163 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ'ın Baskil İlçesinde Bulunan Tarihi Mezar Taşları Tarihe Işık Tutacak.
Elazığın Baskil İlçesinde Bulunan Tarihi Mezar Taşları Tarihe Işık Tutacak
 
Elazığ’da Anadolu medeniyetleri, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan ve bin yıldan fazla tarihi geçmişi olduğu belirlenen mezar taşlarına rastlandı.
 
Elazığ’ın Baskil ilçesine bağlı Şeyh Hacı köyünde 10 dönüm alana yayılan ve bir kısmı Fırat Nehri içerisinde bulunan tarihi mezarlar Valilik tarafından koruma altına alındı.
 
Üzerinde farklı motif, desen ve semboller olan mezar taşları restore edilerek, bulunduğu alan turizme açılacak.
Fırat Kültür, Sanat ve Kalkınma Derneği Başkanı ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Aygün Çam tarafından bulunan ve ilgili kurumlara bildirilen mezar taşlarında incelemeler titizlikle sürüyor. 
 
Elazığ’a 81 km, Baskil ilçesine 43 km uzaklıkta bulunan mezarların tarihe ışık tutması bekleniyor.
 
KÖKLÜ VE TARİHİ BİR MEZARLIK
 
Yukarı Fırat Kültür, Sanat ve Kalkınma Derneği Başkanı Türk Halk Müziği Sanatçısı Aygün Çam, mezar taşlarına tesadüfen rastladığını belirterek hemen ilgili kurumlara bilgi verdiğini söyledi.
 
Taşların olduğu geniş alanın çok köklü ve tarihi bir mezarlık alanı olduğuna dikkat çeken Çam, “Bu yaz döneminde tesadüfen bir akraba ziyareti için Baskil ilçesi Şey Hacı köyüne gelmiştim. Fırat Nehri sahiline yüzme amaçlı indim. Burada tarihi bir mezarlıkla karşılaştım. Hemen birkaç fotoğraf çalışması gerçekleştirdim. Fotoğrafları çektikten sonra ilgili kurumlar olan Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve Fırat Üniversitesi’ndeki hocaların yanına giderek fotoğrafları gösterdim ve bir çalışma gerçekleştirdik. Buranın çok köklü, tarihsel bir mezarlık olduğunu öğrenmiş oldum.” dedi.
 
KÜLTÜR HAZİNESİ
 
Yapılan incelemelerde mezar taşlarında üç medeniyetin izlerinin taşıdığını aktaran Çam, “Farklı motiflerde, farklı desenlerde üç medeniyetin de mezar taşları bu mezarlıkta mevcut. Tam bir kültür hazinesi. Mezarlıktan ziyade tam bir kültür hazinesi. Örneğin, kılıç taşı olan mezar taşı Girit’te şehit düşen Şeyh Hasan köyünden bir komutan olan Hacı Kamberoğlu’na ait olduğunu tespit ettik Onun dışında bir çok alim ve müderrisin mezar taşları burada. Hz. Süleyman mühürlü mezar taşları da oldukça ilgi çekiyor. Tabi Selçuklu hükümdarlığına ait Bitlis Ahlat’taki gibi burada da aynı motiflerde mezar taşlarının olduğunu gördük. Bu mezarlığın tarih ve kültürel anlamda ne kadar önemli olduğunu öğrendik.” şeklinde konuştu.
 
ÇOK FARKLI KÜLTÜRLERİN MOTİFLERİ MEVCUT
 
Mezarlıkta Anadolu medeniyetleri, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait taşlar bulunduğunu belirten Aygün Çam, şunları kaydetti: “Mezarlık çok büyük bir alana hakim. Yaklaşık olarak 10 dönüme yakın bir mezarlık alanı bulunuyor. Bir kısmı da Fırat Nehri içerisinde. Çünkü ben suya girdiğimde birçok mezar taşının Fırat nehri içerisinde olduğunu gördüm. İnşallah bir dalgıç ekibi de bu çalışmaları yürütür. Burada mezar taşları olarak birkaç motif var. Tek bir motiften oluşmuyor. Çok farklı kültürlerin motifleri mevcut. Anadolu Selçuklu motifleri var. Onun dahilinde Şeyh Hasan yerleşkesi bin yıldan fazla olan bir Türkmen köyü. Onların kendi saç örgülü mezar taşları mevcut. Yani erkekler saçlarını kazıtır, sadece arkadan saçlarını örgülü yapardı. Bu sadece Türkmen geleneğinde var. Orta Asya kültüründe var. Aynı mezar taşları burada da mevcut. Onun dışında tosbağa mezar taşları var, bu da Orta Asya’da bulunan bir mezar taşı. Aynı mezar taşlarından daha küçük olanı burada mevcut. Hz. Süleyman mühürlü mezar taşları bulunmakta ayrıca. Onlar da gücün, kuvvetin kendilerinde olduğunu simgeleyen mezar taşları anlamına geliyor. Onlar da burada mevcut. Son olarak da Osmanlı dönemindeki alimlerin, müderrislerin mezar taşları burada bulunmakta. Osmanlıca mezar taşları ve  kubbe şeklindeki mezar taşları bulunuyor. Birkaç medeniyetin ve birkaç kültürün mezarlığı burada. Biz bu mezarlığın bin yıldan daha fazla bir zaman içerisinde oluştuğunu biliyoruz. Çok fazla lahit mezar taşları var.  Bunun dışında Selçuklu hükümdarlığındaki devlet komutanlarının mezar taşları burada. Vakıf belgelerinde mevcut olduğu üzere Birinci Alaeddin Keykubat’ın kız kardeşi Şeyh Hasan Köyüne gelin olarak geliyor. Ondan dolayı da akrabalık bağları gelişiyor. Bu süreçte özellikle Selçuklu döneminde devlet komutanları bu köyden seçiliyor. Onlar şehit düştüğünde veya vefat ettiklerinde bu mezarlığa defnediliyor. Türk medeniyeti açısından burası çok önemli. Anadolu’ya yerleşen ilk Türklerin oluşturduğu bir mezarlıktan bahsediyoruz.”
 
MEZAR TAŞLARI RESTORE EDİLECEK
 
Konuyla ilgili Elazığ Valiliği ve İl Kültür Müdürlüğü’nün gerekli çalışmaları başlatarak yerinde restorasyon kararı çıkarıldığını belirten Aygün Çam, “Buranın müzeye taşınmaması, yerinde restore edilecek olması yöre halkı olarak bizleri ayrıca sevindirmiş oldu. Umut ediyorum ki çok kısa süre sonra gerekli restorasyon çalışmaları yapılarak buranın turizm ve kültürel bir değer olarak kazandırılır. Bu durum yöre için umut verici. Buranın turizme açılması en büyük temennimiz.” ifadelerine yer verdi.
 
08 Ekim 2019 Salı, 15:32
163 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığın Baskil İlçesinde Bulunan Tarihi Mezar Taşları Tarihe Işık Tutacak