687 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ’daki sonuçlarda şarbon çıkmadı
Elazığ’daki sonuçlarda şarbon çıkmadı
Diyarbakır’da Nusret Karakaş’a ait koyunların birer birer telef olması üzerine Elazığ’da yapılan tahlillerde şarbon hastalığı çıkmadı.
 
Diyarbakır’ın Eğil ilçesine bağlı Oyalı köyünde Nusret Karakaş’a ait koyunlar birer birer telef olmuştu.
 
Koyunlardan alınan numuneler Elazığ’a getirilerek incelemeye alınmıştı.
 
Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’nün elde ettiği ilk sonuçlara göre ölü hayvanlarda şarbon dahil herhangi bir hastalığa rastlanılmadı.
 
Numunelerde zehirlenme bulgularına rastlanılırken olayla ilgili güvenlik güçlerince de adli soruşturma başlatıldı.
 
Konuyla ilgili Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Yapılan incelemede 33 koyun ve 2 koçun telef olmuş, ayrıca 25 koyunda da zehirlenme belirtileri olduğunun tespit edilmesi üzerine ölen hayvanlardan ve yedikleri atık yemlerden numune alınarak Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderilmiştir. Diyarbakır Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden sevk edilen veteriner hekimlerce Oyalı Mahallesi'nde bulunan 5 bin 69 küçükbaş ve 656 büyükbaş hayvan sağlık kontrolünden geçirildi ancak herhangi bir salgın hastalık tespit edilemedi. 7 Eylül'de Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsünden bildirilen resmi olmayan ilk sonuçlara göre ölü hayvanlarda şarbon dahil herhangi bir hastalığa rastlanılmamış, numunelerde zehirlenme bulgularına rastlanmış olup kesin sonuçlar için çalışmalara devam edilmektedir. Olayla ilgili güvenlik güçlerince de adli soruşturma başlatıldı” denildi.
09 Eylül 2018 Pazar, 19:24
687 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Karakese.com | Çukurova Bölgesinin En Güncel Bilgi Sitesi
Elazığ’daki sonuçlarda şarbon çıkmadı