403 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
EMEKLİ ÖĞRETMEN GENÇLİK İDEALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
EMEKLİ ÖĞRETMEN GENÇLİK İDEALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi 50 yaşındaki Resmiye Tokgöz, mezun olduktan sonra başarılı bir gazeteci olmayı hedefliyor. 
 
Elazığ'da yaşayan emekli öğretmen Resmiye Tokgöz, 30 yıl önce hayalini kurduğu gazetecilik mesleğine adım atmaya hazırlanıyor.
 
Gençlik yıllarında gazeteci olmak isteyen ancak, ailesinin telkinleri ile öğretmen olan Resmiye Tokgöz, meslek hayatını tamamlayarak emekliye ayrıldı. 
 
Tokgöz, gençlik ideali olan gazetecilik mesleğine adım atmak için yeniden üniversite sınavına girdi. Sınavı dereceyle geçen Tokgöz, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü kazandı. 
 
Gazetecilik Bölümü 3. sınıfta eğitim gören 50 yaşındaki Resmiye Tokgöz, önümüzdeki yıl mezun olacak. Resmiye Tokgöz'ün en büyük hayali iyi bir gazeteci olmak. 
 
"GAZETECİLİK GENÇLİK İDEALİMDİ"
 
Resmiye Tokgöz, Günışığı Gazetesine yaptığı açıklamada, en büyük idealini gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu ifade etti. 
Gazeteciliğe adım atmak için sabırsızlandığını belirten Tokgöz, "İlkokul ve  orta okulu Diyarbakır'da okudum. Liseyi Mardin Kız öğretmen Lisesinde okudum. Sonrasında Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesini bitirdim. Üniversite sınavına gireceğim zaman gazetecilik bölümünü yazacaktım ama annem 'gazetecilik zor, sen öğretmen ol' dedi. Ben de annemin sözünden gittim. Üniversiteyi bitirdikten sonra öğretmen oldum. Öğretmenliği de çok benimsedim. Evlenip Elazığ'a geldim. Elazığ'da 21 yıldır yaşıyorum. Baskil ilçesinde görev yaptım. Gazi Kemal Ayhan İlkokulu, Bahçelievler İlköğretim okulu, Salim Hazardağlı ilköğretim okulunda görev yaptım. Meslekte 30 yıl hizmet verdikten sonra Temmuz ayında emekliye ayrıldım. Çok sevdiğim bir arkadaşım vardı. Sevim hanım. O da gazetecilik bölümünde okuyordu. Bana gazetecilik okumamı önerdi. Akşam eşimle konuştum. Eşim de bana destek verdi. çünkü gazetecilik benim gençlik idealimdi. Ertesi gün üniversite sınavına kaydımı yaptırdım. Sınava hazırlandım. Elimden gelen gayreti gösterdim. Oldukça iyi bir puanla Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünü kazandım. Üniversiteye ikincilikle girdim. Bu sene üniversitede 3. sınıftayım. Üniversitede gazetecilik bölümünü okumaktan çok mutluyum. Hocalarımız çok değerli. Okulumu bitirdikten sonra iyi bir gazeteci olmayı hedefliyorum." şeklinde konuştu.
 
"ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ BENİ GENÇLEŞTİRDİ"
 
Üniversitede iyi bir eğitim aldığını ve arkadaşlıklar kurduğunu ifade eden Resmiye Tokgöz, "Arkadaşlarımla aram çok iyi. Bir aile gibiyiz. Okulda olmaktan çok mutluyum. Bu yaşta üniversite okumak ve üniversite gençliği ile beraber olmak çok güzel. Üniversite gençliği beni gençleştirdi. Benim iki çocuğum var. Eşim avukatlık yapıyor. Eşim bana çok destek oldu. Hala destek oluyor. O biliyordu benim gazeteci olma isteğimi. Şuanda da hem takdir ediyor, hem yürekten tebrik ediyor. Annem ve babam gazeteci olmak istediğimi biliyordu. Gazetecilik bölümünü okuduğumu öğrenince onlar da çok sevindi." dedi.
 
"İLETİŞİM FAKÜLTESİ OKUMAKLA GAZETECİ OLUNMUYOR"
 
Yerel basının önemine dikkat çeken Tökgöz, "Yapabilirsem iyi bir gazeteci olmak isterim. Ama yerelde pişmek isterim. Yerel gazetede çalışmak alaydan gelmek, alaylı olmak en güzeli. Üniversite mezunu olup, iletişim fakültesi okumakla gazeteci olunmuyor. Eğitimi gayet güzel alırsınız. Ama bu işi pratikte yaparak, pişerek yapmak lazım. Azimliyim. Ama bir gazetede çalışmadan 'ben işi iyi biliyorum, yaparım' demem söz konusu değil. Bir yerel gazetede çalışmayı arzu ederim." ifadelerini kullandı. 
 
 
09 Aralık 2019 Pazartesi, 16:20
403 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Haberler
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
EMEKLİ ÖĞRETMEN GENÇLİK İDEALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ