349 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Emeklilikte yaşa takılanlar formül bekliyor
Emeklilikte yaşa takılanlar formül bekliyor
Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunun farklı bir formülle tekrar meclise ve AK Parti gündemine gelmesi gerektiğini savunan vatandaşlar hükümetin kesin tavrına rağmen hala umutlu olduklarını söylediler.
 
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 1 Ekim’de yeni yasama yılının başlamasının ardından gözlerini Meclis’e çevirmişti. CHP, MHP ve İYİ Parti milletvekillerince verilen, HDP’nin de desteklediği tekliflerin yasalaşabilmesi için önce Komisyon’da, ardından da genel kurulda görüşülüp kabul edilmesi gerekiyordu. Ancak meclis açıldıktan sonra teklifin komisyona gitmesi için gereken oy çoğunluğu MHP’nin çekimser oy kullanması nedeniyle EYT umutları askıya alındı.
 
Binlerce EYT mağdurunun umutlarını yitirmesine sebep olan bu durumun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu işin mümkün olmadığını söyleyerek EYT meselesinin gündemden düşmesi gerektiğini belirtti.
 
Konunun farklı şekilde bir formülle tekrar meclise ve AK Parti gündemine gelmesi gerektiğini savunan vatandaşlar hükümetin kesin tavrına rağmen hala umutlu olduklarını söylediler.
 
VATANDAŞ HALA UMUTLU
Bütün yurtta olduğu gibi Elazığ’da da emeklilikte yaşa takılıp çıkan kanunun geriye doğru işletilmesinden dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlar, “Biz kanunun varlığına değil, kanunun çıkış tarihinden öncesini kapsamamasından rahatsız ve mustaribiz” dediler.
 
18 yaşında 1992 yılında işe başlayan ve işe girdiği tarih itibariyle 2012 yılında emekli olması gereken Sevgi Bulut, EYT mağduriyetini şöyle dile getirdi; “Ben işe girdiğim vakit, o zaman mevcut yasaya göre emekli olacağım tarihi biliyordum. Düzenli olarak sigortam ödendi ama çıkan bir yasa hayatımızı etkiledi. Normal şartlarda bir yeni çıkan bir yasa geçmişi kapsamaz, yasanın çıktığı tarih ve sonrasını kapsar. Garip olan ve acı olan bu yasanın geçmiş tarihlere uzanması. Bu yüzden benim gibi binlercesini mağdur etmesidir. Biz hükümetimizden haksızlık istemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz aslında. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, dün bir açıklama yapıp  'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' yasa tasarısı için  ‘O konu kapanmıştır. Bugünkü şartlarda Türkiye'nin kaldırabileceği bir yük değil.’ Dedi. Yani neye göre niye kapanıyor. Biz hala umutluyuz. İnanıyoruz ki hükümet yetkilileri de bunun bir olur tarafını değerlendirecek. Yani en azından şu geçmişe yönelik mağdurlar üzerinde bir çalışma yapıp, adaleti teslim edecektir.” 
 
FORMÜL BULUNMALI
 
Elazığ İYİ Parti İl Başkanı Mevlid Or, “Biz Parti olarak sözümüzü tuttuk, diğer partili arkadaşlarla birlikte gerekeni yaptık. Ancak MHP’nin çekimser kalması işi askıya aldırdı. Bundan sonra yapılacaklar vardır elbet. Mesela konu için çözüm yolları aranıp yine aynı birliktelikle, meselenin olur tarafları hükümete ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlatıla bilinir. Görevimizi yaptık, geri çekildik demiyoruz. Bir mağduriyet var. Sistem ve ekonomiyi de fazla zorlamadan, hukuk ve demokrasi çerçevesinde buna bir formül bulunmalı.” dedi.
02 Kasım 2018 Cuma, 17:01
349 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Emeklilikte yaşa takılanlar formül bekliyor