248 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Esnaf fatura ödeyemiyor
Esnaf fatura ödeyemiyor
Elazığ Köfteciler Sokağı’nda iş yeri bulunan esnaflar ödenemeyen faturalar nedeniyle elektriğini kesmeye çalışan görevlilerle mücadele veriyor. Elazığ’da birçok esnaf elektrik borcunu ödemekte zorlanırken bazı esnaflarda birkaç aydır ödeyemediği elektrik borcundan dolayı dükkanlarının elektriklerinin kesilmesi ve bu yüzden iş yapamama sıkıntısı içinde.
 
Son aylarda yaşanan ve Türkiye’yi etkileyen ekonomik sıkıntıların Elazığ esnafını da etkileri devam ediyor.
 
Elazığ Köfteciler Sokağı’nda iş yeri bulunan esnaflar ödenemeyen faturalar nedeniyle elektriğini kesmeye çalışan  görevlilerle  mücadele veriyor. 
 
Yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlatan esnaflar, iş yapamadıklarını, bu yüzden borçlarını zor ödediklerini, özellikle elektrik faturalarını öderken de sıkıntı yaşadıklarını söylediler.
 
Ödenemeyen borçlar için ekonomik kriz süreci de değerlendirilerek süre verilmese gerektiğini anlatan esnaflar, “Elektrik bir iş yeri için büyük ihtiyaç, işlerimiz için önemli biz bir iki aydır elektrik borcunu ödemede zorluk çekiyoruz, firma ise hemen elektriğimizi kesmeye çalışıyor. Bu konuda bizim gibi mağduriyet yaşayan esnaflara bir imkan sağlansa, Ticaret Odası, Esnaf Odalarımız bu konuda sıkıntı yaşayan esnaflar için elektrik firmasıyla bir diyalog kursa, bu sorunu çözse bizde önümüze bakarız.” dediler.
 
ESNAF SİFTAH YAPAMIYOR
 
Elazığ esnafı, artık temel ihtiyaç olan elektriğin faturalarını bile ödeyemeyecek duruma geldiklerini belirtiler. Bazı günler siftahsız dükkan kapattıklarını söyleyen esnaflar; “Başta küçük esnaf olmak üzere bir çok esnaf bazen gün boyu dükkanına tek kişi bile uğramadığı günler oluyor. Durum böyle olunca da başta rutin giderler olmak üzere iş yeri giderlerini cepten harcıyoruz. Bir yere kadar dayanıyoruz, borçlanıyoruz. Tefecilerin eline düşen esnaflarımız bile var. Bu haldeyken yinede işimizi yürütmeye çalışıyoruz. Elektrik borçlarını öderken sıkıntı yaşıyoruz. Zaten elektriğe zam üstüne zam geldi. Ödeyemeyince hemen gelip kesiyorlar. Bizim yetkililerden ricamız, bizlerin bu mağduriyetini gidermeleridir. Borcumuz borç. Ama hemen iki üç ay ödeme gecikti diye elektriğimizi kesmesinler. Birçok esnaf elektrik varlığıyla iş yapıyor. Elektriğim kesilirse iş yapamazsam ben borcumu nasıl öderim. Bu konuda özellikle elektrik firmasına söyledik. Biz borcumuzu vereceğiz ama elektriğimizi kesmeyin dedik. Şimdi hem Ticaret Odasına hem Esnaf Odası başkanlığına rica ediyoruz. Bu ve benzeri sorunlar yaşayan esnafımıza destek olsunlar. Yetkili firmayla diyalog kursunlar. Biz zaten borcumuzu ödeyeceğiz. Ödüyoruz da ama sıkıntı var. İki üç ay ödeme yapamayınca hemen elektriği kesmeye yönelirlerse mağdur oluruz. Bu konuda bize destek olsunlar.” dediler.
 
“AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUZ”
 
Esnaflar, yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen ayakta kalmaya çalıştıklarını belirterek şöyle devam ettiler: “Bu ortamda çeklerimizi bile ödemekte zorlanıyoruz diyen esnaflar, inşaat sektörüne bağlı çalışan esnaf arkadaşlarımız var, elektrik işleri yapıyorlar. İnşaat sektörü sıkıntıya düşünce bizde aynı sıkıntıyı yaşamaya başladık. Yalnız biz değil bu zincirin halkası, boyacısı, tesisatçısı sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntılar diğer esnaflara da yansıyor. Bu aşamada zaten borç gırtlakta ve ödemede zorluk yaşıyoruz. En azından işimiz için gerekli olan elektrik borçlarını ödeme zamanı verilsin ve bu sürede de elektriğimiz kesilmesin ki iş yapalım. Üretelim. Hizmet verelim. Yetkililer bu konuda bizim sesimizi duysun” 
26 Ekim 2018 Cuma, 15:31
248 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Esnaf fatura ödeyemiyor