan anneler artık ağlamasın kısmına da inşallah bir katkımız olacak. Nasip olursa önümüzdeki süreçte bu aile sayısını 50 çifte çıkaracağız. Bugün bize Arıcak ev sahipliği yapacak ama daha sonraki günlerde Karakoçan'da Kovancılar'da, Palu’da özellikle yeni ev sahibi ailelerimiz olacak. Trabzon'dan, Rize’den, Ordu'dan, Edirne'den, Tekirdağ'dan İzmir'den, Uşak’tan, Antalya'dan, Mersin'den Aydın'dan Muğla'dan Türkiye'nin her tarafından aynı kökün dalları olan bizler tekrar bir araya gelip birbirimizi hatırlayıp işte çözüm budur, aslında bizim temel anlamda çözüme ihtiyacımız yok, zaten bir sorunumuz yokmuş düşüncesiyle bu projeyi nasip olursa tamamlayacağız. İnşallah rabbim hayırlı kılacak. Niyetimiz hayır inşallah akıbetimiz de hayır olacak”
 
05 Mayıs 2015 Salı, 15:14
3570 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİKLERİMİZDİR BİZ ETLE TIRNAK GİBİYİZ