805 kişi okudu
Metni Küçült Metni Büyüt Reset
Elazığ’da manavlarda domatesin kilosu beş buçuk lira.
Elazığ’da manavlarda domatesin kilosu beş buçuk lira
Dövizde yaşanan hareketliliğin neredeyse sona ermesine rağmen marketlerdeki tüm ürünlere gelen zamların ardı arkası kesilmiyor.
 
Vatandaşın gözü ise pazarlardaki sebze meyve fiyatlarına çevrildi. Vatandaşlar fiyatların yüksekliğinden şikayet etti. Meyve fiyatları ile ilgili konuşan esnaf ise fiyatlarda geçen yıla göre yüzde yüzlük bir artış yaşandığını, ilerleyen süreçte de fiyatların düşmesini beklemediklerini söyledi. Sezonluk sebze ve meyveler raflarda yerini aldı. Fakat bu yıl geçen yıllardan farklı olarak sofralarda kendine yer bulan gıdaların fiyatları tüketicinin cebini zorluyor.
 
Bunda, kurdaki artışa bağlı olarak çiftçinin başlıca maliyet kalemlerinden mazot ve gübrenin fiyatının yükselmesi etkili oldu. Ayrıca, geçen yılki üretim adedinin yüksek olması neticesinde mahsulünü ucuza satan çiftçinin, bu yıl aynı ürünleri ekmemesi de bazı gıdalarda hem talebi hem de fiyatı artırdı. Şiddetli yağışlar ve dolu gibi olumsuz hava şartları ile gıda hastalıklarının da, fiyat artışının diğer etkenleri olduğu belirtiliyor. Fiyatlardaki yükseliş sadece patates ve soğan ile de sınırlı değil. Temel sebze ve meyvelerin neredeyse hepsinde bir yıllık fiyat değişimleri göze çarpıyor.
 
Yeşil fasulyenin 5 liradan satıldığı manavlarda domatesin kilosu 5,5, patatesin kilosu 3, yeşil biberin kilosu 5,5, taze kabağın kilosu ise 3 liradan satılıyor. Manav işletmecileri ise Yaş Sebze ve Meyve Halinde her gün ürünlere zam geldiğini savunuyorlar.
08 Ekim 2018 Pazartesi, 11:44
805 kişi okudu
Okuyucu Yorumları
Elazığ’da manavlarda domatesin kilosu beş buçuk lira