514 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elektrik ve doğalgaz zamlarına vatandaş isyan etti
Elektrik ve doğalgaz zamlarına vatandaş isyan etti
Elazığ’da vatandaşlar dövizdeki dalgalanmayı bir tarafa bırakıp peş peşe gelen zamları düşünmeye başladı.
Türkiye’de yaşanan döviz oyunları, spekülatif zamların ardından enflasyon oranlarının son 14 yılın zirvesine çıkması gelir düzeyi sabit olan işçi, memur, emekli vatandaşı etkilerden, küçük esnafı da zor durumda bıraktı.
 
Geçtiğimiz günlerde elektrik ve doğalgaza gelen zamlar ise vatandaşı çileden çıkardı. Eylül 2017’de konutlarda 0.4118TL/kwh olan elektriğin tüketiciye satış fiyatı 1 Eylül 2018’de 0.5479TL/kwh oldu. Yani, son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında arttı. Eylül 2017’de konutlarda 1 metreküp doğalgazın fiyatı 1.1293TL iken, 1 Eylül 2018’de son zamla birlikte ortalama 1.4003TL olmuştur. Doğalgaz da son bir yılda konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 24 oranında arttı.
 
ELAZIĞ ELEKTRİK ZAMMINA TEPKİLİ
 
Elazığ’da vatandaşlar dövizdeki dalgalanmayı bir tarafa bırakıp peş peşe gelen zamları düşünmeye başladı.
 
Elazığ’da ev kiralarının yüksek olduğunu, bununla birlikte ev giderlerinin de artışıyla sıkıntı çektiklerini söyleyen vatandaşlar, “Bu dar günleri de birlik ve beraberlikle atlatacağımıza inanıyoruz ama bizim gibi asgari ücretle geçinen vatandaşların durumu vahim.” dile getirdiler.
 
Asgari ücretle çalışan ve yeni evlendiğini söyleyen Ahmet Bulut, elektrik ve doğalgaz zammın artık sıkıntıyı üst seviyeye çıkardığını belirtti. Bulut; “Özel bir kurumda asgari ücret karşılığı çalışıyorum, üç ay önce evlendim. Ev kiram 800 lira. Şu an hanede iki kişiyiz. Asgari elektrik giderimiz, son zamlarla 120 lira oldu. Önümüz kış doğalgazla ısınacağız. Aylık en az 175 lirada zamlı fiyatıyla doğal gaza ödeyeceğiz. Toplaması basit. 800 kira, 120 elektrik, 175 doğalgaz. Elimizde maaştan 600 kalıyor. Günde 50 liralık mutfak masrafımız olsa, içine deterjan giderini de katsak. 1500 lira ediyor. Yani her ay 900 açıkla evi idare edeceğiz. Bu mümkün mü?” dedi.
 
Türk ekonomisinin yaşadığı krizi henüz tam hissetmediklerini söyleyen vatandaşlar, “Biz ülkemiz için, devletimiz için sabrederiz, tasarruf ederiz elbette. Yeter ki bu durumdan birlikte kurtulalım. Ama her kriz de en büyük darbeyi yine biz yiyoruz. Bu bizi üzüyor. Bizim gelirimiz sabit. Gider sürekli artıyor. Türkiye’nin hala en büyük elektrik üreten barajı bizim sınırlarımızda ama elektrik zammı olunca en fazla Elazığ etkileniyor. Biz ayrıcalık istemiyoruz ama biraz insaf diyoruz.” dediler.
04 Eylül 2018 Salı, 15:19
514 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elektrik ve doğalgaz zamlarına vatandaş isyan etti