1007 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ’ın Ankara’daki Gururları
Elazığ’ın Ankara’daki Gururları
Elazığlı bürokratlar Ankara bürokrasisindeki başarıları ile kendilerinden söz ettiriyor. Ülkemizi yurt dışında da temsil ederek güzel projelere imza atan hemşehrilerimizden bir de TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı Mahmut Çevik.
 
59 ülkede 61 Program Koordinasyon Ofisi ile 150 ülkede eğitim, sağlık, restorasyon, tarımsal kalkınma, maliye, turizm, sanayi alanında bir çok proje ve faaliyet gösteren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkemizi yurt dışında bir çalışmaya imza atarak başarıyla temsil eden bir kurum. Ülkemiz TİKA aracılığı ile Pasifik’ten Orta Asya’ya, Ortadoğu ve Afrika’dan Balkanlara, Kafkasya’dan Latin Amerika’ya kadar birçok ülke ile bilgi ve tecrübesini paylaşıyor.
 
Türkiye’nin böyle önemli bir kuruluşunda Balkanlar ve Doğu Avrupa Dairesi Başkanı olarak görev yapan hemşehrimiz Mahmut Çevik, ülkemizi yurt dışındaki kültürel ve ekonomik  projelerle temsil ediyor. Ankara bürokrasisinde önemli görevlere gelen bir çok hemşehrimiz gibi Çevik’te gerek ülkemiz gerekse de şehrimizin göğsünü kabartıyor. Çevik’in imza attığı önemli projeler arasında şunları sayabiliriz;
 
Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliğine seçilmesine yönelik Afrika kıtasında lobi Faaliyetlerini Yürütülmesinde, İtalya- Roma, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Avusturya-Viyana, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Örgütü (UNIDO) Merkezlerin de “TİKA-Afrika Tarımsal Kalkınma Programı” yaparak  programı Birleşmiş Milletlere tanıttı. Program  FAO tarafından, ALTIN MADALYA Ödülüne layık görüldü. Afganistan,  Arnavutluk , Bangladeş,  Bosna Hersek,  Bulgaristan, Fransa,  Gürcistan, Kırım Özerk Bölgesi,  Kırgızistan,  Kosova,  Makedonya, Moldova , Pakistan, Romanya, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan Ülkelerinde, Türk Toplumu başta olmak üzere,  Boşnak, Arnavut, Roman ve Makedonya Yörük Türkleri ve Tatar Türkleri için 180 Kalkınma Projesinin Hazırlanıp Uygulanmasına katkı sağladı.
 
2019 Yılı Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi tarafından “Türk Diplomasisine Katkı Hizmet Ödülü’’ne layık görüldü.
 
Makedonya’da Hıdırellez şenliklerini düzenledi. Macaristan’da Gül Baba’nın kabrinin onarılması projesini yürüttü. Başta, Almanya,  Arnavutluk,  Avusturya,  Bosna Hersek,  Bulgaristan,  Hırvatistan,  İtalya,  , Karadağ , Kosova,  Macaristan,    Makedonya, Moldova, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan,  Ukrayna ve Yunanistan da olmak üzere,  Soydaş ve Akraba Topluluklar ile Hedef Ülkelerin kalkınma çabalarına destek olmak amacıyla  Balkanlar ve Doğu Avrupa Bölgesinde 3500 Projenin  hazırlanıp uygulanmasına katkı sağladı.
 
Daha bir çok projede imzası olan ve birçok ülke devlet adamından çeşitli ödül-plaketler alan hemşehrimiz Dr. Mahmut ÇEVİK, Ankara’da ve yurt dışında göğsümüzü kabartan Elazığlılar arasında.
19 Mayıs 2019 Pazar, 12:35
1007 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığ’ın Ankara’daki Gururları