167 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
EV FİYATINA GÜVERCİN
EV FİYATINA GÜVERCİN
Türkiye'de yetiştirilen ve yerli ırk olarak bilinen Şebap (Manken) Güvercininin fiyatı dudak uçuklattı. 
 
Nesli tükenmek üzereyken Türkiye Güvercin Federasyonu tarafından koruma altına alınan Şebab Kuşunun 150-200 Bin TL arasında alıcı bulduğu  öğrenildi. 
 
Türkiye Güvercin Federasyonu tarafından her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde  geleneksel olarak düzenlenen Güvercin Festivali Antalya'da gerçekleştirildi. 
 
Yurt içinden ve yurt dışından 800 katılımcının yer aldığı festivalde 500'ü aşkın güvencin görücüye çıktı. 
 
Festivalde düzenlenen güzellik yarışmasında dereceye giren güvercinler belli oldu. 7 farklı kategoride düzenlenen yarışmaya Elazığ'dan katılan Hıdır Cömert miski dalında, Eyüp Karagözabalı miski dalında, Mustafa Kırboğa ise Gök ve Çakmaklı dallarında birinci oldu. 
 
"GÜVERCİNCİLİĞİN GELİŞMESİNE VE YAYILMASINA YARDIMCI OLUYORUZ"
 
Türkiye Güvercin Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı, hemşehrimiz Baha Özbek yaptığı açıklamada, dernek çalışmaları ve festivalin amacına ilişkin Günışığı Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. 
 
Türkiye Güvercin Federasyonu'nun Türkiye genelindeki 28 Güvercin Derneğinin bir araya gelerek oluşturduğu bir yapı olduğunu belirten Özbek, "Federasyonumuz 2002 yılında kuruldu. Ben de federasyonumuzun kurucularındanım. Aynı zamanda genel başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. 
 
Federasyonumuz bünyesinde yüzlerce üyemiz var. Amacımız Türkiye'de faaliyet gösteren  bütün ırkları temsil eden güvercin derneklerinin bir çatı altında toplanması, yapılacak yayınlar ile güvercin yetiştiricilerinin eğitimi, ırkların saflığının sağlanması ve korunması, yarışlar ve yarışmalar ile profesyonel yetiştiricilik kavramının yerleştirilmesidir. Federasyona Türkiye Genelinden üye olan dernekler arasında birlik, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak ve her konuda kaliteyi artırmak, ihtiyaçlarını karşılamak, dernek yoluyla güvercinciliğin gelişmesine ve yayılmasına yardımcı olmaktır." diye konuştu.
 
"FESTİVALLER DÜZENLİYORUZ"
 
Güvercin Federasyonunun, yetiştiriciliğe meraklı, bu işi hobi olarak yapan, maddi çıkarlar gözetmeyen Türkiye genelindeki güvercin seven herkese hizmet etmeyi kendine amaç edindiğini belirten Özbek, ayrıca yetiştiricileri bir araya getirmek ve güvercin türlerini tanıtmak amacıyla festivaller düzenlediklerini aktardı. 
 
800 GÜVERCİN YETİŞTİRİCİSİ KATILDI
 
Her yıl sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde festivaller düzenlediklerini belirten Özbek, "Geçen dönem Ankara'da festival yapmıştık. 2019 yılı sonbahar dönemi festivalimizi de 30 Kasım tarihinde Antalya Belek'te yaptık. Festivalimize yurt içinden ve yurt dışından büyük bir katılım oldu. 800'ü aşkın katılımcı festivalde güvercinlerini sergiledi. 500'ü aşkın güvercin festivalde beğeniye sunuldu. Festivale Almanya, Hollanda, İtalya, Suudi Arabistan ve Katar'dan da katılımcılar oldu. Festivalde 7 farklı kategoride yarışma düzenledik. Her kategoride birinci, ikinci ve üçüncülük elde eden yarışmacılarımız oldu. Dereceye girenlere kupa, plaket ve tam altın verildi." diye konuştu. 
 
"ŞEBAP GÜVERCİNİNİ TANITMAK İSTİYORUZ"
 
Başkan Yardımcısı Özbek, festivali düzenlemelerindeki en büyük amaçlarından birinin de sadece Türkiye'de bulunan Şebap Güvercinini dünyaya tanıtmak olduğunu kaydetti. 
 
Şebap kuşunun güzelliği ile dikkat çektiğini vurgulayan Özbek, "Bu güvercin ırkı  Türkiye'ye has bir ırk.Bu ırkın nesli tükenmek üzereydi. Federasyon olarak biz bunu tekrar canlandırdık. Türkiye çapında 7-8 ile yaydık. Şuanda Avrupa'ya da gönderiyoruz. Bu ırkı dünyaya tanıtmak istiyoruz. Şimdiden dünya çapında bir ırk olmaya başladı. Yarışmalardaki amacımız tükenmekte olan bu ırkın en iyilerini seçip en iyilerini damızlık olarak üretmektir." dedi. 
 
YÜKSEK FİYATLARA ALICI BULUYOR
 
Şebap kuşunun özellikleri itibariyle bir çok yarışmada birincilik elde ettiğini ifade eden Baha Özbek, "Bu kuş türü çok büyük rağbet görüyor. Özellikle Suudi Arabistan, Katar ve Avrupa ülkelerinden Şebap kuşunu satın alanlar oluyor.  Bu kuş türü 150 -200 Bin TL arasında alıcı buluyor. 
 
 
 
 
02 Aralık 2019 Pazartesi, 17:41
167 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
EV FİYATINA GÜVERCİN