261 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
ESK, Sigorta Görevi Görsün
ESK Sigorta Görevi Görsün
Tamer ÖREN - Besi üreticilerinin ellerindeki hayvanları satmakta güçlük çektiğini belirten Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali DUMANDAĞ “ Aracı şirketler battım, zarar ettim bahaneleriyle çiftçinin parasının tamamını ödemiyor. Et ve Süt Kurumu besiciye alım garantisi vererek bu mağduriyetin önüne geçebilir” dedi.
 
Elazığ Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali DUMANDAĞ ile Elazığ’da besilerin yaşamış oldukları sıkıntıları ve hükümetin hayvancılığın gelişmesi adına vermiş olduğu teşviklerin yeterli olup olmadığını konuştuk. Besicilere  ahır yapmak  için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yüzde 50 hibe desteği  verileceğini söyleyen  DUMANDAĞ “ Devletimizin bugüne kadar bize vermiş olduğu teşvikler için teşekkür ediyoruz. Keşke verilen bu teşvik yatırımcılarımıza işletme sermayesi olarak bir kısmı da kilogram başına et ve yem girdilerine teşvik olarak verilse daha faydalı olur. Ben yarım asırdır bu sektörün içindeyim.  4 dönemdir de  Ticaret Borsası başkanlığı görevini yürüten biri olarak meseleleri yakından takip ediyor ve çözüm bulunması için mücadele ediyorum.  Gerçekten sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz.  Bugün Et ve Süt Kurumu karkas eti  yerli de kilo başına 29 lira, ithal de 28 lira olarak belirlemiş. Canlı hayvanın kilosunun 26-27 liraya  maliyeti var. Bu fiyattan eti satıp yerini tekrar doldurmak mümkün değil. Besicilerimiz bizi sık sık ziyaret ederek veryansın ediyorlar. Malımızı satamıyoruz  diye. Hayvanlarımız Et ve Süt Kurumuna satamıyoruz. Kuruma müracaat ettiğimizde bize söyleyen depolarımız dolu et alamıyoruz.  İthal et ile depoları doldurdular, vatandaş elindeki hayvanlarını paraya çeviremiyor. Tüccar aracı firmalara yönlenmek zorunda kalıyor onlara hem daha ucuza satmak zorunda kalıyor hem de o paranın yüzde yüz geri gelme riski yok.  Sektör bu şekilde hep geri gidecek. Benim bakanımızdan, bürokratlarımızdan isteğim besiciye faizsiz kredi, girdilere teşvik versinler. Zaten bugüne kadar yapılan ahırların yüzde 70’i boş yatıyor. Bir gün bu ahırlar hep harap hale gelecek. Yeni ahırlara teşvik verilmesi yerine mevcut olanlara teşvik verilse inanın ithal etten kurtuluruz. Üretim olmadan verim alınmaz, ithalattan kurtulamayız. Mutlaka üretimimizi artırmalıyız”
 
Teşvikler mevcut besilere verilsin
 
Yeni verilecek teşviklere karşı olmadıklarını dile getiren  DUMANDAĞ “ Bu teşvikler besi organize sanayi bölgelerine verilsin. Altyapısı olanlara, hali hazırda bu işle uğraşanlara verilsin. Elazığ ve civar illerde teşvik ile yapılan ahırların büyük bir bölümü ya yarı kapasiteli çalışıyor ya da komple boş. Köylü elindeki malı paraya çeviremeyince elindeki hayvan sayısını artıramıyor. Bu sorun ileriki yıllarda daha da büyüyecek diye biz endişe ediyoruz. Et ve Süt Kurumu, çiftçinin elindeki malları almada sigorta görevi görmelidir. Eğer onlar almazsa aracı firmalar bir kısmını ödüyor, diğerinde de genellikle battım deyip çiftçinin parasını ödemeyerek çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Bu sektör bu tür durumlarda yıllarca zarar göre göre bu hallere geldi. Bizim bunun önüne geçmemizin tek çözümü, üretime destek vermek ve çiftçiye alım garantisi vermek. Devletimiz çok şükür güçlüdür. Tankımızı, silahımızı yapabiliyoruz da niye tarımı yapamıyoruz ? Demek ki burada bir yanlışlık var, bu yanlışlığı düzeltmemiz gerekiyor. Bu da  hepimizin görevi, bizim doğruları anlatmamız lazım. Ankara’dakilerinde bizim anlattıklarımıza kulak vermeli. Biz geçmişte ihracat yapıyorduk, birçok devlete canlı hayvan ihraç ediyorduk ne oldu da bu hale geldik? Teşvik yokken ihracat yapıyorduk şuan teşvik var biz ithalat yapıyoruz” diye aktardı.
 
Bankalar besiciye zorluk çıkartıyor
 
Şuan banka faizlerinin çok yüksek olduğunu dile getiren DUMANDAĞ “ Bankaların besiciye destek vermesi gerekiyor. Fakat; ipotek istemeler, faiz oranlarının yüksekliği bizim belimizi büküyor. Geçtiğimiz günlerde  TOBB Genel Başkanının ve  bazı bankların genel müdürlerinin de olduğu toplantıda sektörün sorunları ,banka faizlerinin yüksekliği ve kredi çekmede çıkartılan zorluklar dile getirildi. Besicinin Gazi ya da Malatya caddesinde ipotek gösterecek yeri olsa zaten gelip besicilik yapmaz. İpotek olarak çiftçinin tarlasını, çiftliğini, içindeki hayvanları  kabul etmeleri gerekiyor ki besicinin önü açılsın”diye kaydetti.
 
 İthal et bir çözüm değil
 
Et ithal etmenin bir çözüm olmadığını vurgulayan DUMANDAĞ “ithal edilen etin ülkeye bir faydası yok. Bizim ürettiğimiz yerli hayvan olsa  et ile birlikte derisi işlenecek, yem, saman satılacak, her hayvan demek bir çok yan sektöre de katkı sunmak demek. Biz et fiyatlarının düşmesinden sıkıntı duymuyoruz. Sadece düşmenin de bir periyot halinde gerçekleşmesi gerekiyor. Siz  33 liraya aldığınız eti bir hafta geçmeden fiyatını düşürür ve bu konuda bir istikrar sağlamazsanız vatandaş önünü göremez. 3 ay önce 32 -33 liraya sattığımız eti şuan tüccara 29 liraya satamıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.  
12 Ocak 2019 Cumartesi, 00:10
261 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
ESK Sigorta Görevi Görsün