726 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ'ın Umutları Boşa Çıktı!
Elazığın Umutları Boşa Çıktı!
1. ve 2. Bölgede Tekstil ve Deri Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların 31.12.2020 tarihine kadar 3. kategoride desteklenen illere taşıyan yatırımcılar en az 100 kişi istihdam sağlanması koşulu ile sigorta primi iş veren desteği stopaj desteğinden faydalanması konusunda Cumhurbaşkanı kararı yürürlüğe girdi.
 
Kararnameye göre Elazığ, Erzincan, Sivas ve Malatya illerinin bulunduğu kategoride yer aldı.
 
Elazığ Kent Konseyi Yönetimi, çıkan kararname ile Elazığ'ın umutlarının boşa çıkarıldığını açıkladı.
kent Konseyinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kent konseyi olarak, bu şehidin hakkını hukukunu korumak, şehrin gelişimine katkıda bulunmak, Kamu- STK işbirliğini geliştirmek gibi görevlerimizin bilincinde olarak faaliyet göstermekteyiz. Hedefimiz daha yaşanılabilir bir Elazığ oluşturmak, şehrimizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda gelişmesine katkıda bulunmaktır.
 
Resmi Gazete’de yayımlanan 7 Ağustos 2019 tarih, 30855 sayılı cumhurbaşkanlığı kararnamesinde” Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar”ın yürürlüğe konulması ile: 1.ve 2. Bölgede Tekstil ve Deri Sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların 31.12.2020 tarihine kadar 3. kategoride desteklenen illeri taşıyan yatırımcılar en az 100 kişi istihdam sağlanması koşulu ile sigorta pirimi işveren desteği stopaj desteğinden faydalanması hususu yürürlüğe girmiştir. Bu kararnameye göre ilimiz Erzincan, Sivas ve Malatya illerinde yer almıştır. Bu kategorideki ve teşvikten en az faydalanan ilimizin Tekstil Sektöründe gelişmesi pek imkansız hale gelmiştir. Elazığ’ın çok büyük işletmelere sahip olan ve on binlerce kişi istihdam eden Malatya ile aynı kategoride yer alması akıllara zarar bir durumdur.
 
Bunun yanında, Kahramanmaraş, Erzurum, Ordu, Mardin, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi buradan adını sayamadığım bir çok şehrin Elazığ'dan daha fazla desteklenmesi, Sigorta Pirimi İşveren Hissesi ve Sigorta pirimi destekleri ile beraber Gelir Vergisi Stopaj Desteğinden daha fazla faydalanması, ilimizin ise bu desteklerden daha az oranda faydalanması Tekstil Sanayimizin gelişmesini imkansız hale getirmektedir.Mevcut durumun devam etmesi halinde şehrimizde yapılacak olan yatırımların yatırımların başka illere kayması kaçınılmazdır.
 
Valimizin ve Sanayi Ticaret Odamızın çabaları ile şehrimize tekstil alanında yatırım yapan firmaların getirince çabaları hepimizi umutlandırmışken, çıkan kararname ile bu şehrin umutları boşa çıkarılmıştır. Önceki dönemde 4. Bölge Teşviklerinden yararlanan ilimizin bir türlü 6. Bölge Teşvik kategorisine dahil edilmemesi hususunda yaşadığınız travmaları tekrar yaşamak istemiyoruz. Elazığ Kent Konseyi olarak; Siyasilerimizin, İdari ve Mülki amirlerimizin ve sektör sektör temsilcilerimizin üst perdeden seslendirip, yapılan haksızlığın düzeltilmesi için gayret göstermesini bekliyoruz
 
. Elazığ’ımızın özellikle Ağrı, Van, Siirt, Diyarbakır, Bursa ve Batman’ın içinde bulundurduğu yatırım teşvik kategorisine alınmasını ve Tekstil sanayimizin gelişmesi sağlanması istiyoruz."
08 Ağustos 2019 Perşembe, 17:38
726 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığın Umutları Boşa Çıktı!